Mynet Trend

Dudaklarımızı Özel Kılan ve "Pembe" Olmasına Sebep Olan Şey Nedir?

Dudaklarımızı Özel Kılan ve "Pembe" Olmasına Sebep Olan Şey Nedir?

Serdar Ortaç ne demiş; "O bal dudaktan öpmek lazım"...

Siyah, beyaz veya sarı tenli olmanız fark etmez. İnsanların dudakları neden pembedir sevgili okuyucu? İçeriğimizde bunun cevabını, üstelik bilim insanları ile destekli bir şekilde vermeye geldik!

Çünkü dudaklarımız vücudumuzun en "benzersiz" noktalarından biridir...

Yale Üniversitesi'nde Dermatoloji profesörlüğü görevini sürdüren Dr. Irwin M. Braverman'ın dudaklarımızın "neden pembe" olduğuna çok açık ve bilimsel bir cevabı var.

"Kan akışı!"Bu mudur yani? Evet budur!

Dr. Braverman'ın açıklamasına göre bunun sebebi dudak bölgemizde diğer yerlere oranla daha fazla olan kan damarları yani kan akışı trafiği...

Derimiz bir bölümü olan stratum corneum (Deride ölü ve dökülen hücrelerden oluşan epidermis tabakasının en üst kısmı) dudak bölgemizde o kadar incedir ki, neredeyse çıplak gözle yakından bakıldığında bile kan damarları gözlemlenebilir.

Kanın İstanbul trafiğini aratmadığı dudak bölümümüzün kendine has bu özelliği ile dudaklarımız doğal yoldan pembe rengini alıyor. İşin ilginç tarafı; hassasiyet konusunda vücudun en hassas bölgesi olan 2 yerden biri dudaklarımız. Diğeri neresi mi? Genital bölgemiz :)

Evet yanlış duymadınız, durumun sebebi ise çok daha ilginç...

Hani şu parmak izlerimizin var olma sebebi olan dermal papillae denen, derimizin üzerindeki küçük meme ucuna benzer çıkıntıların sayısı, dudaklarımızda ve genital bölgelerimizde hayli fazla...

New York-Presbyterian Hastanesi'nden cerraihi onkolog Dr. Beth Ann Ditkoff'un verdiği bilgilere göre;

"dudaklarımızda ve genital bölgelerde sinirler tene çok yakın olduğu için, bölgesel olarak vücudumuzun en hassas 2 yeridir buralar. Genital bölgeler malumunuz, ne kadar hassas olduklarını bilmek için kahin olmaya gerek yok. Dudaklar içinse bebekleri örnek gösterebiliriz. Bebekler bir şeyi keşfetmek için mütemadiyen dudaklarını kullanırlar."
Peki dudaklara geri dönersek; renginin pembe olmasına sebep olan "kan damarları" neden bu kadar çok bu bölgede?

Bunun da cevabı oldukça basit...

Şöyle bi' düşünürsek, gün içinde en çok kullandığımız yer dudaklarımız değil mi? Yemek yemek, konuşmak, öpüşmek gibi işleri sürekli yapmak sağlam kas gücü gerektirir :)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler