Çenesi yüzünden yıllarca dalga geçtiler! Şimdi ise gören tanıyamıyor

Alt çenesi çıkık olduğu için yıllarca insanların alaylarına maruz kalan kız geçirdiği operasyon sonrası ilk defa gerçekten gülüyor. İşte o değişim...

Lancashrie, İngiltere’de yaşayan 21 yaşındaki Mia Duckworth, alt çenesi çıkık olduğu için yıllarca insanların alaylarına maruz kaldı. Sonunda ameliyat olmaya karar veren genç kız bu yılın mayıs ayında bıçak altına yattı. 4 saat süren operasyonda alt ve üst çenesi kırılan, yeniden hizalandıktan sonra vidalarla sabitlenen genç kızın geçirdiği değişim gerçekten inanılmaz. Çocukluktan bu yana alt çenesi çıkık olan Mia, bu operasyonu geçirebilmek için 9 yıl boyunca dişlerini güçlendirmek amacıyla diş teli kullanmış.

TÜM ZORLUKLARDAN ve ALAYLI BAKIŞLARDAN KURTULDU

Mia şimdilerde yıllarca yemek yemesini ve bir şeyler çiğnemesini zorlaştıran çene bozukluğundan kurtulmanın keyfini çıkarıyor. Sadece bu kadar da değil üstelik, okulda kendisine “çene” lakabının takılmasına sebep olan görüntüsünden de kurtulduğu için mutlu. İnsanların alaycı ve zaman zaman aşağılayan bakışlarının gitmiş olması da cabası.

Aslında Mia için bu sadece bir sağlık sorunu, ancak okulda arkadaşlarının dalga geçmesi, lakap takması sebebiyle aynı zamanda bir estetik sorunu haline de gelmiş. Mia içinde bulunduğu ruh halini, “Aynaya baktığımda çirkin bir yaratıktan başka bir şey görmemeye başlamıştım” diye özetliyor.
Mia sadece okul hayatında arkadaşlarından zorbalık görmemiş, bir yetişkin olduğu zamanlarda da insanların gizli bakışlarından usanmış. Bir alışveriş merkezine, bir kafeye veya bir restorana gittiğinde insanların kaçamak bakışlarından bunaldığını belirtiyor.

BU DURUM HAYATINI CEHENNEME ÇEVİRMİŞ

Basit gibi görünen bu sorun Mia’nın hayatını tabiri caiz ise cehenneme çevirmiş. Güldüğü çok az fotoğrafı var, sürekli yüzümü nasıl gizlerim diye düşünmüş ve yolda yürürken sürekli başını öne eğerek insanların onu görmemesi için çabalamış. Tabiri caiz ise çenesinin çıkık olması yüzünden Mia’nın kendine güveni yok olmuş.

ARTIK AYNAYA MUTLU BAKIYOR

Her fotoğrafında gülüyor artık Mia ve saçlarını at kuyruk yapabilmenin keyfini çıkarıyor. “Aynaya baktığımda artık güzel ve sevimli bir kız görüyorum” diye yaşadığı değişimi anlatıyor. Mia, geçirdiği operasyonun sadece sağlık sorununu gidermediğini hayatının pek çok alanında büyük değişikliklere yol açtığını söyleyerek “en başta artık öz güveni yok olmuş, kendini sevmeyen ve utangaç Mia gitti. Beş yılın ardından nihayet fotoğraflarda doya doya gülebiliyorum.”

KRONİK ÇENE ve BAŞ AĞRILARI DA YOK OLMUŞ

Royal Blackburn Hastanesi’nde geçirdiği uzun operasyonda Mia’nın alt ve üst çene kemikleri kırıldıktan sonra yeniden hizalanıp vidalarla yerine sabitlenmiş. Geceleri sabitleyici kullanmasının dışında düzenli olarak yaptığı bir şey yok, gündelik yaşamını etkilemiyor bu durumu. Bu operasyon sadece estetik ve ruhsal olarak iyileşme sağlamamış, Mia’nın yıllardır mustarip olduğu kronik çene ve baş ağrıları da kaybolmuş.

YILLAR SONRA HİÇ SORUN YAŞAMADAN ELMA ISIRDIM

Mia, “yıllar sonra hiçbir sorun yaşamadan elma ısırmanın verdiği mutluluk inanılmaz” diyor. Yıllarca daha çok sıvı gıdalarla beslenen, bu sebeple zayıf ve güçsüz olan ve hatta uykusuz kalan Mia nihayet yıllar sonra bu operasyon sayesinde yaşam kalitesinde inanılmaz bir artış yaşıyor.

21 yaşındaki Mia şimdilerde çok mutlu ve sağlıklı. Operasyonun tüm sıkıntılarını üzerinden atan Mia’nın yüzü normal haline dönmüş durumda. Artık dilediği her şeyi rahatça yiyor, baş ve çene ağrısı çekmiyor, uykusuzluk problemi yok ve en sonunda aynaya baktığında gördüğü yüzü seviyor. Kendine güvenini yeniden kazanan Mia artık fotoğraflarında da doya doya gülüyor. Makyöz olan Mia’nın geçirdiği bu değişim görenleri hayrete düşürmeye devam ediyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler