Çalışanlarından “İç çamaşırlı fotoğraf” isteyen süpermarkete tepki yağdı!

Hollanda'nın ilk ve en büyük süpermarketler zinciri Albert Heijn'ın (AH), kantinde panoya astığı bir ilanla çalışanlarından "iç çamaşırlarıyla" ya da vücudunu saran elbiselerle çekilmiş fotoğraflarını istedi.

Zincir mağazalar, kurumsal politikaları gereği çalışanlarına üniforma giydiriyor. Zincir süpermarketler ya da giyim mağazalarında bu politika neredeyse her zaman uygulanıyor. Üniformalar bedenlere göre üretiliyor ve her bedenden belirli adet üretilen üniforma çalışanlara dağıtılıyor. Bunun içinse şirketin çalışanının yalnızca giydiği kıyafet bedeninin bilinmesi yetiyor. Ancak Hollanda’nın en büyük süpermarketler zinciri olan Albert Heijn, üreteceği yeni üniformalar için çalışanlarından iç çamaşırlı fotoğraflarını istedi. Süpermarket tarafından istenen bu fotoğraflar ise Hollanda’da ülke genelinde gündeme oturdu.

FOTOĞRAFINIZI EN GEÇ SALI GÜNÜ TESLİM EDİN

Hollanda’nın en büyük süpermarketler zinciri Albert Heijn’ın (AH) Nijmegen şubesindeki çalışanlarına yılbaşında yeni üniformalar dağıtmaya karar verdi Ancak firma bu üniformaların üretimi için çalışanların kıyafet bedenini sormak yerine onlardan iç çamaşırıyla çekilmiş fotoğraflarını istedi. Firma bu konuyu süpermarket kantinindeki panoya astığı bir afişle duyurdu. Fotoğrafların teslim tarihinin de belirtildiği afişte şu ifadelere yer verildi;
“Bedenlerinize en uygun üniformayı seçebilmeniz için iç çamaşırı ya da vücudu sımsıkı saran ve tüm hatlarını gösteren kıyafetlerle çekilmiş bir fotoğrafınızı en geç salı günü şirket yönetimine teslim etmelisiniz.”

'ŞAKA SANDIK, AMA GERÇEKTİ'

AH tarafından hazırlanan afişte, “Herhangi bir yakınınızdan, fotoğraflarınızı çekmesi için yardımcı olmasını isteyebilirsiniz” tavsiyesi de yer alıyordu. Konuyla ilgili olarak çalışanlara bir E-posta da atıldı. E-postada ise fotoğraf gönderiminin “gerekli ve zorunlu” olduğunu vurgulandı.
Çalışanlar ise bu ilanın bir şaka olduğunu düşündü. Ancak Albert Heijn süpermaketi bu istekte oldukça ciddiydi. Bu nedenle çalışanlar tepki gösterdi. Süpermarket çalışanlarından 17 yaşındaki Jochem de Haes NRC gazetesine; “Şaka sandık. Ancak gerçekti. Yönetici, bunu yapmazsak, doğru kurumsal giysilere sahip olmadığımız için artık iş yerinde kalamayacağımızı söyledi” dedi.

Süpermaketler zinciri sözcüsü ise bu taleplerine gerekçe olarak; “Kimsenin çok büyük ya da küçük giysiler giymesini istemiyoruz” ifadelerini kullandı. Sözcü, dini gerekçelerle bu öneriye sıcak bakmayan çalışanlarla ilgili bir soru üzerine; “Onların, sadece beden ölçülerini içeren bilgileri yönetime vermesi yeterli” dedi.

Öte yandan AH Sözcüsü, bunun gönüllü bir uygulama olduğunu ve Nijmegen kentindeki denemenin başarılı olması durumunda ülke genelindeki tüm çalışanlardan iç çamaşırlı fotoğraf isteneceğini belirtti. Ancak Hollanda Veri Koruma Kurumu, süpermarketler zincirinin bu talebini, “tuhaf” olarak değerlendirdi ve mağaza personelinin kişişel verilerinin kullanımına izin verse dahi bunun yasa dışı bir uygulama olduğunu anımsattı.

SONUNDA TALEBİNDEN VAZGEÇTİ

Veri Koruma Kurumu, süpermarket çalışanlarının büyük bölümünün reşit olmayan kişilerden oluştuğunu da anımsatarak, AH’nin talebinin her açıdan sakıncalı olduğunu açıkladı. Süpermarket ise tepkiler üzerine geri adım atmak zorunda kaldı ve özür dileyerek fotoğraf talebinden vazgeçtiğini duyurdu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
ahlak ölçüsünün (0) olduğu ülkede çıplakda isteyebilirdi .esrarin serbest fuhuşun tavan yaptığı deniz seviyesinin altında olan ülkede her şey normal ve onlara mübahtır.orada yaşayan Türk vatandaşlarına allah sabır versin
Geri adım attığına göre demek ki beden ölçüsü bildirimi yetiyormuş. Ahlaksızlıkta tavan yapmak istemişler şükür ki başarısızıkla sonuçlanmış.
İşe alınanlarla erotik film mi çekecekler
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler