Dünyanın en soğuk yerinde bulundu! 18 bin yıl boyunca böyle kalmış

Rus bilim insanları, dünyanın en soğuk şehri olan Yakutsk'un kuzeyindeki Indigirka Nehri yakınında tam 18.000 yıl öncesine ait olduğu düşünülen bir yavru köpek cesedi buldu. Tüyleri, bıyıkları ve süt dişleri inanılmaz bir şekilde korunan köpek, araştırmacıları şaşkınlığa uğrattı.

Rusya'nın uzak doğusundaki Yakutistan'ın başkenti olan Yakutsk, çok çarpıcı bir keşfe sahne oldu. Rus bilim insanları, kışın ortalama sıcaklığın eksi 34 derece olduğu bölgede 18 bin yaşında olduğu belirlenen iki aylık bir yavru köpek cesedi buldu. Dondurucu soğuk nedeniyle şaşırtıcı bir şekilde korunan cesetin Buz Devri’nde yaşayan bir köpeğe mi yoksa kurta mı ait olduğu şu an için kesin olarak tespit edilemedi. Ölüm nedeni belirlenemeyen iki aylık köpek yavrusu, 2018 yazında Yakutsk'un kuzeyindeki Indigirka Nehri yakınında tamamen donmuş bir yerde keşfedilmişti.

Rus bilim insanları, Üst Paleolitik çağda öldüğü tahmin edilen köpek hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilmek için İsveç Paleogenetik Merkezi'ne (CPG) bir örnek gönderdiler. Kuzey-Doğu Federal Üniversitesi’ndeki Uygulamalı Ekoloji Enstitüsü'nden Dr. Sergey Fedorov, CPG’nin Avrupa’nın en büyük DNA bankası olmasına rağmen köpeğin türünü ilk denemelerde tanımlayamadıklarını söylüyor.

BU MERAK UYANDIRICI. YA KÖPEKSE?'

“Bu merak uyandırıcı. Ya bir köpekse? Yapılacak testlerden daha fazla sonuç almak için sabırsızlanıyoruz” diyen Dr. Fedorov, 18.000 yaşındaki hayvanın kökenine ışık tutmanın bundan sonraki keşifler için de çok önemli olduğuna vurgu yapıyor. İsveçli bilim insanları tarafından yapılan analizlerde, hayvanın 18.000 yaşında olduğu doğrulandı; ancak cesedin bir köpeğe mi yoksa kurta mı ait olduğuna dair şu an için kesin bir sonuç yok. Öte yandan Rus araştırmacılar, yerel Yakut dilinde ‘Dost’ anlamına gelen ‘Yavru Dogor’ ismini verdikleri hayvanın kurttan köpeğe geçiş aşamasını temsil edebileceğini de düşünüyorlar.

Bilim insanları, modern köpeklerin yaklaşık 15.000 ila 40.000 yıl önce soyu tükenmiş bir kurt türünden evrimleşmiş olabileceğini ön görüyor. Bazı araştırmacılar ise bu evrimin çok daha erken gerçekleşmiş olabileceğini varsayıyor. Yavru Dogor’un bu evrim aşamasında hangi noktada olduğunu ise önümüzdeki dönemde yapılacak yeni testler belirleyecek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 29 yorum
Evrim evrim diyorsunuz da bayağı bildiğimiz köpek işte. Millete yüzbinlerce yıllık bir süreçten bahsedip iddialarını karanlıkta saklayarak geçinen dinsizler sürüsü. Her şeyi Allah yarattı deyin kurtulun. Neyin çabasıdır bu arkadaş. Sırf Allah yoksa cehennem de yok. Her haltı edebiliriz diyebilmek için mi?
Evet evrim evrim diyoruz.. Evrim bir doğa gerçeğidir.. evrimin doğruluğuna çoğunluk iradesi ile karar verilmiyor. siz evrimden ne anlıyorsunuz ki..
18k sene diyor Allah nerdeymiş o tarih de şimdi bile görünmüyor
@beneneyim genelde her haltı Allah peygamber namaz diyenler yiyor
@beneneyim Kurtun evrimi 35 milyon yıl önceye dayanıyor.Yani 35 milyon yıllık kurt fosilleri var..Evrimi eleştirmeden evvel bir öğrenin.Bilmediğiniz şeyleri eleştirmeyin.
@beneneyim Yaşasın darvinizm ve onun yüce ilkeleri. O çıkan dinozor fosilleri varya işte o fosiller evrime inanmayan herkesin gözüne sokulmalı.
@r.etkar Siz evrim derken canlıları doğa kendisi mi? oluşturuyor yoksa bu canlıları bir Yaratan mı? var. Tabiatın kışın kuruyarak ölmesi ama bahar ile birlikte yeniden canlanması bir evrim midir? Peki bunu gerçekleştiren kimdir? Ölen tabiat baharın kendisini geri mi? canlandırıyor? Cevap...
sence bir insan neden zencidir tek bu soruya cevap ver gerisini zekana birak dogmalara degil
@beneneyim evrim zannedilen sey dogaya uyumdur. bunlari da boyle yaratan allahtir darvinizme inananlarin anlayamadigi sudur evrimi allah yaratmistir zaten. bilinen birseyi bulmus gibi kesfetmis gibi zannetmeyin.
@caglar_kesici_1992 Senin bulabilme ihtimalin yok evlat sen o şansı doğarken kazanmış büyürken kaybetmişsin
dünyanın ilk varolduğu zamandan bugüne olan kısmı 1 gün olarak değerlendirirsek. insanlık tarihi son 10 dakikaya denk gelmektedir. Yani evrim dediğin süreci hayal edebilmeni kolaylaştırsın diye diyorum. 20lik dişlerin kuyruk sokumu kemiğin bunlar hep evrimin belirtileridir.
evrim siz inansanızda inanmasanızda gerçektir bunu artık tartışan bile yok bizim gibi hala kuran kursu açıpta arap harflerinin nasıl okunduğunu öğreten ama kuranın tek kelimesini anlamayan insanlar topluluğu böyle yaşamayı seçtiği için mutlular öğrenmek isteyen bütün bilgilere ulaşabiliyor ama insanlar öğrenmeye korkuyor .
belki canlanır sıcak yere bırakın
Ne kurt ne köpek hortlak olur o zaman.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler