Doğal Afet Haberleri

20 yıllık uydu görüntülerini detaylı incelediler! Tedirgin edici rapor: Felaketler artacak...

NASA (Ulusal Hacaılık ve Uzay Dairesi) görevlisi bilim insanları tarafından yapılan araştırma son 20 yıllık uydu görüntüleri incelendiğinde küresel sıcaklıkların rekor seviyeye ulaştığını gösterdi. Nature Water dergisinde yayımlanan araştırmada iklim krizine bağlı olarak kuraklık ve sel felaketlerinin artacağı ifade edildi.

Trend 14-03-23 13:11

Çığ erozyonu nedir, en çok nerelerde görülür? Çığ erozyonuna neden olan faktörler nelerdir?

Yamaç üzerinde yer alan kar kütleleri, bulunduğu araziye zarar vererek çığ erozyonuna neden olur. Yeni yağmış olan karlarla birleşen kar kütleleri, yamaç üzerinden aşağı yönde hareket etmeye başlar. Böylelikle çığ erozyonu meydana gelir. Çığ erozyonu en çok nerelerde görülür, neden olan faktörler nelerdir?

Egitim 20-06-22 09:46

Yanardağ patlaması nedir, ne zaman ve nasıl oluşur? Yanardağ patlaması en çok hangi bölgede görülür?

Doğal afetler arasında doğanın tahrip olmasına yol açma etkisi en fazla afetlerden bir tanesi de yanardağ patlamasıdır. Geçmiş yıllarda can ve mal kaybına yol açan büyük yanardağ patlamaları yaşanmıştır. Ülkemizde 18 adat yanardağ oluşumu bulunmaktadır. Yanardağ patlaması nedir, ne zaman ve nasıl oluşur?

Egitim 09-06-22 19:29

Heyelandan korunma yolları nelerdir? Heyelana karşı alınacak önlemler

Heyelan, toprak ile kayaların kayması sonucunda meydana gelir. En çok görülen doğal afetlerden biridir. Toprak ve kaya kütlelerinin yamaç aşağı hareketiyle meydana gelen heyelan, insan yaşamını tehdit eden olaylar arasında yer alır. Bu nedenle heyelana neden olan faktörler hakkında bilgi sahibi olmak ve önlem almak önemlidir. Heyelandan korunmak için ne yapmak gerekir? Heyelanı oluşturan faktörler nelerdir?

Egitim 07-06-22 14:39

Yer çekimi erozyonu nedir, en çok nerelerde görülür? Yer çekimi erozyonuna neden olan faktörler nelerdir?

Yer çekimi erozyonu; kütle hareketleriyle bağlantılı şekilde ortaya çıkan bir doğa olayıdır. Kütleler yer çekiminden kuvvet alarak yamaç aşağıya hareket etmeye başlar ve erozyona sebep olur. Olayın gerçekleşme süreci boyunca kütleler büyüyerek hareketini devam ettirir. Bu doğa olayı, ölümle sonuçlanan can kayıplarına neden olabilir. Yer çekimi erozyonu neden olur, önlemek mümkün müdür?

Egitim 06-06-22 19:37

Tsunami hangi olaylar sonucu meydana gelir? Tsunami neden olur?

Tsunami; deniz ve okyanusların dibinde gerçekleşen volkan patlaması, deprem gibi doğal afetlerin sonucunda oluşur. Sismik deniz dalgası şeklinde ifade edilen tsunami sonucunda; deniz ve okyanuslardaki enerji ortaya çıkar. Yıkıcı etkileri büyüktür. Doğal afetler arasında can ve mal kaybına en çok sebep olan afetlerden bir tanesi olarak görülür. Tsunami neden olur, hangi olaylar sonucu meydana gelir?

Egitim 06-06-22 19:31

Tsunami dalgalarının özellikleri nelerdir? Tsunami dalgaları kıyıya yaklaştıkça yükselir mi?

Tsunami; deniz, büyük göl ve okyanuslarda yaşanan volkanik patlama, deprem gibi olaylara bağlı olarak gelişir. Doğa olayları sonucunda enerji açığa çıkar. Meydana gelen enerji suya geçerek büyük dalgaları oluşturur. Oluşan dalgalar güçlü şekilde kıyıya gelerek büyük tahribata yol açar. Tsunami dalgalarının özellikleri nelerdir?

Egitim 06-06-22 19:22

Heyelan en çok hangi bölgede görülür? Heyelan nerede, en çok hangi illerde oluşur?

Heyelan; yeryüzünde meydana gelen ve büyük tahribatlara yol açan doğal afetlerdendir. Toprak kayması olarak da isimlendirilir. Heyelan ülkemizde, engebenin ve yükseltinin çok olduğu Karadeniz Bölgesi’nde daha çok görülür. Heyelan görülen bölgelerin özellikleri nelerdir?

Egitim 06-06-22 19:07

Erozyonun sonuçları ve tehlikeleri nelerdir? Erozyonun neden olduğu sorunlar kimleri nasıl etkiler?

Erozyon; şiddet rüzgarlar ve akarsuların etkisiyle meydana gelen bir doğa olayıdır. Rüzgâr ve akarsuların toprağı aşındırmasıyla ortaya çıkar. Toprak kayıplarının yaşanmasından dolayı yıkıcı doğa olayları arasında gösterilir. Erozyona karşı tedbirler alınmadığı takdirde ciddi anlamda can ve mal kaybı yaşanması muhtemeldir.

Egitim 06-06-22 19:02

Erozyon ve heyelan farkı nedir? Erozyon ve heyelan arasındaki farklar nelerdir?

Erozyon; rüzgâr, yağmur vb. faktörlerden kaynaklı olarak toprağın taşınmasıyla oluşur. Heyelan; sel ve şiddetli yağışlarda toprağın tümden kaymasıyla meydana gelir. Erozyon ve heyelan birbirinden farklı olaylardır. Erozyon ve heyelan farkı, iki doğa olayının oluşumlarından kaynaklanmaktadır.

Egitim 06-06-22 18:56

Erozyon en çok hangi bölgede görülür? Erozyon nerede, en çok hangi illerde oluşur?

Erozyon; rüzgâr, akarsu ve sel sularının etkisiyle toprağın başka alanlara taşınmasıyla oluşur. Etkileri nedeniyle önemli doğa olayları arasında yer alan erozyon, Türkiye’nin hemen her bölgesinde görülür. Erozyonu oluşturan etkenler nelerdir? Erozyon en çok hangi bölgede görülür?

Egitim 06-06-22 18:49

Heyelan nedir, nasıl oluşur? Heyelanın nedenleri ve sonuçları nelerdir?

Heyelan, dünyada en sık rastlanan doğal afetlerden biridir. Özellikle eğimli alanlar, heyelan için büyük risk taşır. Alınacak bazı güvenlik önlemleri ile heyelanın vereceği can ve mal kaybına engel olmak mümkündür. Heyelan nedir, nasıl olur? Heyelan nedenleri ve sonuçları nelerdir?

Egitim 02-06-22 16:55

Kasırga nedir, ne zaman ve nasıl oluşur? Kasırga en çok hangi iklimde, bölgede görülür?

Kasırga, en tehlikeli doğal afetlerden biridir. Her yıl binlerce kişi kasırga yüzünden hayatını kaybeder. Bu nedenle kasırganın ne olduğu, nasıl oluştuğu çokça merak edilir. Kasırga nedir, ne zaman ve nasıl oluşur?

Egitim 12-05-22 21:09

İçişleri Bakanlığından 81 il valiliğine doğal afetlere karşı önlem uyarısı

Valiliklere gönderilen uyarı yazısında yoğun kar yağışı görülen bölgelerde havaların ısınmasıyla oluşabilecek sel, taşkın, heyelan, kaya düşmesi ve çığ olaylarına karşı tedbirli olunması istendi

Yurthaber 28-03-22 10:58

Türkiye’de insanlar en çok bunlardan korkuyor!

İnsanların korktukları şeyler gün geçtikçe yaşanılanlar sebebiyle çeşitlenip artıyor. Pandemi sürecinde artan vaka sayıları nedeniyle birlikte insanların kaygıları ve korkuları da artış gösterdi. Yapılan araştırmada insanlar korkuları soruldu. Verilen yanıtlar göre toplumun yarısından fazlası sevdiklerini kaybetmekten korkuyor.

Haber 10-02-22 14:17

Karadeniz'de doğal afetlerde zarar gören çiftçilere 50 milyon lira ödeme yapıldı

Karadeniz'de doğal afetlerde zarar gören çiftçilere 50 milyon lira ödeme yapıldı

Yurthaber 12-01-22 14:41

Doğa olayları afete dönüşmeden gerekli önlemlerin alınması uyarısı

– İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Remzi Karagüzel: – "Örneğin deprem oluyor, heyelanı tetikliyor. Heyelan, dereyi kapatıyor, arkasında su birikiyor, sonra o biriken su patlıyor ve sele dönüşüyor. Taşkın oluyor ve ölümlerin yaşanmasına kadar gidiyor. İşte bu doğa olayları afete dönüşmeden önlemlerimizi almalıyız"

Yurthaber 13-10-21 15:46

Dikkat çeken uyarı: Doğal afetlerle yaşamak durumundayız

Trakya Üniversitesi Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ve Biyoloji Bölümü Hidrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Belgin Elipek, "Küresel iklim değişikliğinin önüne geçilmezse doğal afetlerle yaşamak durumundayız. Bu nedenle tedbirlerimizi alalım" diye konuştu.

Haber 19-08-21 10:01

Hitit Üniversitesi depremzedelerin yaşam şansını artırmak için çanta geliştirdi

Hitit Üniversitesi Yapı İşleri ve Teknik Dairesi Başkanlığında görevli mühendisler ve teknikerlerin kurduğu "Yenilikçi Memurlar Takımı"nın geliştirdiği "Çok Amaçlı Doğal Afet Çantası", GPS ile konum bilgisi paylaşıyor, siren, uyarıcı ışık düzeneği ile depremzedeye ulaşılmasını kolaylaştırıyor - Proje sorumlusu makine mühendisi Engin Şanlı: - "Yüzde 90 öz kaynakla prototipini ürettiğimiz çok amaçlı afet çantası, deprem gibi doğal afet anında enkaz altında kalanların, bir an önce bulundukları yerden kurtarılmasını ve ilk yardımın ulaştırılmasını sağlayacak özellik sunuyor"

Yurthaber 17-08-21 11:20

Kullanışlı ve rahat outdoor ürünlerle doğada özgürce hareket edin

Doğa severlere doğada özgürce hareket edebilmeleri ve konforlu bir deneyim yaşamaları için birbirinden kullanışlı ürünleri listeledik.

Haber 30-07-21 14:35

16 bin çalışanı adına 16 bin adet fidan bağışladı

Aras Kargo, Ege Orman Vakfı ile iş birliğine imza atarak, 16 bin çalışanı adına 16 bin adet fidan bağışında bulundu.

Finans 30-06-21 11:51

Trakya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Belgin Elipek'ten iklim değişikliği uyarısı:

"Küresel iklim değişikliği sel ve kuraklık gibi doğal afetlerin görülme sıklığını artırıyor"

Yurthaber 20-05-21 13:44

Afet mağduru çiftçiye geçen yıl 1,3 milyar liralık hasar tazminatı ödendi

Çiftçinin doğal afetlerden korunması amacıyla oluşturulan Tarım Sigortaları Havuzu'ndan geçen yıl üreticilere 1,3 milyar liralık hasar tazminatı ödemesi gerçekleştirildi.

Finans 05-04-21 13:57

Avustralya’da sel felaketi nedeniyle 'doğal afet' ilan edildi

Avustralya’da sel felaketi nedeniyle ev, tarım arazileri ve yolların sular altında kalması sonucu doğal afet ilan edildi.

Haber 23-03-21 11:57

BM: Son 20 yılda doğal afetlerde hızlı artış görüldü

Birleşmiş Milletler (BM), olağanüstü hava olayları ve doğal afetlerde son 20 yılda hızlı bir artış gözlendiğini ve 4,2 milyar kişiyi etkileyen bu afetlerin küresel ekonomide yaklaşık 3 trilyon dolar kayba neden olduğunu bildirdi.

Haber 12-10-20 22:50

Bir yıldırım 16 can aldı!

Hindistan'ın Bihar eyaletinde gök gürültülü sağanak sırasında yıldırım isabet eden en az 16 kişinin öldüğü bildirildi.

Haber 20-07-20 16:55

Afetler için Ulusal Mobil Uyarı Sistemi devreye girecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu: - "SMS/JRT altyapısı ülke geneline kısa sürede acil durum SMS'i gönderebilecek seviyeye çıktı ve tüm bunlarla birlikte hücresel yayın teknolojisini de içine alan Ulusal Mobil Uyarı Sistemi (UYARSİS) çalışmalarını başlattık, yapacağımız son bir düzenlemeyle devreye alacağız" - "Salgın sertifikasını alan havalimanlarımızı ve yaptığımız çalışmaları, salgından etkilenen diğer ülkelerle de paylaşarak havalimanlarımızda ve uçaklarımızda Kovid-19 salgınına karşı tüm tedbirlerin alındığını belgeliyoruz"

Yurthaber 22-06-20 09:58

Bakan Pakdemirli açıkladı! Çiftçilere 780 milyon lira hasar tazminatı ödenecek

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bu yıl içinde meydana gelen doğal afetlerin 57 ilde 163 bin 850 üreticiye ait 4,3 milyon dekarın üzerinde tarımsal alanı etkilediğini ve tarım sigortaları kapsamında üreticilere 780 milyon lira hasar tazminatı ödeneceğini bildirdi.

Finans 11-06-20 09:44

Antalya'da afet sonrası tarımsal hasar tespitinde dijital dönem

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yazılımcıları tarafından Afet Hasar Tespit Programı geliştirildi

Haber 27-01-20 11:50

Balayı dehşete döndü! Damadın yüzde 80'i...

Yeni Zelanda'nın kuzeyindeki Whakaari (Beyaz Ada) Yanardağı'nda geçtiğimiz hafta başında büyük bir patlama meydana geldi. Bu afet sırasında orada bulunan yeni evli bir çiftin başına gelenler ise yürekleri dağladı.

Trend 25-12-19 11:12

Endonezya'da doğal afetler 11 ayda 462 can aldı

Endonezya'da doğal afetler 11 ayda 462 can aldı

Haber 03-12-19 07:12

Hindistan'da aşırı yağışlar nedeniyle çöken duvar 17 can aldı

Hafta sonundan bu yana devam eden aşırı yağışların yol açtığı afet ve kazalarda ölü sayısı 22’ye yükseldi

Haber 02-12-19 10:05

Hindistan'da aşırı yağışlarda 5 kişi yaşamını yitirdi

Hindistan'da aşırı yağışlarda 5 kişi yaşamını yitirdi

Haber 01-12-19 16:56

Venedik sular altında kaldı

İtalya genelini etkisi altına alan yağışlı hava nedeniyle kanallarıyla bilinen Venedik kentinde su seviyesi gece saatlerinde 187 santimetreye kadar yükseldi - Venedik yakınlarındaki Pellestrina’da 2 kişi öldü

Haber 13-11-19 14:33

Bangladeş ve Hindistan'daki Bulbul Kasırgası'nda 14 kişi öldü

Bangladeş ve Hindistan'daki Bulbul Kasırgası'nda 14 kişi öldü

Haber 10-11-19 17:06

Hagibis tayfunundan önce gökyüzü mora boyanmış!

Japonya'daki insanlar inanılmaz mor gökyüzünü paylaşmıştı ama hayranlık duyulan bu manzara aslında büyük bir tayfunun işaretiydi! İşte detaylar...

Trend 15-10-19 15:32

Muğla'da Türk Kızılay gönüllülerine çadır kurma eğitimi

Türk Kızılay Muğla Şube Başkanı Yusuf Kayacık: - "Afete en hazır kurum Kızılay. 3 bin 500 kişiye 72 saat içinde çadırlarımızı kurup barınma imkanı sağlayacak potansiyele sahibiz"

Yurthaber 14-10-19 17:36

Muğla'da Türk Kızılay gönüllülerine çadır kurma eğitimi

Türk Kızılay Muğla Şube Başkanı Yusuf Kayacık: - "Afete en hazır kurum Kızılay. 3 bin 500 kişiye 72 saat içinde çadırlarımızı kurup barınma imkanı sağlayacak potansiyele sahibiz"

Haber 14-10-19 17:33

Selden zarar gören çiftçilere 5 milyon liralık tohum desteği

Çorum'da geçen aylarda dolu ve şiddetli yağış sonucu oluşan sel nedeniyle ekili alanları zarar gören 3 bin 371 çiftçiye 5 milyon lira tutarında sertifikalı tohum hibe edildi - Çorum Valisi Mustafa Çiftçi: - "Sel ve dolu afetleri nedeniyle ilimize 5 milyon lira ödenek tahsis edildi. Bin 600 ton buğday, 400 ton tritikale, 13 ton yonca tohumu ve 900 paket de silajlık mısır dağıtılmasına karar verildi"

Yurthaber 25-09-19 17:26

Selden zarar gören çiftçilere 5 milyon liralık tohum desteği

Çorum'da geçen aylarda dolu ve şiddetli yağış sonucu oluşan sel nedeniyle ekili alanları zarar gören 3 bin 371 çiftçiye 5 milyon lira tutarında sertifikalı tohum hibe edildi - Çorum Valisi Mustafa Çiftçi: - "Sel ve dolu afetleri nedeniyle ilimize 5 milyon lira ödenek tahsis edildi. Bin 600 ton buğday, 400 ton tritikale, 13 ton yonca tohumu ve 900 paket de silajlık mısır dağıtılmasına karar verildi"

Haber 25-09-19 17:25

Bir anda ortaya çıktı! Çok nadir görülüyor

Doğa denilen şey gerçekten ilginç olaylarla dolu. Bazen öyle şeyler oluyor ki geçekten insan beyni algılamakta ve inanmakta güçlük çekiyor. Birazdan göreceğiniz nadir görülen doğa olayları ağzınızı ciddi anlamda açık bırakacak ve doğanın ne kadar kudretli olduğuna bir kez daha şahit olacaksınız. İşte o olaylar...

Trend 10-09-19 10:53

Akçakoca'da doğal afetin zararları giderildi

Kültür ve Turizm Bakanlığının desteği ile oluşturulan Akçakoca Turizm Platformu'nun çalışmalarıyla, bölgede yaşanan ve turizmi durma noktasına getiren doğal afetin zararları giderildi

Haber 02-08-19 12:49

Tacikistan'da doğal afetler yılın ilk yarısında 22 can aldı

Tacikistan'da doğal afetler yılın ilk yarısında 22 can aldı

Haber 28-07-19 09:35

Nepal'deki sel ve toprak kaymalarında ölü sayısı 88'e yükseldi

Muson yağmurlarının yol açtığı sel ve toprak kaymalarında 88 kişinin hayatını kaybettiği, 31 kişiden ise haber alınamadığı açıklandı

Haber 17-07-19 22:10

İstanbul'un 15 asırlık afet bilançosu gün yüzüne çıktı

AFAD tarafından İstanbul'da 377-1894 yılları arasında meydana gelen doğal afetlere ilişkin "Osmanlı Arşiv Belgelerinde Doğal Afetler" kitabı hazırlandı - DASK'ın katkılarıyla hazırlanan eser, deprem, salgın hastalıklar, yangın, meteorolojik afetler, kıtlık ve İstanbul'da göçler olmak üzere 6 bölümden oluşuyor - İstanbul'un maruz kaldığı afetler, yaşanan sıkıntılar, edinilen tecrübeler, şehir ve insan ilişkisine yansıyan yeni uygulamalarla ilgili yaklaşık 4 bin arşiv belgesinin arasından titizlikle seçilen 170 belgenin görüntüsü, özeti ve transkripsiyonu yer alıyor - Kitapta yer alan deprem cetveline göre İstanbul'da kayıt altına alınan ilk deprem 26 Ocak 377'de, son deprem ise 10 Temmuz 1894'te meydana geldi

Haber 04-06-19 12:18

Çankırılı öğrenciler Japonya'da tsunamiyi anlatacak

Dünya genelinde tsunami ve doğal afet konusunda farkındalık oluşturmak için her yıl Japonya'da düzenlenen "Dünya Tsunami Farkındalık Günü Lise Öğrencileri Zirvesi" etkinliğinde Türkiye'yi Çankırı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Fen Lisesi temsil edecek - Seçilen 5 öğrenci ve bir öğretmen Japonya'da doğal afetler ve tsunami konusunda sunum yapacak - Okul müdürü Nazır Şahin: - "Binlerce, hatta on binlerce okul içerisinde farkındalık ortaya koyabildiğimiz için hem öğrencilerimiz hem de okulumuz adına mutlu oldum. Ülkemizi temsil etmemiz güzel bir olay, inşallah buna benzer çalışmaları artırdığımızda hem öğrencilerimizin hem de öğretmenlerimizin motivasyonu artacaktır" - Projede yer alan 9. sınıf öğrencisi Damla Aydın: - "Japonya'da Türkiyeyi en iyi şekilde temsil edeceğimizi düşünüyoruz"

Haber 28-05-19 11:30

Çankırılı öğrenciler Japonya'da tsunamiyi anlatacak

Dünya genelinde tsunami ve doğal afet konusunda farkındalık oluşturmak için her yıl Japonya'da düzenlenen "Dünya Tsunami Farkındalık Günü Lise Öğrencileri Zirvesi" etkinliğinde Türkiye'yi Çankırı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Fen Lisesi temsil edecek - Seçilen 5 öğrenci ve bir öğretmen Japonya'da doğal afetler ve tsunami konusunda sunum yapacak - Okul müdürü Nazır Şahin: - "Binlerce, hatta on binlerce okul içerisinde farkındalık ortaya koyabildiğimiz için hem öğrencilerimiz hem de okulumuz adına mutlu oldum. Ülkemizi temsil etmemiz güzel bir olay, inşallah buna benzer çalışmaları artırdığımızda hem öğrencilerimizin hem de öğretmenlerimizin motivasyonu artacaktır" - Projede yer alan 9. sınıf öğrencisi Damla Aydın: - "Japonya'da Türkiyeyi en iyi şekilde temsil edeceğimizi düşünüyoruz"

Yurthaber 28-05-19 11:30

AA, kasırga ve selin vurduğu Beira'da

Idai kasırgası ve selin vurduğu Mozambik'in Beira şehri ve çevresindeki yerleşim alanları, yaşanan felaketin izlerini taşıyor - Hayatın durma noktasına geldiği ve büyük bölümüne elektriğin verilemediği Beira'da yaşayanlar, birçoğu sular altında kalan evlerine güçlükle ulaşıyor

Haber 26-03-19 11:03

AFAD'ın Özge ablası 7 gün 24 saat teyakkuzda

Sakarya Afet ve Acil Durum Arama ve Kurtarma Birlik Müdürü Özge Aktaş Panta, doğal afetlere anında müdahale edebilmek için 7 gün 24 saat görevini sürdürüyor - Özge Aktaş Panta: - "Kızımın ilk söylediği kelimelerden bir tanesi 'AFAD' oldu. Bir yaşında bile değildi, benim kıyafetimi gördüğü zaman, 'Anne AFAD, anne AFAD' diyordu"

Haber 08-03-19 12:01