Bursa'da bir annenin 'ilaç' isyanı!

Bursa'da srepriyal palsi hastası olan ve şu ân 3 tane makineye bağlı olarak yaşayan çocuğun ilaç yazmak için sağlık ocağına çağrılması ailesini isyan ettirdi. Anne Arzu Darlas, her an hayatını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olan çocuğu için Sağlık Bakanlığına seslenerek 'Ben çocuğumu sağlık ocağına nasıl götüreyim? Ben 2 gündür çocuğumun nöbet ilacını veremiyorum.' diye konuştu.

Erken doğduğu için srepriyal palsi hastası olan ve şu ân 3 tane makineye bağlı olarak yaşayan 14 yaşındaki Dehizhan Darlas’a yapılanlar ailesini isyan ettirdi. Yüzde yüz engelli olan ve makineye bağlı olmadan yaşayamayan çocuklarını ilaç yazdırmak için ailesi her ay 2-3 kez sağlık ocağına gitmek mecburiyetinde kalıyor.

HER AN HAYATINI KAYBETME TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA

Osmangazi ilçesindeki Akpınar Aile Sağlığı Merkezinde bulunan aile hekimine düzenli olarak çocuğunun ilaçlarını yazdırmak için giden anne Arzu Darlas, anlaşılmaz bir tavırla karşılaşıyor. İlaç yazdırmak için sağlık ocağına giden anneye çocuğun da sağlık ocağına getirilmesi gerektiği söyleniyor. 3 tane makineye bağlı ve her an hayatını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olan çocuğunu bir kez makinelerle sağlık merkezine götüren anne, her defasında bu uygulama istenince isyan etti.

'BEN ÇOCUĞUMU SAĞLIK OCAĞINA NASIL GÖTÜREYİM?'

Sağlık ocağındakilere durumu anlatan anne, ısrarla çocuğunun ilaç yazılması için sağlık ocağına getirilmek istenmesi üzerine duruma tepki gösterdi. Çocuğunu ilaç yazdırmak için makinelerle sağlık ocağına götürdüğünü ifade eden Arzu Darlas, "Benim çocuğum srepriyal palsi hastası. Yüzde yüz engelli. 3 tane makineye bağlı. Çocuğumun bütün ilaçları, bezi, maması ve sondası raporla alınabiliyor. Ben ilaç ve diğer malzemeleri Akpınar Aile Sağlığı Merkezinde aile hekimimize yazdırıyorum, ama bana çocuğumu da getirmem söyleniyor. Çocuğu görmesine rağmen çocuğu sağlık ocağına getirmemi istiyor. Ben bu durumdaki çocuğumu nasıl getireyim dediğimde, o zaman ilaç yazamam diyor. Çocuğumu bir ay önce makineleriyle birlikte sağlık ocağına çok zor şartlarda götürdüm, ama ertesi gün çocuğumu mikrop kaptığı için yoğun bakıma yatırdık. 15 gün yoğun bakımda yattı. Doktor da dışarıya çıkmaması gerektiğini, ancak yönetmeliğe göre bunu yapmak zorunda olduğunu söylüyor. Ben buradan Sağlık Bakanlığına sesleniyorum. Ben çocuğumu sağlık ocağına nasıl götüreyim? Ben 2 gündür çocuğumun nöbet ilacını veremiyorum" dedi.

Akpınar Mahallesi Muhtarı Sevgi Gültekin, "Mahallemizdeki en büyük sıkıntı bu. Hasta ve yakınları, doktorun evlerinde onları ziyaret ederek ilaçlarını yazmalarını talep ediyor" şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 11 yorum
Allah yardımcıları olsun, şifa versin. Demekki sağlık ocağına gidip doktoru silahla rehin alıp eve getirip çocuğun baş ucunda ilacı yazdırmak gerekiyormuş onu öğrendik. Sonra insanlar neden agresifleşiyor oluyor, agresifleşmiyolar çağresizleşiyolar. Vatandaşa yardımcı olun insanlık için Allah için...
Benim anlamadığım seçimde sağlık engeli olanların ayağına sandık taşınabiliyor da bu tarz engeli olan hastalara doktor niye gidip evde bakmıyor? Şu bir gerçek ilaç yazdırma işi çığrından çıkınca hastayı görmeden yazılmıyor. Ancak Bu tarz durumlarda kati olmak nedir?
@ismailuluseem bunun için evde bakım birimleri kuruldu. İlacını onlara yazdırabilir.
@meten07 Evde bakım daha çok tanı konmuş kişilere hemşirelik ya da hasta bakımı (Bazi belediyelerde evde belli sayıda fizik tedavide verebiliyor ki çok çok az yer buna giriyor) şeklinde verilmekte ben şayet pek doktorun evlere gidip hizmet verdiğini pek görmedim. Doktor/ Diş hekimi dışında hiçbir sağlık personeli ilaç yazamıyor. Eğer böyle bir hizmet şansı olsa muhtemelen Sağlık ocağındaki doktor yönlendirirdi ki GİTTİĞİ AİLE HEKİMİ Umarım bir çözüm bulunur. Cerebral Palsyli ağır bir hastalık ve tedaviden uzak kaldığı her an onun için çok büyük tehlike
Rabbim sen yardım et :((
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler