Mynet Trend

Dünyanın en sıra dışı plajı! Kaliforniya’da cam taşlardan oluşan Fort Bragg plajı mest ediyor

Daha önce cam taşlarından oluşan bir plaj gördünüz mü? Dünyada tek olan ve cam taşlardan oluşan sahil, Kaliforniya’nın Fort Bragg eyaletinde yer alıyor. Yakınlarındaki bir şehrin çöp alanı olarak kullanılan plaj zaman içinde eşi benzeri görülmemiş bir güzelliğe kavuştu.

Dünyanın en sıra dışı plajı! Kaliforniya’da cam taşlardan oluşan Fort Bragg plajı mest ediyor

Kaliforniya’nın Fort Bragg eyaletinde bulunan ve ‘Cam Plaj’ olarak isimlendirilen sahil, dünyanın sıra dışı plajlarından biri olarak kabul ediliyor. Sıra dışı olmasının nedeni ise biraz tesadüfe dayanıyor. 1949 yılında bölgede yaşayan yerel halk atık madde olan camları bu plaja atıyordu. 1960 yılında getirilen kararla birlikte sahile cam atıklarının bırakılması yasaklandı. Birkaç restorasyon projesi ve çevre temizleme programıyla parlak camlardan mükemmel bir plaj oluşturdular.

iStock-584469940

Kırık cam, cam şişe, bardak gibi maddeler zaman içerisinde dalga, yağmur ve rüzgar gibi çevresel faktörler ile aşındı. 18 yıl boyunca bu hali alan sahil Cam Plaj adını aldı. Şu an hala varlığını sürdüren plajdan küçük bir cam parçasını bile toplamak yasak.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön