Adana'nın markalaşan geleneği: Ciğer ile kahvaltı

Zengin mutfak kültürüyle, Türkiye'nin yanı sıra dünyada da adını duyurmaya başlayan Adana'da, 100 yılı aşkın süredir devam eden ciğer ile kahvaltı, turistlerin de ilgi odağı oldu. Adana ciğer kahvaltı, hem şaşırtıyor hem de lezzetiyle damak çatlatıyor.

Her pazar, tarihi Büyüksaat çevresinde sokak aralarına kurulan ocaklarda kebapçılar, bir asırdır yüzlerce kilo günlük kesim ciğerleri müşterilerinin damak zevkine sunuyor. Ocaklardan yükselen duman ve kebap kokuları, tarihi bölgeyi kaplarken, ustaların 'zırh' ile doğrama yaptıkları sırada ortaya çıkan ve adeta müzik ritmini anımsatan sesler ise kebaba şölen havası katıyor.

Adana ciğer kahvaltısı ise yüz yılı aşkın zamandır devam eden bir gelenek. Bu kültürün dışında olanlar, ciğerle kahvaltıya şaşırsa da tadına bakan herkesin beğenisini topluyor.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 6 yorum
Arkadaşım Bilmiyorsanız Araştırıp Öyle Yayın Yapın Ezbere Yapmayın Çiğer Kültürü Şanlıurfanın Ve 100 Yıl Değil 1000 Yıldır Süren Bir Adettir ..! Şanlıurfanın Kültürlerine Sahip Çıkan Ne Çok Taklid Edici Şehirler Türedi .. Başta Gaziantep Vb Adıyaman Maraş Adana Bu Ne Be Şanlıurfa Çiğerin Atasıdır ..!
onun için leş gibi kokuyorlar zehir gibi kokuşmuş ter buram buram hayır hiç çekinmiyolarda başkasını rahatsız ediyorum ayıp iğrenç kokuştum diye...
Kahvaltıda ciğer ve yüreğin merkezi D.Bakır ve Ş.Urfa'dır. Diyarbakır ve urfa sınır olarak ayrı olabilir ancak hem ağzı hem de özellikle ciğer geleneğiyle bence aynıdır. Adana ne alaka hiç anlamadım!
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler