Mynet Trend

Evsizler için buldukları fikir büyük takdir topladı!

Brisbane, Avustralya’da gündüz otopark olarak kullanılan alan, geceleri evsizler için güvenli, rahat ve sıcak bir yuva haline geliyor.

Dünyanın bütün ülkelerinde sokaklarda hayatta kalma mücadelesi veren evsiz insanlar büyük bir sorun. Hastalık, işsiz kalma, vb. pek çok sebepten ötürü insanlar evlerini kaybedip sokaklarda yaşamaya başlıyor. Bu insanlar bakımsız ve hasta oldukları için çalışamıyor, doktora gitmek içinse para bulamıyor, yani bir kısır döngünün içinde hapsolmuş durumda yaşamaya gayret ediyorlar. Gidecek hiçbir yeri olmayan bu insanlar yaz kış demeden, karton kutulardan, gazetelerden yaptıkları yataklarda, kuytu köşelerde ve parklarda yaşam mücadelesi veriyor. Bir parça sıcak yemeğe, birkaç parça temiz kıyafete hasretler. Dünyanın başka bir köşesinde bir yardım kuruluşu bu insanlara el uzatmaya karar vermiş.

Evsiz insanların korkunç yaşam koşullarını gören Avustralyalı Beddown yardım kuruluşu bu insanlara yardım etmeye karar vermiş. Bunun için geceleri kullanılmayan, otopark gibi korunaklı alanları bu insanlar için birer barınak haline getirmeyi düşünmüşler. Brisbane’de bulunan en büyük otoparkın yetkilileri ile görüşen organizasyon gönüllüleri 2 haftalık deneme süresi için anlaşmaya vararak işe koyulmuşlar.

HİÇ ARA VERMEDEN ÇALIŞTILAR

Organizasyon gönüllüleri, evsiz insanların iyi bir gece uykusu çekeceği, güvenli sıcak ve temiz bir barınak oluşturmak için hiç ara vermeden çalışmalara başlamışlar. Bu fikir ilk olarak Beddown yardım kuruluşunun kurucusu Norman McGillivray’in aklına gelmiş.

Gece otoparka inip alanın boş olduğunu gören McGillivray, burasının evsiz insanlar için iyi bir barınak olabileceğini düşünmüş. Arkadaşlarıyla birlikte planını geliştiren McGillivray daha sonra bunu hayata geçirmek için harekete geçmiş. Bu hareketin amacı, sadece gündüzleri kullanılan halka açık alanların, geceleri evsizler için barınağa dönüştürülmesi.

ANA HEDEF, SICAK ve GÜVENLİ BİR YERDE UYUMALARINI SAĞLAMAK

Evsizlerin geceleri rahat, sıcak ve güvenli bir yerde uyumalarını sağlamak organizasyonun ana hedefi. Evsiz insanların pek çoğu, yaşam koşullarının kötülüğünden dolayı uykusuzluk çekiyor. Bu durum, depresyon, diyabet, yüksek tansiyon, obezite, hafıza kaybı gibi diğer pek çok sağlık problemine yol açıyor. Ayrıca, bilişsel işlevlerinin bozulmasından dolayı zamanla evsizlerin çoğunda alkol ve madde kullanımı ortaya çıkıyor ve çoğu saldırı tehlikesiyle karşı karşıya.

Organizasyon ayrıca ağırladığı evsizlere doktor, hemşire, diş hekimi, berber gibi hizmetler de sağlıyor. Onlara yeni kıyafetler veriyorlar, banyo yapacakları yer sağlıyorlar ve sosyal hizmetlerden istifade edebilmeleri için yol gösteriyorlar.

Ana amaçlarını deliksiz ve huzurlu bir gece uykusu olarak açıklıyorlar. Çünkü evsizler için en büyük sorunlardan birinin iyi bir gece uykusu uyuyamamaları olduğunu düşünüyorlar. “Onlara güvenli ve sıcak bir ortamda sunacağımız bir gece uykusunun, onların hayatlarında çok olumlu etkileri olacağına inanıyoruz” diyor organizasyon gönüllüleri.

HEPSİ GECE BOYUNCA KENDİNİ GÜVENDE HİSSETTİ

Yapılan ilk denemeler sonucunda şu istatistikler elde ediliyor:

Deneme süresi boyunca Beddown’u 41 evsiz kullandı, bunların %77’si erkek, %23’ü kadındı. Uyku kalitelerini 5 üzerinden 4.5 olarak değerlendiren evsizler, yatak kalitesini de 5 üzerinden 4.5 olarak değerlendirdiler. 41 kişinin hepsi gece boyunca kendilerini güvende hissettiklerini söylediler. Beddown’dan yararlanmak isteyen en genç evsiz sadece 15 yaşındaydı.

Denemelerden olumlu geri dönüşler alan organizasyon gönüllüleri projesi genişletmek için çalışmalar yürütüyor. Daha fazla evsiz insana ulaşmak, daha fazla evsiz insanın rahat bir gece uykusu uyumasını sağlamak için organizasyon projeyi genişletmek için çalışmalara başlamış bile. Başka yardım kuruluşlarıyla ortaklaşa çalışarak daha uzun vadeli çözümler üzerinde çalışıyorlar. Nihai hedefleri ise evsiz insanlara sadece sıcak bir yatak değil, eğitim ve iş imkanları da sağlayabilmek.

'ARKAMI KOLLAMAK ZORUNDA OLMADIĞIM BİR GECE GEÇİRDİM'

Organizasyonun sağladığı imkanlardan istifade eden bir evsiz aynen bunları söylüyor. Bir diğeri ise “arkamı kollamak zorunda olmadığım bir gece geçirdim” diyor. Madde bağımlısı olan bir başka evsiz ise, “kesintisiz, rahat ve madde kullanmak zorunda olmadığım bir gece uykusunun ardından daha mutlu bir güne uyandım ve 8 gündür madde kullanmıyorum.”

Evsizlerin rahat bir uyku çekmesini sağlıyorlar!

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler