YURTHABER

“yaşamaz” Denilen Üçüzler 1 Yaşında

Ordu’nun Fatsa ilçesinde Emin-Kübra Mermi çiftinin 3.5 ay erken doğan ve doktorların “yaşama şansı çok...

“yaşamaz” Denilen Üçüzler 1 Yaşında

Ordu’nun Fatsa ilçesinde Emin-Kübra Mermi çiftinin 3.5 ay erken doğan ve doktorların “yaşama şansı çok az” dediği üçüzler 1 yaşına girdi.

Doğdukları hastanede her biri 900 gram ağırlığıyla 2 ay kuvözde yaşadıktan sonra yaşama tutunan üçüzler, 1 yıl sonra normal kilolarına kavuştu. Mermi ailesi, üçüzler için 1 yaşına basmalarından dolayı mevlit okutup, sembolik olarak bir de doğum günü pastası kesti. 1 yıl önce 950 gram olarak dünyaya gelen Hamza Yiğit 8 kilo 600 gram, 900 gram doğan Muhammet Efe 7 kilo 200 gram, 880 gram doğan Fatma Zümra ise 8 kilo 800 gram ağırlığına ulaştı.

Üçüzlerin annesi Kübra Mermi, çocuklarının 3.5 ay erken doğduğunu ifade ederek, “Biz erken doğumu bekliyorduk zaten üçüz oldukları için ama çok dikkat ettik. Hamileliğimde ne kadar dikkatli davransak bile erken doğum yine de oldu. 2 ay boyunca kuvözde kaldılar. O süre zarfında doktorlar yaşamaları için pek umut vermiyorlardı, ama çok şükür 2 ay sonra aldık. O an imkansızı başardık, güzel bir mutluluk oldu” dedi.

“İHTİYAÇLARINDA ZORLANIYORUZ”

Baba Emin Mermi ise bir elektrik dağıtım şirketinde asgari ücretle çalıştığını belirterek, “Çocukların bakımında başlarda çok sorun yaşamasak da 1 yaşına girdiklerinde zorlandık. Ailemle beraber ihtiyaçlarını gidermeye çalıştık. Başbakanımız her konuşmasında ‘3 çocuk’ tavsiye ediyor. Bizde 3 çocuk birden oldu. İhtiyaçlarını karşılamakta zorlandığımız için Başbakanlığa bir dilekçe yazdık. Karşılığında kaymakamlık kanalıyla bir cevap geldi ve şu anda yardımlarını bekliyoruz. Henüz tam olarak bir yardım gelmedi. Üçüz çocuk sahibi olmak çok güzel, çok farklı bir duygu ve bu duyguyu herkesin tatmasını isterim” diye konuştu.

Dede İbrahim Mermi de, üçüzlerin evin neşe kaynağı olduğunu söyleyerek, “Ben de çok mutluyum. Bir anda 3 torun sahibi oldum. Babaları zaten ikizdi, torunlarım da üçüz olunca evin içinde bir neşe oluyor. Akşam eve geldiğimde ilk önce torunlarımı görmek istiyorum, onları görmeden duramıyorum. Evin içinde cıvıl cıvıl sesleri, hangisini alıp seveyim diye düşünürken hepsini sırayla ayrı ayrı alıp seviyorum. Aralarında hiç ayrım yapmıyorum, hepsini de seviyorum” şeklinde konuştu.