Bu unlar bildiğiniz gibi değil: Yeni nesil meyve ve sebzelerden üretilen un çeşitleri

Tahıllı unlara alternatif yeni nesil unlar, bu unlar meyve ve sebzelerden üretiliyor.

Bu unlar bildiğiniz gibi değil: Yeni nesil meyve ve sebzelerden üretilen un çeşitleri

Glutensiz un popülerleştikten sonra, bildiğimiz beyaz ve tam buğday unlarına badem unu, pirinç unu, yulaf unu gibi bir sürü alternatif un üretildi. Bitkisel gıdalara artan taleple birlikte, artık tamamen tahılsız, sadece meyve ve sebzelerden üretilen unlar ortaya çıkmaya başladı. Çeşitli meyve ve sebzeler kurutulup un halini alıyor ve bu çeşitli unlara artık raflarda rastlamak mümkün. Aynı zamanda internetten de kolaylıkla sipariş verilebiliyor. Amerika ve Avrupa’da bu unlara rağbet artıyor.

iStock-610689858
Peki hangi meyve ve sebzelerden unlar üretiliyor, aşağıda görebilirsiniz.

1.Muz Unu

iStock-536977841 (1)
Yeşil muzdan yapılan bu un, bağırsak sağlığını geliştiren prebiyotikler olarak hareket eden dirençli nişastalar içerir. Unun hafif bir muz aroması vardır ve tahmin edebileceğiniz gibi bol miktarda potasyum içerir. Bir çeyrek bardak un, küçük bir muzla aynı miktarda potasyum içerir.

2.Kırmızı Pancar Unu

iStock-840505016
Kırmızının en güzel tonuna sahip pancar içerdiği A vitamini, demir, potasyum ve lif ile oldukça zengin bir besin kaynağıdır.

3.Mango Unu

iStock-463651383
Tatlı ve keskin bir aroması vardır. İri öğütülmüş mango unu tam bir C vitamini kaynağıdır.

4.Lucuma Unu

iStock-837017462
Peru'ya özgü bir meyve olan lucumadan üretilen un; lif ve demir açısından zengindir. Oldukça düşük kalorili olan lucuma unu, aynı zamanda düşük kalorili tatlandırıcı olarak da kullanılabilir.

5.Kahve Unu

iStock-618972606

Kahve çekirdeği bitkisinin meyvesinden yapılan bu unla yaptığınız tarifleriniz; lif, demir ve hücre koruyucu antioksidanlar açısından oldukça zengin olacaktır.

6.Tatlı Patates Unu

iStock-514149368
Bu sarı unun çeyrek bardağı sadece 110 kaloridir ve 6 gramı liften oluşur.

7.Kıvırcık Lahana

iStock-909468076
Kurutulmuş ve ince yeşil bir toz halinde öğütülmüş lahana unu çok düşük kalorilerili ve vitaminler, mineraller ve antioksidanlar açısından çok zengindir.

Özellikle Amerika ve daha sonra Avrupa’da tüketimi her geçen gün artan yeni nesil unlar, ülkemizde de üretilmeye başlandı. Aydın’da yaşayan Cansu ve Çağdaş Can Öztürk çifti, ilk olarak İtalya’da karşılaştıkları kestane unundan esinlenip, Aydın’da kestane unu üretmeye başladılar ve daha sonra çeşitlendirerek farklı meyve ve sebzelerden 13 çeşit un üretmeye başladılar. Girişimci çift kendi fabrikalarında ürettikleri unlarla yurtdışına da açılmayı düşündüklerini belirtiyorlar.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler