Mynet Trend

         

Engelsiz Seyyah Geziyor: Engelliler için Sintra/Portekiz

Engelsiz Seyyah Geziyor: Engelliler için Sintra/Portekiz

Engelli bir seyyah için Sintra-Portekiz gezisi ne yazık ki hiç iç açıcı değil. Neden diye sorarsanız burası tekerlekli sandalyeye hiç uygun olmayan bir yer.

Benden evvel bir engelli buraya gitseydi ve anılarını paylaşsaydı, ben kesinlikle buraya gitmezdim. Yarım günüme de yazık etmezdim. Neden diye sorarsanız burası tekerlekli sandalyeye hiç uygun olmayan bir yer. Bütün yapacağınız istasyon çevresinde 200m.lik bir gezinti ve güç bela bineceğiniz kalabalık bir otobüs ile daracık virajlı yollarda bir tur. Lizbon’a trenle 40 dakika mesafede bulunan yöre küçük bir kasaba. Bölgede bulunan sarayları ile ün yapmış. En ünlüsü de Pena Sarayı. Bölge Portekiz’in gururu olarak belirtilmekte. Pena sarayıda ilginç mimarisi ve bahçesiyle Dünya miras Listesinde. Sağlıklı insanlar gidebilir.

Buraya gelebilmek için Lizbon’da bulunan Rossio Tren Garı'na gitmeniz gerekiyor. Zaten bu gardan sadece Sintra yönüne tren kalkıyor. (10-20 dakikada bir) Çok güzel bir yapı olan bu gar Lizbon’un önemli yapıtlarından. Tren zamanına kadar girişte bulunan cafede (Starbucks) kahvenizi içebilirsiniz. Tren ve paralı engelli tuvaleti engelliye uygun. Sadece bilet alırken engelli olduğunuzu belirtin. Biz belirttik ama özel kapısında beklememize rağmen o görevli gelmedi. Trenden bir kişi inerek yardım etti de trene binebildik.

Aslında resimlerde görüldüğü gibi rampa sistemi var. Trene binice yolculuk esnasında tanıştık görevli ile. Bilmeden kendisine kendisini şikayet ettik. Sintra'ya geldiğimizde bu sistem açıldı ve trenden indirildik. Dönüşte de gerek inerken ve gerek binerken yetkililer rampa sistemi ile vakit geçirmediler. İnsan gücünü tercih ettiler. Londra’daki trene binişimi hatırlayınca bu tedbirsiz uygulamayı bayağı yadırgadım. Ülkeler arasındaki farkı böylece gözlemlemiş olduk.

Trenden inince hemen yanında bulunan 434 no'lu gezi otobüsü kalkıyor. Bilet aldık ve biraz bekledik, otobüs geldi. Engelliye uygun olan otobüse bindik. Dar ve virajlı bir yoldan dağa tırmanmaya başladık. Bizim doğu Karadeniz’i andıran bir yeşillik vardı. Şehir içini görme imkanımız oldu. Bu dik yokuşları ve arabaların zor sığdığı yolda tekerlekli sandalye ile gezmek imkansız. Gezi otobüsü her durakta aldığı yolcularla dolulukta bizim otobüslere rakip oldu. Hani belki ineriz de sarayı görebiliriz dediğimiz Pena durağına geldiğimizde uzun bir kuyrukla karşılaştık.

Yani insen bir daha binmek imkansız. Sağ olsun şoför hemen geldi ama onun bakışları da umutsuzdu. Zaten hava yağmurlu ve serin, dik bir yokuş ve kalabalık nedeniyle inmeyi düşünmedik. Bu kadar olumsuzlukta inmek mümkün değildi. Otobüse son kuyruktakiler de binince nefes almak bile zorlaştı.

Bu nedenle etrafı bile tam olarak göremedik. Neyse otobüs turu tamamladı ve bindiğimiz durakta indik. Penayı göremediğimiz için üzgündük. Belirttiğim 200 metre düz yerde bulunan bir iki dükkanda alış veriş yapıp tekrar trene bindik. Bence Portekiz gezinizde Sintrayı düşünmeyin. Paranız ve zamanınız size kalsın. Ama mutlaka görmem lazım derseniz yukarıda anlattıklarımla yetineceksiniz.

Engelsiz Seyyah'a ait daha fazla içerik için sizi şöyle alalım.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön