Genelkurmay arşivlerinden çıktı... İşte en özel Atatürk fotoğrafları

Genelkurmay Başkanlığı arşivlerinde yer alan, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin ardından düzenlenen anma törenleri sırasında çekilen özel fotoğrafların yer aldığı albüm ile paylaşıldı.

Atatürk'ün vefatının 81. yılı dolayısıyla paylaşılan Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt (ATASE) Başkanlığı arşivlerindeki fotoğraflar arasında, vefatı öncesinde ve ebediyete intikali sonrasında düzenlenen anma törenlerinde çekilen kareler yer aldı.

Albümde, Atatürk'ün Balkan Antantı Konseyi üyeleri ile 27 Şubat 1938'de Ankara'da, Yugoslavya Savunma Bakanı Orgeneral Lujibomir Mariç ile 19 Mayıs 1938'de Ankara'da, 21 Mayıs 1938'de Mersin'de, 27 Mayıs 1938'de Haydarpaşa'da ve 1 Haziran 1938'de Savarona yatında çekilen fotoğraflarının yanı sıra vefatının ardından naaşının Sarayburnu’ndan Zafer muhribine nakledilmesi, naaşı taşıyan özel trenin Ankara’da karşılanması, naaşının Etnoğrafya Müzesindeki yerine taşınması, daha sonra ebedi istirahatgahı olan Anıtkabir'e nakli sırasında çekilen fotoğraflar öne çıkıyor.

(Kaynak: AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 19 yorum
özlem ve minnetle anıyoruz seni büyük önder MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
neden atamızın arşivini hersene 10 kasımda bir kısmını açıyorlar neden bütün arşivler açılıp bizimle paylaşılmıyor
Arşivlerin tamamı açılırsa ülke allak bullak olur, ortada chp diye bişey kalmaz, bu ülke henüz bunu kaldıracak durumda değil, mesela Cumhuriyeti Biz Kurduk Onu Yaşatacak Sizlersiniz, cümlesinin arkasından şunu söylüyor ancak Cumhuriyet dahlinde en kısa sürede Başkanlık sistemine geçin ve bizi yok etmek isteyen Emperyalistlere karşı dik duran bir başkan seçin, diyor. Daha buna benzer akp'nin bugünki devrimleriyle örtüşen bir çok tavsiyeler,
@7uyuyanlar08 nikinin hakkını mükemmel veriyorsun. İroni ise gülüp geçtim kardeşim.
7uyuyanlar söylediklerin nerede yazıyor merak ettim...yani diyorsun ki gazi sizin gibi proteinsizlerin önce kurtuluş savaşı yoktur, yunan galip gelseydi daha iyi olurdu diyeceğinizi bilip üstüne de sıkışınca cumhuriyetin temel değerlerine sahip çıkıp gazi’yi sahipleneceğini bildi yani..böyle mi diyorsun yani...bravo..bu zamana kadar ne dansözler gördüm kıvıran ama sizler gibi kıvırtanını görmedim...:)))
Allah rahmet eylesin paşam. Akp nasıl izin vermiş hayret yani
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler