Adımbaşı açılıyor, önünde kuyruklar bitmiyor: Yeni nesil lokma tatlısı

İstanbul'un gözde tatlısı haline gelen yeni nesil lokmalara talep o kadar yoğun ki artık adım başı bir lokmacı bulmak mümkün. Bin yıllık lokma tatlısına birkaç yenilik getirildi ve tekrardan popüler bir hal aldı. İşte güncellenen haliyle lokma tatlısının detayları!

Adımbaşı açılıyor, önünde kuyruklar bitmiyor: Yeni nesil lokma tatlısı

İzmir'le özdeşleşen lokma, genelde 'adettendir' denilerek mevlit, kandil ya da sünnet düğünü gibi özel günlerde 'dökülür' ve sonrasında halka dağıtılır. Lokma ritüeli bir tatlıdan çok ötedir. Paylaşmayı, birliği ve duyarlılığı temsil eder. Şimdilerde ise bin yıllık geleneğimiz olan lokma tatlısı 2019'da şekil ve tat değiştirerek kendisini güncelledi. Ortaya ise yeni nesil lokma tatlısı çıktı.

lokma

Şerbetli bir şekilde hazırlanan lokma tatlısı, şimdilerde içi dolgulu şekilde hazırlanıyor. İç malzemesi bal veya çikolata olabiliyor. İç dolgusunun yanı sıra dışı da çeşitli soslarla kaplanıyor. Beyaz, sütlü, bitter çikolata ya da karamelle kaplanan lokmaların üzerlerine fındık, fıstık, ceviz, pekmez gibi ürünler dökülebiliyor. Onlarca lokmacı dükkanında elbette çok daha farklı ve çeşitlilerini bulmanız mümkün. Öyle ki kimi dükkanlarda 40'tan fazla kombinasyon bulunabiliyor.

Yeni nesil lokmayı tadanlardan sadece iyi yorumlar gelmiyor. Oldukça ağır bir tadı olduğunu ve 'gereksiz' bulduklarını söyleyenler de var.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
MUTSUZLUKTAN ne yapacağını şaşırmıs çoğunluğunu sıkmabaş genç kızlarla artık kocaman yağlı kıçları yüzünden kocalarının el sürmediği evli ABLA ların kendilerini eğlendirmek için kıçlarnı devire devire eteklerini yeldire yeldire gittikleri yerler.birde suriyeli tayfası gidiyor.artık slefi çekmek kesmiyor onları.evlerinde seda sayan, zahide yetiş i izleyip aman söyle sağlıklı yapalım böle yapalım diye sorna yağlı kıçlarının büyüklüğüne bakmadan lokmacılarının yolunu tutuyorlar AZ AKIL AZ AHLAK YA
@dikomhuseyin İnsanları böyle ayrıştırıp ahlaktan bahseden teşhir MALI SENİN GİBİ PUTPERESTLER GİTMİYORMU AHLAKSIZ REZİL...BİRA İÇMEKTEN GÖBEĞİNİZ 3 METRE ÖNÜNÜZDE GİDİYOR..LEŞ GİBİ KOKUNUZDAN YANINIZA YAKLAŞILMIYOR BİLE. EMBESİL..
@dikomhuseyin ve sozde elit beyaz turk yaşadığı memleketine, hiçbir zaman parçası olamadığı insanlarına olanca nefretini o Tuborg kokan cenabet ağzıyla kustu.
Lokma izmir de yenir hemde para verilmez hayır için dağıtılır asıl lokma da budur
Glikoz Üretim fabrikası İzmirde elbette izmir lokması meşhur olacak Lokma kızgın yanmış yağ ve glikoz sonu belli.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler