YURTHABER

Düzce Üniversitesinde Türkiye'deki bal arısı ırklarının genetik haritası çıkarılacak

Düzce Üniversitesinde Türkiye'deki bal arısı ırklarının genetik haritası çıkarılacak

Düzce Üniversitesi (DÜ) Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi (DAGEM) tarafından geliştirilen ve TÜBİTAK tarafından desteklenen proje kapsamında, Türkiye'deki bal arısı ırklarının genetik yapısı ortaya konacak.

DÜ'den yapılan yazılı açıklamada, TÜBİTAK 2218 - Yurtiçi Doktora Sonrası Araştırma Burs Programı kapsamında desteklenen "Türkiye Bal Arısı Irklarının Mitogenom Analizi" projesinin, DÜ Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi (DAGEM) Müdürü Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu ve DAGEM Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Münir Uçak danışmanlığında, Erzurum Teknik Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü akademisyenlerinden Dr. Öğr. Üyesi Gözde Büşra Eroğlu tarafından yürütüleceği belirtildi.

Projeyle Türkiye'deki bal arısı ırklarının genetik haritasının çıkarılacağı aktarılan açıklamada, "Tüm dünyada tanımlanan 29 bal arısı ırkı bulunuyor. Bu ırklardan birçoğunun genom haritası çıkarılmış durumdadır. Özellikle dünyada en çok tercih edilen Kafkas, İtalyan, Karniyol bal arılarının daha yıllar öncesinde tüm genetik yapısı çıkarılmıştır. Bu projeyle ülkemizde bulunan tüm ırk ve ekotiplerinin mitogenom analizi yapılarak genlerinin aydınlatılması amaçlanıyor." ifadesine yer verildi.

Açıklamada, bal arısı çeşitliliğinin korunması gerektiği vurgulanarak, şunlar kaydedildi:

"Ülkemiz bal arısı biyoçeşitliliğinin açıklanmasına katkı sağlanabilecek, bal arısı ırkları arasındaki genetik varyasyonlar ortaya konacak ve bu farklılıkların hangi genlerden kaynaklandığı tespit edilebilecek. Bu anlayışla çıkılan yolda, arının verim performansı ve hastalık genlerinin belirlenmesi ve kontrollü ıslah çalışmaları için güvenilir yol haritası çıkarılabilecek. Bu kapsamda çalışma son derece büyük önem arz ediyor. Türkiye arıcılığı için büyük önem taşıyan bu projeyle ülkemiz kendi yerli arı ırkı olan Anadolu bal arısının yanı sıra Türkiye'de doğal olarak bulunan diğer arı ırklarının da genetik yapısı ortaya konacak."

Anadolu Ajansı ve İHA tarafından yayınlanan yurt haberleri Mynet.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, sözkonusu ajansların yayınladığı şekliyle mynet sayfalarında yer almaktadır. Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır. Haberle ilgili şikayetleriniz için bize ulaşabilirsiniz

Geri Dön