YURTHABER

Bileği Bükülmeyen Sporcu Ödül Mağduru

Brezilya'nın Sao Vicente kentinde düzenlenen 34. Dünya Bilek Güreşi Şampiyonası'nda 55 kilogramda dünya şampiyonu olan...

Brezilya'nın Sao Vicente kentinde düzenlenen 34. Dünya Bilek Güreşi Şampiyonası'nda 55 kilogramda dünya şampiyonu olan Diyarbakırlı Mehmet Çetinkaya bileğiyle dünyaya meydan okurken, yönetmelikler nedeniyle Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın verdiği ödülden yararlanamıyor.

Brezilya'nın Sao Paulo eyaleti Sao Vicente kentinde 10-17 Eylül tarihleri arasında 42 ülkeden 600 sporcunun katılımıyla yapılan 34. Dünya Bilek Güreşi Şampiyonası'nda 55 kilogramda altın madalya kazanan Diyarbakır Dicle Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) 4. sınıf öğrencisi Mehmet Çetinkaya, dünya şampiyonu olmasına rağmen Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın verdiği ödülden yararlanamadığını söyledi. Çetinkaya, "Gençlik ve Spor Bakanlığı yönetmenliklerinde dünya şampiyonu olan bir sporcunun ödül alabilmesi için dünya şampiyonasında en az 10 ülkeden sporcuyla müsabaka yapması lazım. Benim kilomda 8 ülkeden 11 sporcu ile karşılaştım. Bu nedenle Gençlik ve Spor Bakanlığı 65 bin liralık ödülünden yararlanamıyorum. Bu ülke sayısının yönetmenlikten kaldırılması gerekiyor” dedi.

Dünya şampiyonu milli sporcu, daha önce 15 Türkiye şampiyonluğu, 4 dünya dördüncülüğü, 3 Avrupa üçüncülüğü başarısını gösterdiğini ve 12 yıldır bilek güreşi ile uğraştığını söyledi. Çetinkaya, “Zor bir çalışma döneminde büyük bir hırs ve azimle yola çıktım ve çok şükür kazanarak dünya şampiyonu oldum. Bu şans eseri kazanılmış bir başarı değildir. Her şeyden önce buna kendimi inandırdım ve büyük bir azimle planlı bir şekilde çalışarak bu başarıya ulaştım. Yönetmelikle ilgili bazı maddelerden dolayı ödül alamadım. Buradan çağrım bu tür durumlarda sporculara sahip çıkılmasıdır. Dünya şampiyonu olan diğer sporcularla kaldırdığımız bayrak aynı, duygular aynı, sevinçler aynı, dolayısıyla kazanacağımız ödülün de aynı olmasını istiyorum” şeklinde konuştu.

Dicle Üniversitesi BESYO Müdür Yardımcısı ve Spor Yönetimi Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hasan Aykut Aysan ise, Çetinkaya’nın Dünya Bilek Güreşi Şampiyonası’nda birinci olmasından dolayı büyük mutluluk yaşadıklarını ve şampiyona her türlü desteği sağlayacaklarını söyledi. Aysan, “Öğrencimiz bu şampiyonaya gelene kadar birçok derece elde etmiştir. Öğrencimizin kendi tırnakları ve kabiliyeti ile bu günlere geldiği ortadadır. Hem kendini hem de üniversitemizi bir kere daha onurlandırmıştır. Mehmet Çetinkaya’nın başarılarının devamını dilerim. Bundan sonra da Mehmet Çetinkaya ve benzeri öğrencilerimizin destekçisi olacağız” diye konuştu.

Mehmet Çetinkaya’nın antrenörü Vücut Geliştirme Fittnes ve Bilek Güreşi Federasyonu Asbaşkanı Cihad Atay da, dünyanın bileğini büken sporcusuna ödül verilmemesine tepki gösterdi. Atay, “Bilek Güreşi Şampiyonası’nda Diyarbakır ve Türkiye’yi temsil eden 55 kilogram büyük erkekler sikletinde yarışan Mehmet Çetinkaya dünya şampiyonu oldu. Bu derece şans eseri değildir. Sporcumuzun bu güne kadar birçok ikincilik ve üçüncülük başarısı vardı. Büyük erkeklerde ilk kez dünya şampiyonu çıkardık. Gençlik Spor Genel Müdürlüğü ödül yönetmeliğine göre bir siklette dünya şampiyonasında en az 10 ülke bulunması gerekiyor. Mehmet Çetinkaya 55 kilogram siklette 11 sporcu olmasına rağmen 8 ülke olduğu için olimpik yönetmeliğine göre 65 bin liralık ödülü alamadı. Teselli ödülü olarak biz federasyon olarak 5 bin lira vereceğiz. Genel Müdürlüğün teklifi ve bakanlığın onayı ile 200 cumhuriyet altınına kadar hizmet ödülü verilebiliyor. Bu ödülün verilmesi için çağrıda bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın