YURTHABER

Urfa’nın eski mahalle isimleri

Şanlıurfa’nın eski mahalle isimleri duyanları tarihi yolculuğa çıkarıyor.

Urfa’nın eski mahalle isimleri

Her birinin kendine has bir öyküsü var. İşte onlardan, Haseki, Mıksımor, İmam Kulu ve Kötüler Mahallesi…

Türkiye Eski Muhtarlar Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Şanlıurfa eski Muhtarlar Derneği Başkanı BAĞ-KUR emeklisi Mehmet Doğan, Urfa mahallelerinin eski ve yeni isimleri hakkında bilgi verdi. “Kimi mahalle, büyüyen başka bir mahallenin bölünmesiyle ortaya çıktı” diyen Mehmet Doğan’ın anlattıkları ilgi çekici.

Eskiden Türklerin yoğunlukta yaşadığı Arap Meydanı mahalle isminin sonradan Türk Meydanı olarak değiştiğini belirten Mehmet Doğan, ‘Asıl ilginç olan mahalle ismi ise şu anki Eyyübiye Mahallesi’ne aitti. O zamanlar o mahalleye “Kötüler Mahallesi” denilirdi. Ama sakın yanlış anlamayın. Bu kötü günümüzde anladığımız kötü anlamında değil. “Hasta” anlamında. Yani; sağlık durumu kötü olan anlamında. Hz. Eyüp’ün de tedavi gördüğü mağara vardı orada. Şu an yerini gösterebilirm. Hastaları o mağaraya getirirlerdi. Hep “kötüler mağarası” derlerdi. O bölgenin ismi kötüler olarak kaldı” dedi.

Bugünkü Bağlarbaşı Mahallesi’nin önceki isminin Mıksımor olduğunu söyleyen Mehmet Doğan, ‘Bağlarbaşı, daha önce Atatürk Mahallesi’nin bir parçasıydı. Şimdi kendisi kocaman bir mahalle oldu. Kendi içerisinden birkaç tane mahalle çıktı” dedi.

Şu anki Atatürk Mahallesi’ne ise Kehriz Mahallesi denildiğini anlatan Mehmet Doğan, “Orada akan bir su vardı. Ona Kehriz derdik. Kehriz şu anki çocuk hastanesi istikametinden gelirdi. Kehriz Mahallesi de böyle doğdu. Şimdi ise Atatürk Mahallesi deniliyor” dedi.

Zamanında yaşanan kimlik kargaşalarından dolayı yaşının kaç olduğunu tam olarak bilmediğini söyleyen Mehmet Doğan, şu an hiçbir resmi kurumla ilişkisinin bulunmadığını ancak muhtarlık döneminden kalan hatıralarını da canlı tutmak istediğini söylüyor.

Mehmet Doğan, eskiden mahallelerin kent içerisinden akan Kızılkoyun, Cavsak ve Kehriz gibi birçok dere kenarına kurulduğunu, yerleşimin su kaynaklarına göre şekil aldığını söyledi.

Doğan günümüzde ise o derelerin kurutulduğunu dile getirdi.

Mehmet Doğan’dan edinilen mahalle isimlerinden birkaçı şöyle,

Mahalle’nin Yeni Adı: Mahalle’nin Eski Adı:

Eyyübiye

Kötüler

Bağlarbaşı

Atatürk, Mıksımor

Türk Meydanı

Arap Meydanı

Yakubiye, Şıh Maksut

Eskiden Eyyübiye Mahallesi’nin birer parçalarıydılar.

Tepe

Kaleboynu

Kadıoğlu

Kutbeddin

Yeni Mahalle

Haseki

Kurtuluş

İmam Kulu

Pınarbaşı

Piyarbaşı

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın