7. Kayseri Film Festivali başladı

Kayseri Film Festivali heyecanı 28 Kasım akşamı başladı.

7. Kayseri Film Festivali başladı

Açılış töreni ile başlayan ve 1 Aralık’a kadar devam edecek olan 7. Kayseri Film Festivali, dört gün boyunca sinemaseverlere 43 film izleme imkânı sunacak.

Derda Yasir Yenal’ın sunumuyla gerçekleşen açılış töreni, Kayseri tanıtım filmi ile başladı. Kayseri tanıtım filmin ardından ise bu yıl festivalin sloganı olan "Sinema; düşleri gerçek, gerçekleri düş yapar." cümlesinden yola çıkarak yedi sene önce düşlenen Kayseri Film Festivali'nin yazlık sinema tadındaki tanıtım filmi gösterildi.

Türk Sineması'na hizmet etmiş ve bu yıl aramızdan ayrılmış değerli isimlerin anılmasının ardından söz alan festival direktörü Kadir Turna festivalin açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Bir film festivali düzenlemenin dünyanın en zor işlerinden bir tanesi olduğunu vurgulayan Turna, 2013 yılında küçük bir festival olarak başladıkları yolculuklarına son iki yıldır Ulusal Uzun Metraj Yarışması'nı düzenleyerek asfalta çıkmış olmanın haklı gururunu yaşayarak devam ettiklerini dile getirdi.

Festivalin açılış konuşmalarının ardından yönetmen Ertuğrul Karslıoğlu, yönetmen Müjgan Taner ve akademisyen-yönetmen Musa Ak’dan oluşan Ulusal Kısa Belgesel Film Yarışması jürisi ile yarışmada yer alan belgesellerin tanıtılmasının ardından, yapımcı Bulut Reyhanoğlu, senarist ve yönetmen Vuslat Saraçoğlu ile oyuncu Emre Kızılırmak’tan oluşan Ulusal Kısa Kurmaca Film Yarışması jürisi ile yarışmada yer alan kısa filmler tanıtıldı.

Bu yılın önemli yerli yapımlarının bir araya geldiği, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nı kazanacak filmi seçecek yapımcı, yönetmen ve senarist Abdullah Oğuz'un başkan olduğu ve oyuncu İpek Tuzcuoğlu, oyuncu, senarist, yönetmen Görkem Yeltan, kurgu yönetmeni Mustafa Preşeva ile görüntü yönetmeni Gökhan Atılmış'dan oluşan Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması jürisi ile yarışmada yer alacak filmler tanıtıldı. Sinema yazarı Burçak Evren, sinema yazarı Prof. Dr. Bülent Vardar ve sinema yazarı Fırat Sayıcı’dan oluşan SİYAD Jürisi ise 10 film arasından “Sinema Yazarları Derneği (SİYAD)” ödülünü belirleyecek.

Açılış filminin senarist ve yapımcısı Filiz Üstün Durak ile filmin oyuncusu Nilay Erdönmez'e Talas Belediye Başkanı ve Festival Başkanı Mustafa Yalçın tarafından verilen teşekkür plaketinin ardından 7. Kayseri Film Festivali'nin açılış töreni, "Kapı" filminin gösterimi ile sona erdi.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler