Mynet Trend

Beyoğlu'ndaki Atlas Pasajı Hakkında Arkadaş Arasında Anlatmalık 9 Bilgi

Bu pasajda 139 yıldır neler yaşanmış neler!

Beyoğlu'ndaki Atlas Pasajı Hakkında Arkadaş Arasında Anlatmalık 9 Bilgi
  1. 1877'den beri var!

Tam 139 yıldır yerli yerinde duruyor Atlas Pasajı.

1870'te yaşanan Büyük Beyoğlu Yangını'ndan sonra, 1877 yılında Agop Köçeyan adlı iş adamı tarafından yaptırılmış. Sultan Abdülaziz döneminde inşa edilen bina o zamanlar Agop Köşeyan'ın kışlık eviymiş... 2. 1910'lu yıllarda Cambazhane :)

...yani cins atların sergilendiği, jokeylerin atlara türlü numaralar yaptırarak para kazandıkları yer :) 1910'lu yıllarda Atlas Pasajı bir süre bu amaçla kullanılmış!

Cambazhane döneminde, Agop Köçeyan pasajı Taksim Vosgeperan Ermeni Kilisesi'ne hediye etmiş.3. 1920'lerde ilk defa sinema şekli: Kozmografya...

1920'lerde Atlas Pasajı ilk sinema salonuna merhaba demiş...
Salonun adıysa bugün için bile çok fütüristik: Kozmografya!

Bu sinema, İstanbul'un da ilk sinema salonlarından biriymiş :)4. Moulin Rouge!?

Evet...

İstanbul'un ilk ve tek Moulin Rouge'u, -hani revü şovlarının Avrupa'daki bir numaralı mekanı olan; 1930'larda Atlas Pasajı'ndaymış :)
1932 yılında Mulen Ruj adıyla açılmış, bir süre sonra adı Çağlıyan'a dönüştürülmüş... 5. 1945'te Atlas Sineması açılıyor...

19 Şubat 1948'de Atlas Sineması, İstanbul'un en büyük sinema salonu olarak perde demiş.

1860 kişilik kapasitesi ve 35 locasıyla yukarıda bahsettiğimiz ünvanı dibine kadar hakeden Atlas Sineması, halâ sinemaseverlere hizmet vermeye devam ediyor. 6. Hem sinema salonu olarak, hem de filmlere dekor olarak hizmet veriyor üstelik :)

2008'de hepimizi hüngür şakır ağlatan Çağan Irmak filmi vardı ya, Issız Adam hani... (Bu arada fonda Ayla Dikmen'den Anlamazdın'ı dinlemeyi unutmayın)

İşte Issız Adam'da,

Ada ile Alper'in son sarılma sahnesi de Atlas Pasajı'nda geçiyor... 7. Atlas Pasajı'nın olayı sadece sinema değil tabii; tişörtçüler var, dövmeciler var, ikinci el'ciler var...

...tütsücüler var, süs eşyaları satanlar var, takı dükkanları var...

Atlas Pasajı, bugün lise ve üniversite gençliğinin gündüzleri 'tarz' giyinmek, 'cool' takılmak için sık sık uğradığı noktalardan bir tanesi :) 8. Gündüz öyle... Gece ise bambaşka!

Atlas Pasajı, akşam saatlerinden sonra Beyoğlu'nda görebileceğiniz en kaliteli mekanlardan birine dönüşüyor :)

Her daim kaliteli müziğe yer vermesiyle dikkat çeken Sefahathane, Atlas Pasajı'na girdiğinizde hemen sağ tarafınızda yer alıyor... 9. Sefahathane'ye hiç uğramadıysanız, işte size fırsat!

Mynet Trend ve Scorp sponsorluğunda, 12 Şubat'ta süper bir etkinlik var Sefahathane'de!

Ahmet Can Tekin ve DJ Ozzy kabindeler, yanlarına Alpay Şalt, Direc-T'in vokalisti Bilge Kösebalaban, Siyabend Süvari, Begüm Tarako, Fallen (komple tüm grup), Serra Hepgül ve gitarist Onur Ataman'ı alacaklar. Bu isimler DJ kabinine geçince de, konsept elbette köküne kadar rock müzik olacak :)

Kaçırmamanız gereken bu etkinliğin Facebook sayfası için tık tık!

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön