SPOR

Vodafone 37. İstanbul Maratonu'nun kazananları belli oldu

Vodafone 37. İstanbul Maratonu'nda erkeklerde Kenyalı atlet Elias Kemboi Chelimo birinci oldu.

Start noktasında Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman da yer aldı.

Maraton, 15 ve 10 kilometre yarışları için 120 farklı ülkeden 30 bine yakın sporcunun kayıt yaptırdığı açıklandı.

Zafer kenyalı Chelimo'nun

37. Vodafone İstanbul Maratonu Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın start vermesiyle başladı. Vodafone 37. İstanbul Maratonu'nda erkeklerde Kenyalı atlet Elias Kemboi Chelimo birinci oldu.

Chelimo 42 kilometre 195 metrelik maratonu 2 saat 11 dakika 14 saniyelik derecesi ile elde etti. Parkur rekoru 2 saat 10 dakika 42 saniyeydi. Erkeklerde ikinci ve üçüncü sırayı yine kenyalı atletler aldı. Maratou, Evans Kiplagat ikinci, silah Limo üçüncü sırada tamamladı.

Kadınlarda Gobena birinci oldu

Vodafone 37. İstanbul Maratonu'nda kadınlarda Etiyopyalı atlet Amane Gobena birinci oldu.

Boğaziçi Köprüsü gişelerinin yaklaşık 300 metre gerisinden başlayan ve Sultanahmet Meydanı'nda sona eren 42 kilometre 195 metrelik maratonda geçen yılın birincisi Etiyopyalı Gobena, üst üste ikinci kez ilk sırayı elde etti.

Yarışta, Etiyopyalı Zerfie Limeneh Tadese ikinci, Etiyopya asıllı Türk sporcu Meryem Erdoğan ise üçüncü sırayı aldı.

15 km koşunusu Cheruiyot kazandı

15 km koşusunda ise ipi Kenyalı atlet Sang Benard Cheruiyot göğüsledi. Elde ettiği birincilik sonrası açıklamalarda bulunan Cheruiyot, "Asya ve Avrupa arasında koşmak güzel bir deneyimdi" dedi.

Parkur

Boğaziçi Köprüsü'ndeki gişelerin yaklaşık 250 metre gerisinden başlayan maratonda atletler, köprüyü geçtikten sonra Beşiktaş sapağından ayrılarak Barbaros Bulvarı'ndan Beşiktaş'a inip, sahil yolunu izleyerek Karaköy'e ulaşacak. Galata Köprüsü'nden sonra Eyüp'e yönelecek maratoncular, Feshane'den sonra dönüş yaparak Unkapanı üzerinden Yenikapı'ya inecek.

Bakırköy'den yapılan dönüşle sahilden Gülhane Parkı'na kadar uzanan parkur, parkın içinden geçerek Sultanahmet'e çıkacak. Sporcular, Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluklarının toplantı ve spor merkezi olan At Meydanı'nda, Sultanahmet Camisi'nin giriş kapısı ile Mısır Dikilitaşı'nın arasında yarışı tamamlayacak.

Elit atletler de yarıştı

Maratonda Belarus, Eritre, Etiyopya, Güney Afrika, Kenya, Rusya ve Ukrayna'dan 60 elit atlet yarıştı.

Erkeklerde aralarında geçmiş yıllarda İstanbul'da dereceye giren isimlerin de olduğu Kenya'dan Elijah Kiplagat, Silah Limo, Michael Kiprop Tiony, Elias Kemboi Chelimo, Hilary Kipkosgei Yego, Mark Kosgei Kiptoo, Evans Kiplagat, Leonard Langat ve Etiyopya'dan Gebo Burka, Debebe Tolossa, Kasime Adillo Roba gibi atletler Vodafone 37. İstanbul Maratonu'nda madalya için start aldı.

Kadınlarda ise Etiyopya'dan Amane Gobena, Merima Mohammed, Fatuma Sado, Türkiye'den Sultan Haydar, Rus Albina Mayorova ve Nina Podnebesnova, Kenyalı Agnes Barsosio, Belarus'tan Volha Mazuronak ile Ukraynalı Olena Burkovska yarışta madalya aradı.

"Kadına şiddete dur de"

Vodafone 37. İstanbul Maratonu, bu yıl kadın şiddetine karşı duyarlılık sağlamak için gerçekleştiriliyor.
"Kadına şiddete dur de" temasıyla koşulan yarışla, kadına karşı şiddete dikkat çekiliyor.

Ödüller

Organizasyon kapsamında 42 kilometre 195 metrelik maratonda 216 bin dolar para ödülü dağıtılacak. Erkekler ve kadınlarda birincilere 50 bin, ikincilere 25 bin, üçüncülere 15 bin, dördüncülere 10 bin, beşincilere de 8 bin lira verilecek.

Ayrıca, Türk sporcular tasnifinde erkekler ve kadınlarda birinciler 20 bin, ikinciler 10 bin, üçüncüler de 5 bin dolarla ödüllendirilecek.

15 ve 10 kilometre koşuları yapıldı

Organizasyon kapsamında 15 ve 10 kilometre koşular da başladı. Boğaziçi Köprüsü gişelerinin yaklaşık 300 metre gerisinden başlayan 15 kilometre koşuda atletler köprüyü geçtikten sonra Beşiktaş sapağından ayrılarak Barbaros Bulvarı'ndan Karaköy'e yönelecek. Unkapanı Köprüsü'nün altından devam ederek Balat'ta bulunan Rum Kilisesi'nden sonra, Yusuf Şücaattin Anbari Camisi önünden yapılacak dönüşün ardından bu koşuya katılan sporcular maraton güzergahından ayrılacak. Sahilden devam edecek yarış, Eminönü'ndeki İstanbul Ticaret Üniversitesi önünde son bulacak.

Maraton çıkışının yaklaşık 250 metre gerisinden başlayan 10 kilometre koşu ise 15 kilometre koşu gibi Barbaros Bulvarı'nda devam edecek. Vodafone Arena'nın önünden devam edecek koşuda atletler, Fındıklı, Tophane, Galata Köprüsü istikametini izleyerek İstanbul Ticaret Üniversitesi önünde yarışı noktalayacak.

Halk yürüyüşü

Organizasyon kapsamında vatandaşlar da halk yürüyüşü ile Boğaziçi Köprüsü'nden yürüyerek geçmenin keyfini yaşayacak.

Katılımcı sayısının 100 binle sınırlandırıldığı koşunun geçen yıllarda olduğu gibi renkli geçmesi bekleniyor. Halk yürüyüşü, Anadolu yakasında Altunizade Köprüsü'nün altından saat 09.30'da başlayacak. Katılımcılar, 8 kilometrelik parkurun ardından yürüyüşü, Avrupa yakasında Dolmabahçe'de tamamlayacak.

Yeniliklerle yarış keyifli geçecek

Son yıllarda yenilikleriyle ve mesajlarıyla ilgi uyandıran maratonda, bu yıl yine farklı uygulamalar katılımcılara sunulacak.

Türkiye'nin en geniş katılımlı kitlesel etkinliği Vodafone İstanbul Maratonu kapsamında, bu yıl zenginleştirilmiş içeriğiyle tamamen yenilenen VMaraton mobil uygulaması, maraton web sitesi ve resmi Facebook etkinlik sayfasının yanı sıra Vodafone'lulara ilk kez ücretsiz WiFi erişimi ve çipli koşucuların maraton esnasında çekilen fotoğraflarına erişimini sağlayacak Phototag uygulaması gibi yenilikler de kullanılacak.

Vodafone 37. İstanbul Maratonu öncesinde başlayan bağış kampanyasının ikinci ayağı da yarışlar sırasında gerçekleştiriliyor. İlk ayağında Maraton Spor Fuarı'nda oluşturulan platformda ziyaretçiler kullanmadıkları ayakkabıları bağışlarken, start noktalarında oluşturulan alanlarda bu uygulama devam etti.

Bu arada bu yıl kurulan "'Spor AŞ Timing Ekibi'' sayesinde, organizasyonda chip kontrol ve zamanlama ölçümleri ilk kez Spor AŞ tarafından yapılıyor.

Takım
O
Av
P
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler