4 maddede Türk kahvesi adabı ve kültürü

Osmanlı saray mutfağından Anadolu'nun her bir köşesine yayılan, namı Divan-ı Kebir'e kadar uzanan Türk kahvesi, tadı ve kokusuyla adeta baş döndürüyor. Müdavimlerini her yudumuyla peşinden sürükleyen bu eşsiz lezzet, adabı ve kültürü ile de tarihin tozlu sayfalarındaki yerini koruyor. İşte uzmanından kahveseverlere 4 maddede Türk kahvesi içme adabı ve kültürü!

4 maddede Türk kahvesi adabı ve kültürü

Tarihi Sultan Süleyman’a uzanan, tadı ve kokusuyla baş döndüren kadim kültürümüz Türk kahvesi, Türk mutfağının olmazsa olmazları arasında yerini alıyor. Günün ilk ışıklarıyla kokusu etrafı saran vazgeçemediğimiz bu kadim lezzet, her yudumunda özel hissettirmekle kalmıyor, dost meclislerinde hatırına bir kırk yıl daha ekliyor.

KAHVE NE ZAMAN İÇİLMELİ?

iStock-1141604130

Vücudumuzun doğal uyandırma ve dinç hissettirme mekanizması kortizol hormonu, biyolojik saatimize göre günün üç vaktinde salgılanır. (08:00-09:00 / 12:00-13:00 / 17:30–18:30) Kafeinle benzer etkiye sahip olan kortizol hormonu, salgılandığı anda kahveye karşı direnç oluşturarak, kafeinin etkisini azaltır. Dolayısıyla da kahvenin kortizolün salgılandığı bu saatler dışında tüketilmesi uygun bulunur.

KAHVEYE ŞEKER KONULMALI MI?

Tercihe göre değişmekle birlikte Osmanlı mutfağından Türk mutfağına kadar uzanan dönemde Türk kahvesinin ağırlıklı olarak şekersiz içildiği görülmektedir. Kahvenin aromasını tam anlamıyla hissetmek ve değerini anlamak için kahveyi şekersiz içmek kahve kültürünün önemli noktalarından biridir.

ÖNCE SU MU KAHVE Mİ?

iStock-1125767934

Genellikle kahve içildikten sonra tüketilen su, kahve kültürünün yanlış bilinen ritüellerden biri olarak karşımıza çıkar. Kahvenin özüne göre su, kahve içilmeden önce yudumlanır, böylece ağızdaki farklı tatlar temizlenerek, kahvenin tadının daha net bir şekilde alınmasına yardımcı olur.

LOKUMLU MU LOKUMSUZ MU?

iStock-851886160

Kimileri ayılmak, kimileri yemek sonrası rahatlamak, kimileri ise keyif yapmak için içiyor Türk kahvesini. Tercihe göre lokumlu ve lokumsuz tüketilen kahvenin tatlı ile sunulması mecburi değil. Ancak kahvenin acı tadını damağında tatlandırmak isteyenlerin lokumla tüketmesi çikolata vb. tatlara göre daha uygun görülmektedir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler