SPOR

Fenerbahçe'de Emre Belözoğlu'nun yeni görevi açıklandı

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Emre Belözoğlu'nun sportif direktör olarak görevlendirildiğini açıkladı.

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç ve Emre Belözoğlu basın toplantısı düzenliyor. Ali Koç, Emre Belözoğlu'nun sarı lacivertli kulüpteki görevini açıkladı ve imza töreni yapıldı.

"EMRE BİZİM SPORTİF DİREKTÖRÜMÜZ"

Emre değişik yerlerde futbol oynadı. Daha önemlisi oralarda dostluklar kurmuş. Portföyünü geliştirmiş. Orada zamanında kurduğu dostlukların bu kadar sene devam etmesi, bizlere fayda sağlaması beni çok çok etkiledi. Her zaman şuna inandım. Türk futbolunda, futbolun kalbinden gelen isimlerin çalışmasını bu süre zarfında daha iyi anladık. Yeni sportif direktör olarak Emre'yi bugün açıklıyoruz. Sportif direktörün çok büyük sorumluluğu var.

emre belözoğlu

İLK OLARAK ALİ KOÇ SÖZ ALDI

"Emre Belözoğlu kim? diye sorsak. Arkadaşları, çalıştığı insanlar, futbolcu arkadaşları, ailesi, herkes bir şey söyler. Ancak ortak söylenecek şey, Türk futbol tarihinin en önemli oyuncularından bir tanesi. Fenerbahçe'de, Galatasaray'da, Başakşehir'de, dünyanın en önemli 5 liginin 3'ünde yıllarca oynamış, başarılı olmuş, kupalar kaldırmış ve Türk bayrağını en iyi şekilde dalgalandırmış bir sporcudan bahsediyoruz. Her başarılı futbolcu, futboldan sonra başarılı olacak diye bir kural yoktur. Hocalık, sportif direktörlük deneyen birçok başarısız sporu olmuştur. Sporculuk kariyer başarısız ama sonrası başarılı olan birçok sporcu vardır. Emre Belözoğlu yeni bir kariyere yelken açıyor. "

İTALYA'YA GİDECEKTİ

"2018-2019 sezonunun devre arasında Emre Belözoğlu ile Göksel Gümüşdağ'ın izniyle dertleştik. 'Benim yerimde olsan ne yapardın?' dedim. O zaman Fenerbahçe'ye geleceği belli değildi. Sadece güvendiğim, tanıdığım, Fenerbahçe'yi bilen bir insan ile konuşma yaptım. 'Sen ne yapacaksın seneye?' dedim. Sezonu Başakşehir ile şampiyon bitirip, ailesi İtalya'ya yerleşmek ve İtalyancasını geliştirmek istiyordu. İtalyanca makale yazacak kadar dil öğrenmek ve sonrasında teknik direktör olmak istiyordu. Sezon bitti, bazı arkadaşlar, Ersun Yanal, Semih Özsoy ile Emre'nin bir lider olarak kulübümüze katılmasını istedi"

EMRE BİZİ KIRMADI

"Samandıra'da Fenerbahçe duygusunu gençlere anlatması gibi bir fikirle geldiler, benim de aklım yattı. Emre, bizi kırmadı. Belki de aklında hiç böyle bir şey yoktu. Göksel Gümüşdağ da durumu anlattık."

ASLA ŞİKAYET ETMEDİ

"Yeni hoca için acele etmeden sıkı çalışma içerisine girmemiz gerekiyordu. Bu sürecin Emre Belözoğlu sadece takım kaptanı olarak değil, birden çok sorumluluk alarak elinden geleni yaptı. Asla şikayet etmedi. Tüm görüşlerini bizlerle paylaştı. Aslında Emre'nin bana söylediği 'Başkanım, Fenerbahçe'deki en büyük eksik, doğru bir futbol aklımızın olmamasıdır.' oldu. Onunla birlikte böyle bir karar aldık. "

TRANSFER SÜREÇLERİ

"Değişik bir transfer süreci oldu, inşallah bir daha olmaz. Ağustos'ta başladı, Ekim'de bitti. Hoca tercihi için de Emre ve yöneticilerle oturduk, konuştuk. Sonra transferlerimizi yaptık. Gerek mali sıkıntılar, gerek limit sıkıntıları, Türkiye'deki takımların yaşadığı mali sorunlar çerçevesinde manevra alanımız da çok yoktu. UEFA'nın 'Sattığın kadar alabilirsin' kuralı nedeniyle de manevralarımız sıkıntılıydı"

"EMRE ŞAPKADAN TAVŞAN ÇIKARDI"

Manevra alanımız çok yoktu. Sattığın kadar alabilirsin kuralınca manevra alanımız çok sıkıntılıydı. Emre'nin şapkadan tavşan çıkardığını, bu bir ekip işidir. Sadece Emre'nin istediği oyuncular alındı sanılmasın. Emre'nin istediği, hocamızın istediği oyuncular vardı. Her birimizim üstünde durduğu oyuncular vardı. Bizimle alakalı olmayan pek çok oyuncu yazılıp çizildi. Mecbur kalmadıkça yalanlamadık. Emre bana taraftarken, yöneticiyken verdiği inanç, güven hislerini bu süreçte fazlasıyla verdi.

"BENİ ÇOK ETKİLEDİ"

"Emre oynadığı liglerde dostluklar kurmuş, arkadaşlıklar kurmuş, network'ünü geliştirmiş, bu isimler daha sonra Avrupa'da iyi yerlere gelmiş. Emre kapıyı çaldığı zaman bu insanların Fenerbahçe'ye fayda sağlaması beni çok çok etkiledi. Türk futbolu, futbolun kalbinden gelen insanlarla yönetilmeli, bilhassa federasyon bazında... Bunun önemini bir kez daha anladık. Geldiğimden beri sportif direktör inancım değişmedi. İlk dönemde tatsızlık yaşamamıza rağmen bu düşünceme inandım."

"MÜKEMMEL BİR İŞ YAPTI"

"Emre Belözoğlu mükemmel bir iş çıkarttı. Doğru planlama ile kalitemizi arttırdık, maliyetimizi düşürdük. Fenerbahçe formasının ağırlığını ve sorumluluğunu bilen bir kadro kurduk. Lider profilli oyuncular getirdik. Emre, bana hep bunu söylerdi. Aidiyet duygusu bilen oyuncular aldık. Yüksek karakterli, tecrübeli, tecrübe ile gençliğin harmanlanmasına katkı sağlayacak kadro oluşturduk"

"ZİRVEYE OYNAYACAK İKİ TAKIMIMIZ VAR"

"Hem kaliteli birinci takım, hem de yine zirveye oynayabilecek ikinci bir takımımız olduğunu sizlerin yazdıklarında görüyorum. Maç sayısı arttı, pandemi sıkıntı var. Samandıra'da koronavirüs için çok büyük önlem alıyoruz. Emre ve ekibimizle iyi bir iş çıkarttığımızı düşünüyoruz. Daha yolumuz çok uzun"

"TÜNELİN SONUNDA IŞIĞI GÖRÜYORUM"

"Erol Hoca, 'Kasım'ın ilk haftasından itibaren daha iyi oynarız' dedi. Sıkıntılar olacak. Arka arkaya kayıplar, beklenmedik takımlara kayıplar... Bunlar olacak. Genç bir ekibiz ama inançlıyız. Daha test edilmedik. test edileceğimiz süreçler de olacak. Kapalı kapılar arkasında birbirimizi yediğimiz de olacak. Her şey, her zaman mükemmel gitmeyecek. Ancak tünelin sonunda iyi bir ışık görüyorum"

"İMZANIN LAFI BİLE OLMADI"

"Emre Belözoğlu, Fenerbahçe'nin bir parçası. Aramızda imzanın lafı bile olmadı. Hedefim tüm transferlerden sonra Emre'yi açıklamaktı. Doğru dürüst bir imza töreni oyuncularımıza ve hocamıza da yapamadık. Benim için imza bir formalite. Emre ile şartları konuşurken de baş başaydık, başka şahidimiz yok ama 'Ne derseniz uygundur' diyerek açık çek verdi. Emre'nin Fenerbahçeliliğini tartışmaya gerek yok. Emre gerçek bir 'Mohikan'. Söz konusu çubuklu olunca limit tanımaz. Şimdi Emre'ye 'Hoş geldin diyorum, inşallah futbolculuk kariyerindekinin daha fazlasını yeni kariyerinde yakalarsın' diyorum. Buna gönülden inanıyorum. Kaptanımız, buna dilimiz alıştı ama yeni sportif direktörümüz hem camizamıza hem de Türk futboluna hayırlı olsun."

EMRE BELÖZOĞLU: PLANLARIMIZI ŞU ANDA ŞAMPİYONLUK İÇİN YAPIYORUZ

Erol Hoca, Selçuk Şahin ve bu zor şartlar altında görev yapmaya çalışan basın mensupları hoş geldiniz. Kolay değil. Yedikule, Zeytinburnu arasında bir çocukluğum oldu. Galatasaray alt yapısı dahil bütün hocalarıma teşekkür ediyorum. Bazı hocalarım vefat etti. Onlara Allah'tan rahmet diliyorum. Futbol yapısının arkasında çok cefakar bir ekip var. Başta yöneticilerimiz olmak üzere sorumlu arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Böyle bir yapının içinde olmayı çok istedim. Erol Hocamızın da söylediği gibi seni beni bir olmayan ekipte olmak istedim. Rahmetli İslam Ağabey'in dediği gibi "Fenerbahçe mutluysa, Türkiye mutludur." İnşallah bunları yaşatırız. Kendini Fenerbahçe'ye ait hisseden herkes için söyleyebileceğim bizlere inanmaları, güvenmeleri. Mutlaka hatalarımız olacaktır. Ama sizlerin desteğine ve güvenine ihtiyacamız var.

Başkan bu görevi bize verdiğinde oturup konuştuk. Ben ön plana çıktım. Bundan rahatsız oldum. Bu süreçte bir ekip çalıştı. Bu süreci hep birlikte yürüttük. Bu yapılanma sadece bir kişinin üzerinden gitmedi. Ersun Hoca'mızın gitmesinden sonra Tahir Hoca da kadroya katıldı. Sportif başarının önemine paralel olarak buna ağırlık verdik. Artık kulüplerin sadece uluslararası değil yurtiçi de sorumluluğu var. Oyuncular için ciddi bir planlama yaptık. Doğru hamleler yaptık. Transferi başarı olarak görmüyorum. Sahanın içinde skorların da desteklediği sonuçlar olursa her şey daha iyi olur. Planlarımızı şu anda şampiyonluk için yapıyoruz. İstediğimiz oyuncuların bir çoğunu getirdik. İnşallah Fenerbahçe önümüzdeki seneları çok daha güçlü atlatacak. İnşallah bu seneyi şampiyon tamamlarsak planları 5 sene 10 sene olarak yaparız. En büyük amacımız bu ülkenin topraklarına bu formayı giydirmek. Yola çıktık. Bismillah dedik. Şu anda skorlar da bizim lehimize gözüküyor. Başkanımızın ve hocamızın önderliğinde inşallah Fenerbahçe'yi çok daha güzel günlere götüreceğiz.

Burada sayın başkanımıza bağlıyım. Özellikle alt yapıyla ilgili olarak da kendisinden özel isteğimdi. Beraber hareket ettiğim bir ekibimiz var. Bazen herkes kendi alanında kalmalı. Samandıra'da oturmuş bir yapı vardı. Hocamız, Selçuk geldi. Biz de çok tecrübeli değiliz. Saha dışını yönetme konusunda kendimizi önde görüyoruz. Başkanımız önderliğinde bir futbol yapısı oluştu. Önümüzdeki süreç biraz daha dinamik olacak. Örnek aldığım bir sportif direktör yok. Başkanımız gibi mert ve samimi bir insana yardımcı olmaktan çok mutluyum.

"SAMANDIRA'DA LİDERİMİZ EROL BULUT"

Futbolun içinde olmayacağım. Samandıra'da bizim liderimiz Erol Bulut. Onun başarısı bizim başarımız demek. Ona rahat işler yapması için alan hazırlamak görevimiz. İşini iyi yapması için elimizi taşın altına koyacağız.

Tüm transferlerde hocamızdan önce hep başkanımızla kararlar aldık. Genel anlamda, bizim için önemli olan kaliteli oyuncunun gelmesi. Bu işin finansal aşaması var ki çok önemli. Kulübün çok ciddi sorumlulukları var. Bugüne kadarki tüm transferlerin ortalama maaşı 1 milyon Euro'ya denk geliyor. Bütçeyi de küçülttük. İnsanlar değişmesi gereken bir kadrodan önümüzdeki sene başka şeyler bekliyor olacaktır. Başta başkanımız olmak üzere Erol Hoca'ya elimden gelen yardımı yaptım. İstediğimiz 2-3 oyuncu vardı, onları alamadık ki normaldir. Türkiye Ligi, Avrupa'daki bazı liglerden geride. Oyuncular tercihlerini başka takımlar için yaptı. Normaldir. İstediğimiz transferleri 10'da 8, 10'da 9 yaptık.

Takım
O
Av
P
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler