YURTHABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Dicle Üniversitesi Rektörü Saraç: "toplumsal Barış İçin Yeni Anayasa"

Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, "Özgürlükçü, demokratik, çoğulcu ve katılımcı bir anayasa...

Dicle Üniversitesi Rektörü Saraç: "toplumsal Barış İçin Yeni Anayasa"

Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, "Özgürlükçü, demokratik, çoğulcu ve katılımcı bir anayasa sorunlarımıza ilaç olacaktır. Eşitlikçi bir anayasa toplumsal barışa hizmet edecektir" dedi.

Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saraç yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin normalleşme sürecine katkı sunmanın önemine değinerek, "Yıllar önce kutuplaşmaya ve çatışmaya bilerek ya da bilmeyerek hizmet eden anlayışlar yüzünden hepimiz çok çektik. Üniversitelerde yaşanan ideolojik kamplaşmalar birbirimizi anlamamıza yıllarca engel oldu. Ancak uzun bir süredir ülkede normalleşmeye yönelik atılan adımlarla birlikte başlayan sivilleşme süreciyle hep birlikte geçmişte yapılan hataları anlamaya başladık. Geçmiş ile yüzleşme sancılı olsa da demokratikleşmenin sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan önemini hep birlikte görüyoruz. Şimdi artık uzlaşma zamanı. İdeolojinin kıskacından çıkarak özgürleşen üniversitelerimizde bilim üreterek, ülkeye katkı sunma zamanı. Bu anlayışı yerleştirmek ve sorunlarımıza bilimsel yöntemler kullanarak çözüm üretmekten başka çaremiz yok" dedi.

"ÇÖZEMEYECEĞİMİZ SORUNUMUZ YOK"

Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda yeni anayasanın yazım sürecinin başlamasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Saraç, "Uzlaşma kültürü ile çözemeyeceğimiz sorunumuz yok. Sorunlarımızın temelini oluşturan mevcut anayasanın yazım sürecinin başlamış olması bu açıdan tarihi öneme sahiptir. Özgürlükçü, demokratik, çoğulcu ve katılımcı bir anayasa sorunlarımıza ilaç olacaktır. Eşitlikçi bir anayasa toplumsal barışa hizmet edecektir" ifadesini kullandı.

Prof. Dr. Saraç, "Yeni anayasa ile ilgili tüm aşamalarda şeffaf bir yaklaşım benimsenerek, insan onurunu öncelenmelidir" diye de uyardı.

Mynet Youtube


Anadolu Ajansı ve İHA tarafından yayınlanan yurt haberleri Mynet.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, sözkonusu ajansların yayınladığı şekliyle mynet sayfalarında yer almaktadır. Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır. Haberle ilgili şikayetleriniz için bize ulaşabilirsiniz

En Çok Aranan Haberler