Çocuklarda 6 beslenme ve yeme bozukluğu

Çocukların çok az miktarda yemek yemesi ya da seçici beslenmesi sağlıksız olduğu anlamına gelmiyor. Ancak bazı beslenme ve yeme bozuklukları zamanla çocuklarda sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Bunların doğru tespiti ve alta yatan diğer hastalıkların teşhis edilmesi önem kazanıyor. Uz. Dr. Mustafa Armut, çocuklarda görülen beslenme ve yeme bozuklukları ile ilgili bilgi verdi.

Çocukluk döneminde beslenme ve yeme bozukluklarına çok sık rastlanmaktadır. Çocukluk çağındaki düzensiz beslenme alışkanlıkları sonucunda ortaya çıkan beslenme ve yeme bozuklukları tedavi edilmediği takdirde, yaşamı tehdit edebilen sağlık sorularına neden olabilmektedir.

Beslenme sorunlarının normal gelişim gösteren bebek ve çocuklarda görülme sıklığı %25-35 iken; bu oran gelişimsel geriliği olanlarda %33-80 gibi yüksek rakamlara çıkabilmektedir. Yeme reddi, kusma gibi ciddi problemler ise bebeklerin %1-2’sinde görülmektedir.

Çocukluk çağında besinlere bağlı durum değişikliği zamanla sosyo-psikilojik bir sorun haline gelebilmektedir. Bu çağda en sık görülen beslenme ve yeme bozuklukları şöyledir...


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler