Çabuk acıkmamak için ne yapmalı? İşte çabuk acıktıran besinler

Yemek yedikten sonra kısa bir süre içinde acıkıyorsanız, tabiri yerindeyse "doymak bilmiyorsanız" gün içinde neler yediğinize göz atmalısınız. Öğünlerinizi farkında olmadan çabuk acıktıran yiyeceklerle geçiyor olabilirsiniz. İşte uzak durmanız gereken çabuk acıktıran yiyecekler.

Çabuk acıkmamak için ne yapmalı? İşte çabuk acıktıran besinler

Beslenme ve diyet uzmanları, glisemik indeksi (gıdanın tüketildikten sonra,kandaki glikoz seviyesini ne kadar çabuk arttıracağını belirten bir ölçüm) yüksek olan besinlerin, kana hızlı bir şekilde karışıp kan şekerini ve insülin salımını yükselttiğini söylüyor. Bu değerlerin ani bir şekilde yükselmesi beraberinde açlık getirebiliyor.

Bu sebeple öğünlerinizde nasıl beslendiğiniz oldukça önem taşıyor. Bazı yiyecekler iştahın daha fazla açılmasına neden olarak kurt gibi acıktırır.

ÇABUK ACIKMAMAK İÇİN YEMEMENİZ GEREKEN BESİNLER

PATATES

iStock-638550122 (2)

Patetes, nişasta oranı yüksek olan bir besindir. Basit karbonhidrat sınıfına giren patates kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltebilir ve çabuk acıktıran besinler arasında üst sıralardadır.

KAHVALTILIK GEVREK

kahvaltılık

Hızlı bir kahvaltı için tercih edilen kahvaltılık gevrek, aslında sizin için geçici bir öğün olacaktır. Kahvaltılık gevreğin içinde bulunan şeker ve glikoz şurubu acıkma hissini artırır ve tekrar yemek yeme isteğine neden olur.

BEYAZ EKMEK

ekmek

Acıktıran besinlerin başında gelir. Lif oranı düşük olan beyaz ekmek, kandaki insülin seviyesini hızlı bir şekilde yükseltir. Eğer beyaz ekmeği sık bir şekilde tüketiyorsanız muhtemelen açlık krizleri yaşıyorsunuzdur. Beyaz ekmek yerine glisemik indeksi düşük olan kepekli, çavdar, tam buğday ya da çok tahıllı ekmeklerden faydalanabilirsiniz.

MEYVE SUYU

meyve suyu

meyve suları lif ve posalarından arındıkları için meyvelere göre çok daha az fayda gösterirler. Meyve sularındaki şeker, kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltir ve ardından ani bir düşüş yaşatır. Bu da hızlı bir şekilde acıkmaya, baş dönmesine ve hatta baygınlığa bile neden olabilir. Meyve suyu içmek yerine meyvelerin kendisini yemeyi tercih edebilirsiniz.

MISIR

mısır

Glisemik indeks değeri yüksek olan besinlerden biri de mısırdır. Mısır yiyerek bir öğün geçirmeye kalkarsanız hata yaparsınız çünkü kısa bir süre sonra tekrar bir şeyler yemek isteyeceksiniz.

MAKARNA

makarna

Basit karbonhidat sınıfında yerini alan makarna, çabuk acıktıran besinler arasında. Makarna bir de sosla birleşince yaşattığı açlık kaçınılmaz olacaktır.

KARALAHANA

kara (2)

Karaciğere faydalı olan karalahana aynı zamanda iyi bir iştah açıcıdır.

TUZ

tuz

Tuz: Tuz iştah açıcı özelliğe sahiptir. Çok tuzlu bir besinin ardından tatlı yeme isteğinin doğması, kan şekerinizdeki dalgalanmalar yüzündendir. Özellikle diyette tüketimden kaçınılmalıdır.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler