YURTHABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

DÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bilici: "Kalbinde Delik Bulunan Hastaları Açık Kalpameliyatı Yerine Şemsiyeleme Yöntemi Ile Tedavi Ediyoruz"

Dicle Üniversitesi (DÜ) Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Meki Bilici, kalbinde delik bulunan hastaları açık kalp ameliyatı

Dicle Üniversitesi (DÜ) Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Meki Bilici, kalbinde delik bulunan hastaları açık kalp ameliyatı yerine şemsiyeleme yöntemi ile tedavi ettiklerini söyledi.

Artık bu haberi dinlemek de mümkün. Şimdi uygulamayı indir!

Bilici yaptığı açıklamada, son yıllarda tıp dünyasında popüler olan şemsiyeleme yöntemi sayesinde hastaların açık kalp ameliyatına girmeden anjiyo yöntemiyle kalplerindeki delikler veya vücuda zarar veren anormal damarsal yapılardan kurtulabildiğini belirtti.

Beraberinde Yard. Doç. Dr. Murat Muhtar Yılmazer ile son bir hafta içinde kalbinde delik olan 4 hastaya şemsiyeleme yöntemiyle delik kapatma işlemi yaptıklarını ifade eden Bilici, şöyle dedi:

"Kalbinde delik bulunan hastaları açık kalp ameliyatı yerine şemsiyeleme yöntemi ile tedavi ediyoruz. Anjiyo işlemi buna uygun hastalarda son derece güvenli ve ağrısız bir yöntem. Bu yöntem sayesinde hastalar açık kalp ameliyatından kurtuluyor. Hastalar bu yöntem ile göğsünde hiçbir şekilde yara izi kalmadan anjiyodan bir gün sonra normal hayatına kaldığı yerden devam edebiliyor. Son 6 aydan bu yana hastalara bu yöntemi başarıyla uyguluyoruz. Bu sayede hastalar başka şehirlere gitmeye gerek kalmadan kendi memleketlerinde tedavi olabiliyor. Bu nedenle hastalardan yoğun talep geliyor. Bu hizmeti Diyarbakır ve bölge halkına sunabildiğimiz için çok mutluyuz."

Kalbindeki delik şemsiyeleme yöntemiyle kapatılan Rümeysa Kılıçarslan'ın babası Serkan Kılıçarslan ise, kızının merdiven çıkarken zorlandığını ve nefesinin kesildiğini ifade ederek, DÜ'ye geldiklerinde kızının kalbinde delik olduğunu, bunun da şemsiye yöntemiyle kapatılacağını öğrendiğini söyledi.

Kızının işlemin ertesi günü taburcu edildiğini ifade eden Kılıçarslan, tedaviyi gerçekleştiren doktorlara teşekkür etti.

Muhabir: Aziz Aslan

Express

Anadolu Ajansı ve İHA tarafından yayınlanan yurt haberleri Mynet.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, sözkonusu ajansların yayınladığı şekliyle mynet sayfalarında yer almaktadır. Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır. Haberle ilgili şikayetleriniz için bize ulaşabilirsiniz

En Çok Aranan Haberler