Böbreklere zarar veren yiyecekler nelerdir?

Vücudumuzda önemli bir role sahip olan böbrekler; idrar yoluyla atıkları uzaklaştırmak, kandaki toksinleri ve ekstra sıvıyı filtrelemekle yükümlüdürler. Kısacası böbrekler, vücudun filtre sistemidir. Bu nedenle onlara iyi bakmalı ve sağlıklı tutmaya çalışmalıyız. İşte bu durumda ne yazık ki bazı yiyecekler böbreklere zarar verebilir ve işleyişlerini olumsuz şekilde etkileyebilirler. İşte böbreklere zarar veren yiyecekler.

Böbreklere zarar veren yiyecekler nelerdir?

Sırt bölgemizde yer alan böbreklerimiz, vücuttan atılması gereken zararlı maddeleri atar, gerekli olan sıvı ve maddeleri de tutarlar. Eğer vücudumuzda kullanılmayan maddeleri itrah edemezsek, hastalanırız. Bunun için de böbrek sağlığını korumak son derece önemlidir. Bazı yiyecekler ise böbrek sağlığı için oldukçe tehlikelidir. İşte böbreklerinize ciddi şekilde zarar verebilecek 7 popüler gıda.

AVOKADO

Popüler bir besin olan avokado, besleyici niteliklere sahiptir ancak fazla yemek özellikle böbrek hastalığını varsa, tehlikeli olabilir. Bunun nedeni ise bu meyvenin yüksek oranda potasyuma sahip olmasıdır.

KIRMIZI ET

Çok fazla et yemek böbrek sorunlarına neden olabilir, çünkü hayvan proteinlerinin metabolize edilmesi çok zor olabilir, bununla beraber atık ürünlerin giderilmesi böbrekler için bir yük haline gelebilir.

Hayvansal proteinler yönünden zengin bir diyet de böbrek taşlarının gelişmesine yol açabilir. Kırmızı et, böbrek taşlarının sık görülme nedenlerinden biri olan ürik asit üretimini uyaran yüksek miktarda pürine sahiptir. Bunun yerine daha fazla sebze ve fındık yiyebilir ve bu sayede vücudunuzun ihtiyacı olan proteinleri almaya devam edebilirsiniz.

TUZ

Çok fazla tuz tüketimi böbrek sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Böbrekleri sağlıklı tutmak için tuz yerine çeşitli baharatları kullanın. Konserve çorbalar veya sebzeler, dondurulmuş pizzalar ve salata sosları gibi işlenmiş ve paketlenmiş yiyeceklerin tüketimini de genellikle fazla miktarda tuz içerdiğinden azaltabilirsiniz.

MUZ

Böbrek sorunlarınız olduğundan şüpheleniyorsanız, sağlıklı kalmak için doğru beslenmek gereklidir. Bu da muz gibi yiyeceklerin tüketimini sınırlamak anlamına gelir. Çünkü muzda bulunan yüksek orandaki potasyum böbrekleri düzgün çalışmayanlar için zararlıdır.

SÜT

Vitamin ve mineral açısından zengin olan süt, aşırı tüketimi sonucunda böbrekler zarar görebilir, çünkü sütteki fosfor böbreklerde stres yaratabilir.

TAM BUĞDAY EKMEĞİ

Tam buğday ekmeği sağlıklı ve besleyicidir, ancak çok miktarda tüketilirse böbrek sorunları olanlar için yarardan çok zarar sağlar. Bunun nedeni ise içinde barındırdığı yüksek miktarda fosfor ve potasyumdur.

PORTAKAL VE PORTAKAL SUYU

Portakal ve portakal suyu kalorileri düşük ve C vitamini bakımından zengin olsalar da, yüksek oranda potasyum içerirler. Böbreklerinizde sıkıntı var ise portakal ve portakal suyundan uzak durun. Aşırı potasyum kandan çıkarılmazsa bu vücudunuz için tehlikeli olabilir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
yaa he
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler