Bat yemeği tarifi: Günlerde yapılan bat restoranlara taşındı

Tokat'ta genellikle kadınların günlerde ikram ettiği bat yemeği, geleneği yaşatmak ve geçmişe özlem duyanlara ikram etmek amacıyla artık restoranlarda yerli ve yabancı müşterilere sunuluyor. Bat yemeği tarifini merak edenler için de yapılışını bonus olarak bırakıyoruz, buyursunlar.

Kadınların kendi aralarında yaptıkları günler, toplantılar, arkadaş veya mahalle buluşmalarını restoranlarda yapması ve hazır yemekleri tercih etmesi, bat yemeğinin restoranlara taşınmasını sağladı. Yöreye has bir lezzet olan ve artık kentteki lokanta ve restoranlarda yapılmaya başlanan bat, yerli ve yabancılara da ikram edilerek şehre özgü lezzetin tanıtılması amaçlanıyor. Çocukluğuna dönmek isteyen ya da geçmişi ile özlem gidermek isteyenler restoranlara sipariş vererek bat yaptırıyor.

Kentteki bir restoranın işletme müdürü Ayşe Gür Tokat'ta bat yemeğinin çok çeşitli olduğunu belirterek, "Yeşil mercimekle yapılan, sebzelerle buluşan, ceviz ile servisi yapılan, yaprak ve ev ekmeği ile yenilen bir kültür. Geçmişte, arka planlarda, evlerde, bağ evlerinde misafir ağırlarken ikram edilen bir yemek. Şimdi artık anneler önümüzden gitti, gençler evde çok fazla misafir ağırlamıyor. Ama o lezzetler hala özleniyor ve isteniyor. Biz de böyle bir talep olduğu için her misafirimize bu lezzetleri tattırmak adına mekanımızda, gelen misafirlerimizi bu lezzetlerle buluşturuyoruz" dedi.

BAT BİZİM DAMAK LEZZETİMİZ, KÜLTÜRÜMÜZ

Bat yemeğinin bir kültür olduğunu ifade eden Gür, "İstek üzerine, sipariş üzerine bu lezzetler kenarda kalmasın, unutulmasın diye biz de ve bizim gibi birçok kurumda bu lezzetleri misafirlerine tattırıyor. Bizim çocukluğumuzda da bu lezzetler her evde olan bir lezzetti. Evlerde, toplantı günlerinde, misafir ağırlarken mutlak ve mutlaka ikram edilirdi. Çünkü sebzesi bol bir memleketiz, misafir ağırlamayı seven bir memleketiz. Ama şimdi insanlar çekirdek aile oldu, gençlerimiz çalışıyor, büyük aileler bir araya gelemiyor. Onun için bu lezzetler de özleniyor. Özellikle restoranımıza bat yemeye gelen de var. Dışarıda bunu sipariş üzerine eşine, dostuna yaptırma durumunda olan da var. Çünkü bu bizim damak lezzetimiz, kültürümüz. Sadece bir çeşit değil, Tokat'ta yedi sekiz çeşit bat var. Ama en yaygını mercimekli, cevizli olanı" diye konuştu.

BAT YEMEĞİ TARİFİ

Bat içerisindeki malzemelerden de bahsede Gür, "Batın ana malzemesi yeşil mercimek, ama buna ince bulgur, ceviz, salça, domates, soğan ve mevsim yeşillikleri, dereotu, reyhan eşlik ediyor. Tam anlamı ile vitamin deposudur. Tek başına yendiği zaman bile bir öğündür. Yanında Tokat ev ekmeği ve tokat yaprağı olması gerekiyor. Çünkü Tokat yaprağı inceliği ve zarafeti gereği asla mideye dokunmayan, en üst ürünlerden birisidir" dedi.

BAT YEMEĞİ İÇİN MALZEMELER

1/2 su bardağı ince bulgur
Bir su bardağı yeşil mercimek
3 su bardağı su
Bir yemek kaşığı salça
Bir yemek kaşığı biber salçası
Bir adet domates
Bir adet soğan
1/2 demet dereotu
Birkaç yaprak reyhan
Tuz
Bir adet limon

BAT YEMEĞİ NASIL YAPILIR?

İlk olarak mercimeği yıkayın ve ardından 3 su bardağı suda haşlayın.
Mercimek haşlandıktan sonra ocaktan indirin ve içine ince bulguru ilave edin.
Domatesi ve soğanı küçük bir şekilde kıyın. Aynı işlemi dereotu ve reyhan için de uygulayın.
Sıra geldi salçayı çözdürmeye. İki salçayı da karıştırın ve bir çay bardağı su içinde çözdürün.
Ardından doğranan sebzeleri ve mercimeği limonun suyuyla birlikte mercimeğin içine ekleyin. Tuzunu da ekledikten sonra tüm malzemeleri güzelce karıştırın. Asma yapraklarıyla servis yapabilirsiniz.

Bat yemek için restorana gelen Cezvanur Dolar ise "Eskiden çok sık bat yapardık ama artık fazla yapmıyoruz. Çünkü günlerimizi de artık restoranlarda yaptığımız için evlerde buluşma imkanımız çok fazla yok. Arkadaşlarımızla toplanıp buraya bat yemeye geliyoruz. Bugün öyle çıkıp geldim. Çoğunlukla arkadaşlarımızla geliyoruz. Evlerde yapmadığımız için çocuklarla da geliyoruz. Burada yapılan da çocukluğumuzdaki gibi, çok bir fark yok" diye konuştu.

BAT YEMEĞİ KALORİ ORANI NEDİR?

Bir porsiyon bat yemeği 238 kaloridir. Diyet yemeklerinize ilave edebilirsiniz. Hem doyurucu hem de lezzetli bir yöresel yemektir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler