Büyük tehlike! Meğerse kanser satın alıyormuşuz!

Bazı ülkelerde yasaklanan plastik şişe kullanımı, sayısız tehlikeyi de beraberinde getiriyor. Özellikle kanser hastalığına davetiye çıkarın plastik şişeler kalp, diyabet rahatsızlıklarının da başta gelen nedenleri arasında gösteriliyor!

Büyük tehlike! Meğerse kanser satın alıyormuşuz!

Bu madde büyüme bozukluklarına, doğumsal kusurlara, kalp hastalıkları ile diyabet riski artışına sebep oluyor.

Pet şişeleri zararlı kılan şey, şişenin plastiğindeki “bisfenol A” veya kısaca “BPA” dediğimiz maddedir. Günlük hayatımız içinde birçok üründe bulunan BPA’daki tehlike, saklama kabı, şişe, bardak gibi muhafaza kaplarındaki sert plastikten kaynaklanıyor.

Özellikle, evlerimize aldığımız damacanalar, yazın elimizden, çantamızdan eksik etmediğimiz plastik şişelerin zararları birçok tehlikeli hastalığın daha da artmasına olanak sağlıyor.

Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Araştırmaları Derneği (GİMDES) Başkanı Dr. Hüseyin Kâmi Büyüközer, “BPA'lı plastik şişelerde kanser ve kısırlık satın alıyoruz" dedi.

Araştırma sonuçları korkunç

Yapılan araştırmalar pet şişe zararlarının, kalp rahatsızlıkları olmak üzere, kadınlarda pek çok rahatsızlığı tetiklediğini ortaya koymaktadır.

Harvard Üniversitesi School of Public Health araştırmacıları, öğrenciler üzerinde yaptıkları incelemelerden korkunç sonuçlar elde ettiler. Bu araştırmada; bir hafta boyunca plastik şişelerden su içen öğrencilerin idrarlarındaki incelemede BPA maddesinin yüzde 69 arttığı görüldü. BPA maddesi, dişilik hormonu östrojene benzeyen bir madde.

İşte pet şişelerin içinde bizi bekleyen tehlikeler…

Plastik şişeleri güneşte bırakmayın

Plastik bardak ve biberonlara konulan ve sıcaklığı 70–90 olabilen sıcak sıvılar kanser yapan maddeleri içermektedir.

Küresel içecek endüstrisinin en hızlı büyüyen sektörü olan plastik şişe suyu hem sağlığa hem çevreye yönelik yüksek riskler içeriyor. Yapılan araştırmalarda, her üç sudan birinde sentetik, organik kimyasallar ve bakteriler tespit edildi. Araştırmalara göre, plastik şişelerin içindeki sular özellikle çocukları etkiliyor; suların içindeki zehirli toksinlerin kalp, şeker ve kanser hastalıklarına neden oluyor.

Pet şişelerle ilgili Dicle Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜBTAM) tarafından da bir çalışma yürütüldü.

Pet şişenin içindeki suda 5 çeşit kimyasal

Araştırmada, plastiklerin temas ettiği gıda ve içme suyuna ‘Chimassorb 81, Oleamide ve Irgafos 168′ isimli plastik katkı maddelerinin geçtiği belirlendi. 8 gün güneş ışığında bekletilen pet şişelerde ise antioxidant 2246 ve Butylated Hydroxytoluene (BHT) maddeleri tespit edildi. Söz konusu kimyasallar uzun vadede iç organlara ciddi zararlar veriyor. BHT maddesi kan, karaciğer, merkezi sinir sistemi için toksik olabiliyor. Bu maddeye uzun süreli maruz kalma durumlarında hedef organlarda hasarlar meydana gelebiliyor. Hücrelere, böbreklere, akciğerlere ve solunum sistemlerine büyük zarar veriyor.

Kanser hakkında çalışmalarıyla bilinen Prof. Dr. Erkan Topuz da, güneşte duran pet şişelerin kanser riskini arttırdığını belirterek, "Eve damacanayla alınan su hemen cam boşaltılmalı. Günlerce bekletmek doğru değil. Pet şişeler kesinlikle güneşte durmamalı. Aksi taktirde plastikteki maddeler suya geçiyor. Ekonomik nedenlerle bunlar plastikten yapılıyor, ama en sağlıklısı cam" ifadelerini kullandı.

60 kez kullanılması gereken damacaların neredeyse bin kez kullanıldığını belirten Topuz, Yerel yönetimlerin bunu denetlemesi gerektiğini kaydetti.

BPA’lı plastik şişelerdeki risklerden bazıları şöyle:

-BPA’ya maruz kalmış anne karnındaki ceninlerde, yeni doğmuş bebeklerde ve çocuklarda büyüme ve davranış bozuklukları ortaya çıkıyor.

– Polikarbonattan mamül plastik şişe ve ambalajlardan tüketilen su ve gıda maddeleriyle birlikte vücudumuza giren BPA maddesi prostat, beyin gelişimi, kalp hastalıkları, karaciğerde enzim bozuklukları ve diyabet hastalıklarına sebep oluyor.

– Polikarbonat bebek biberonlarla beslenen çocuklar erken cinsel olgunlaşmaya maruz kalıyor.

– Sperm üretiminde ciddi bir düşüşe sebep oluyor. Çünkü ne ilginçtir ki; BPA maddesi vücutta östrojen hormonunu taklit ediyor ve kadınlık hormonuna dönüşüyor!

-Erişkinlerde göğüs kanseri riski oluşturuyor.

Nelere dikkat edilmeli?

Plastik su şişeleri buzluğa konulmamalı.

Özellikle yaz aylarında arabada bırakılan pet şişedeki sular tüketilmemeli.

Plastik şişeler dondurulmamalı. Bu durum plastik içindeki Dioksin’i açığa çıkartmaktadır. Dioksin denilen kimyasal maddenin kansere neden olduğu, özellikle göğüs kanserine yol açtığı biliniyor.

Eve alınan damacanalardaki su hemen bir cam kaba ya da plastik olmayan bir kaba boşaltılmalı. Tüketim, plastik damacanadan yapılmamalı.

Bunların yerine ne kullanmalı?

Mutfağımızda kullandığımız birçok plastik daha sağlıklı olan camla yer değiştirmeli.

Damacanadan saklama kabına, su şişesinden bardaklara kadar plastik ürünleri kullanmayalım. Camın her zaman sağlıklı bir alternatif olduğunu unutmayalım.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 20 yorum
TÜRK MİLLETİ ZATEN ALLAHA EMANET TÜRKİYEDE HER ŞEY DİN İMAN PARA OLDU DAHA NE OLSUN.
Koskoca ülke damacanalardaki kanser tehlikesini damacanaları ve plastik suları yasaklayarak önlüyemiyor mu? önlüyemiyor ..
@bonusyavuz Camda su hem üreticinin hem nakliyecinin hem de tüketicinin işine gelmiyor. 3 adet 250 ml camda içecek alabilirken aynı paraya 1 adet 2,5 lt plastikte içecek alabiliyorsunuz. Askeri ücretle çalışan dört kişilik bir aileye 3 adet 250 ml içecek yetmiyor maalesef. Hepimizin işine geliyor... gelmiyor mu???
Hayatımız plastik oldu ki ne yapıcaz
Nasıl meğerse? Çoluk çocuk biliyor bunu.Biraz mantıklı düşünülürse zaten,bunu bilmeyecek ne var.
BU ÜLKEDEKİ EN UCUZ ŞEY İNSAN HAYATIDIRR
Çevre mühendisi olarak görev yapmaktayım. 3 yıldır evliyim . Evime plastik girmesi, gıdalar ile temas etmesi kesinlikle yasak. Sadece suyu 1.5 lt lik petler ile tüketiyorum ve kesinlikle başka bir amaç için kullanmasına müsade etmiyorum. O kadar dikkat ediyorsun da PET sorunlu değil mi diyen soran arkadaşlara tavsiyem . PET plastik grubu içerisinde bence en masum olanı. Diğer plastiklerin hangi şartlarda nasıl geri dönüştüğünü bu gözler asla unutamaz... Gün gelecek bütün dünya plastik malzemeyi yasaklayacak. Ancak karteller önce bir doymalı....
bu millete hiç bir şey olmaz.iman gücü kuvveti var bizde kanserde kim oluyor
Zaten eve gelene kadar marketlerin,büfelerin önüne,güneşin alnına kamyonlarla yıkılıyor,kışın neyse de yazın,zaten hapı orda yutuyor.Evde cama koysan kaç para ?
hepsi devletin denetimsizliğinden bütün sucular damacaları açıkta depoluyor . Vercen cezayı bak koyuyor mu !
DEVLET UYUYOR GÖZ GÖRE GÖRE MİLLET KANSER OLUYOR....
İyi güzelde ozaman resmen bu devlet bunu bildigi halde sağlık bakanlıgı ile insanların sağlıgı ile oynuyor ayıp kardeşim madem böyle bir şey var kaldırın bu plastikleri buna önlem alamıyorlarsa devlet gitsin kumda kale yapsın bu nasıl iş kanser diye haber yapıyolar ama her yer yine plastik şişe insan hayatı ile oynamaya devam
Marketlere gelene kadar içtiğimiz kolalar,sular aklınıza ne gelirse güneşte bekliyor.Yazın markete gelinceye kadar sıcak araçlarda taşınıyor.Ben kaç kez şahit oldum 30 derece sıcakta güneşte bekletildiklerini...
Eskişehir belediyesinin dağıtımını yaptığı kalabak su damacalarında 10yıllık olanlar var yazıları okunmuyor. Şikayet ettiğim de sorun yok diyorlar fotoğrafları var onları gönderiyim yok denetledik sıkıntı yok diyorlar. Ben bu yaz fark ettim, ama kaç yıldır durum böyle. Herkesi para hırsı bürümüş
sudamı içmeyelim
bu tesbit doğru olsaydı bugüne kadar bırakın kendi ülkemizi, dünyada kanser olmamış yada kanserden ölmemiş insan kalmazdı. plastik şişelerden su ve diğer içecekleri dünden bugüne ortaya çıkmış yeni bir olay değil. onlarca yıllara dayanan geçmişi var. ama plastik şişeleri defalarca tekrar kullanmak hijyenik bakımdan çok tehlikeli, buna katılıyorum.
Geçende Bakanlık Hileli ürünleri açıkladı Şirketlerin isimlerini vermedi Sponsor olur diye vermemiştir.Denetime gelince hiç yok kadar az bizde.Madem zararlıysa yasaklayın kardeşim. Alternatif olarak Karton ambalajlara doldurun. Hem bizi hemde Doğayı korumuş olursunuz
Şimdi mafolduk. Yıllarca kullanıyorduk . birisi doğru olmadığını söylesin.
Plastik zararlı biliniyor neden yasaklanmıyor o da biliniyor. Para para para. gözlerini doyursun Allah.
bu ülkeyi kim yönetiyor.halkın hiç bir çaresine merhem olmuyorlar.varsa yoksa kendi çıkarları.
Diğer Haberler