YURTHABER

Urfa’yı 1988 korkusu sardı

Şanlıurfa 20. Zırhlı Tugayı’nda 1988 yılında yaşanan patlama Afyon’daki faciayla yeniden gündeme geldi.

Urfa’yı 1988 korkusu sardı

Birçok kurum taşınmasını istedi. Ancak Tugay halen yerinde duruyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Şubat ayında Meclis’te konuyu gündeme getirirken, Şanlıurfa İl Genel Meclisi de 3 yıl önce Ağustos ayında Tugay’ın şehir dışına taşınması kararı almıştı.

Afyonkarahisar'ın Ataköy Kışlacık Köyü'nde konuşlu 500. İstihkam Ana Komutanlığı Deposu'nda meydana gelen patlama Şanlıurfalıları 1988 yılında 20.Zırhlı Tugay Komutanlığı Yüzbaşı Ali Saip Kışlası cephaneliğinde meydana gelen patlamayı hatırlattı.

O tarihte yaşanan patlamada Şanlıurfa’da deprem etkisi yaşandı. Şehirdeki yüzlerce binanın camları kırıldı. Patlama alanından yaklaşık 10 kilometre mesafeye kadar savrulan taşlar birçok binada hasar oluşturdu. 1988 yılı 23 Eylül’ünde saat 21.00 civarı 20.Zırhlı Tugay Komutanlığı Yüzbaşı Ali Saip Kışlası’nda mühimmat tasnifi sırasında meydana gelen patlamada şans eseri ölen olmamıştı.

Afyonkarahisar’daki patlamanın tartışması devam ederken Şanlıurfa’daki 20.Zırhlı Tugay Komutanlığı Yüzbaşı Ali Saip Kışlası yeniden gündeme geldi.

Vatandaşlar, “Burası eskiden şehir dışı sayılırdı. Ancak şehir gelişti. Askeriye kent içinde kaldı. Afyonkarahisar’daki gibi bir patlama olursa ki olma ihtimali yüksek. Çünkü geçmişte de olmuş. Can kaybı Afyonkarahisar’dan daha fazla olur. Hatta Şanlıurfa’nın yarısı bundan zarar görür” ifadelerini kullandı.

Vatandaşlardan bazıları ise 20.Zırhlı Tugay Komutanlığı’nın bir an önce şehir merkezinden taşınmasını istedi ve “Tugay taşınırsa hem askeriye rahat eder hem de yerine kentsel dönüşüm yapılabilir” dedi.

TUGAY’IN TAŞINMASI İÇİN İL GENEL MECLİSİ KARARI ŞÖYLE

İl Özel İdaresi Emlak ve İstimlâk Müdürlüğü’nün 06.08.2009 tarih ve 6570 sayılı teklif yazısı ve alınan kararı ise şöyle, “20.Zırhlı Tugay Komutanlığı Yüzbaşı Ali Saip Kışlası geçmişte şehir yerleşim alanının dışında kalmakta idi. Ancak; yıllar geçtikçe artan nüfusla birlikte şehrin genişlemesi nedeniyle şehrin ortasında kalmıştır. Çevre illerdeki askeri kışlalar tamamen şehrin dışına çıkarılmıştır. İlimizde bulunan 20.Zırhlı Tugay Komutanlığı Yüzbaşı Ali Saip Kışlasının da şehrin dışına Maliye hazinesine ait bir alana taşınması hem kışlanın emniyeti açısından hem de şehrin nefes alabileceği bir alan oluşturulması açısından isabetli ve yararlı olacaktır. Bu bağlamda adı geçen kışlanın şehir dışına taşınması ve boşalacak alanın Kültür Parkı olarak değerlendirilmesi hususundaki bu temenni kararımız yapılan İş’ari oylama neticesinde; İl Genel Meclisince mevcudun oy birliğiyle kabul edildi. Gereği için karardan bir örneğinin İl Özel İdaresine tevdiine mevcudun oy birliğiyle karar verildi.”