Kabak Çekirdeği Haberleri

Nevşehir'de kabak çekirdeği hırsızlığının şüphelisi yakalandı

Nevşehir'in Derinkuyu ilçesinde 14 çuval kabak çekirdeği çaldığı öne sürülen zanlı gözaltına alındı.

Yurthaber 02-02-2024 11:39

Kabak çekirdeğinin bilinmeyen tehlikesi! Tüketmeden önce bir daha düşünün, prostata iyi geldiği söyleniyor ama...

Kabak çekirdeği, ülkemizde ayçekirdeğine oranla daha az tercih edilen atıştırmalıklar arasında yer alıyor. Kabak çekirdeği bilhassa paketli gıdalar yerine sağlıklı atıştırmalıklar tercih edenlerin mutfağından eksik olmayan ürünlerden. Fakat uzmanlar kabak çekirdeğinin bağırsaklara ve sindirim sistemine hasar verebileceğini ifade ediyor.

Haber 07-11-2023 14:34

Çekirdek kilo aldırır mı? Kavrulmuş çekirdek kilo yapar mı?

Çekirdek ya da çiğdem doğal ve sağlıklı yağlar, lifler ve çeşitli mineraller gibi besin değeri yüksek bileşenlere sahip olan besinlerdir. Bu yönüyle çekirdekler dengeli bir beslenme planının önemli bir parçası olabilir. Ancak çekirdeklerin kilo alımına doğrudan etkisi olduğunu söylemek doğru değildir. Kilo alma süreci, genellikle enerji alımı ve harcaması arasındaki dengeden etkilenir. Yani, çekirdeklerin kilo alımıyla ilişkisi, miktar ve tüketim alışkanlıklarına bağlı olarak değişir.

Haber 30-06-2023 22:09

Kabak çekirdeğinin bilinmeyen tehlikesi! Bağırsaklara büyük zarar veriyor

Kabak çekirdeği en sevilen atıştırmalıklardan. Özellikle akşamları sıklıkla tüketilen kabak çekirdeklerinin birçok faydası bulunuyor. Ancak kabak çekirdeğinin faydalarının yanı sıra zararlarına da dikkat etmek gerekiyor. Zararlarını görmezden gelmek bağırsaklara ve sindirim sistemine hasar veriyor.

Haber 26-04-2023 17:07

Kabak çekirdeği yağı faydaları nelerdir, ne işe yarar? Kabak çekirdeği yağı nasıl kullanılır, cilde faydaları nedir?

Kabak çekirdeği, kabakların içinde bulunan küçük yeşil renkli tohumlardır. Kabaklar genellikle sonbahar aylarında hasat edilir ve kabakların içindeki çekirdekler çıkarılır, yıkanır, kurutulur ve daha sonra çiğ veya kavrulmuş olarak tüketilebilir. Kabak çekirdekleri protein, lif, sağlıklı yağlar, mineraller ve vitaminler açısından zengindir ve sağlık açısından birçok fayda sağlayabilir. Hem tüketilebilen hem de saça ve cilde uygulanabilen kabak çekirdeği yağının faydaları nelerdir?

Haber 07-04-2023 15:28

Kim Kardashian poposu için yemeniz gereken 4 doğal yiyecek! Estetik olmadan popoyu büyütmek için...

Kim Kardashian'ın kalçaları tüm dünyada beğenilen ünlü popoları arasında yer alıyor. Birçok kadın daha büyük popoya sahip olmak için çeşitli yöntemler deniyor. Kim Kardashian bu popoya doğal yoldan kavuşmasa da estetiksiz de büyük kalçalara sahip olmak mümkün. Eğer siz de poponuzu doğal yoldan büyütmek istiyorsanız aşağıdaki yiyecekleri diyet listenize ekleyebilirsiniz.

Kadin 05-12-2022 09:50

Nevşehir Valisi Becel, kadınlarla kabak çekirdeği ayıkladı

Nevşehir Valisi Becel, kadınlarla kabak çekirdeği ayıkladı

Yurthaber 13-10-2022 12:08

Erkeklerde sperm kalitesini ve kadınlarda doğurganlığı arttırır

Kabak çekirdeği, herkesin daha fazla tüketmesi gerektiği süper besinlerden biridir. Antioksidan deposu olan kabak çekirdeği, magnezyum ve çinko açısından zengindir. Her gün bir avuç kabak çekirdeği yiyerek, vücudun ihtiyaç duyduğu sağlıklı yağ miktarını karşılayabilirsiniz. Kalp hastalıklarına ve bazı kanser türlerine karşı etkili olan kabak çekirdeği, prostat ve idrar yolu hastalıklarının tedavisinde etkilidir. Kabak çekirdeği erkeklerde sperm kalitesini ve kadınlarda doğurganlığı arttırır.

Haber 07-10-2022 23:30

Sadece bir avuç yemeniz yeterli! Kabak çekirdeği faydaları nelerdir?

Kabak çekirdeği sevilerek tüketilen atıştırmalıklar arasında yer alıyor. Kabak çekirdeğinin öyle faydaları var ki duyanlar şaşırıyor. Birçok hastalığa karşı koruma sağlayan kabak çekirdeğini yeme miktarına dikkat etmek gerekiyor. Kabak çekirdeğinin faydaları nelerdir diye merak ediyorsanız bu haberi okuyabilirsiniz.

Haber 17-08-2022 09:12

Geçmeyen kas ağrılarına birebir! Ağrıyı hafifletmek için bu gıdaları tüketin

Bir türlü geçmeyen kas ağrıları için sık sık ağrı kesici kullanmaktan birçok kişi bıkmıştır. Romatizmal ağrılardan migrene, kas ve karın ağrılarına kadar pek çok sıkıntıya iyi gelen 10 gıdadan birçoğu halk arasında iyi bilinmektedir.

Haber 25-07-2022 11:12

Bu özelliğini daha önce duymadınız! Bıçak gibi kesiyor

Asırlardır insanlar doğanın verdiği bitkilerle hastalıklarını iyileştiriyor. Başta baş ağrısı olmak üzere vücudunuzdaki ağrıları gidermek için ağrı kesici ilaç almadan önce doğanın mucizelerini denemek isteyebilirsiniz. Doğal besinlerin ağrı kesici özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Etkisine inanamayacaksınız...

Haber 14-07-2022 11:16

Beyni koruyor, tümörü engelliyor! İşte beyin için yararlı 7 besin...

Beyinde oldukça iyi çalışan bazı yiyecekler hafıza, konsantrasyon ve daha fazlası gibi beyin fonksiyonlarını artırmaya yardımcı oluyor. Bunamaya karşı yardımcı olabilecek bu gıdaların çoğu omega 3 yağları ve iltihabı azaltan, beyne oksijen ve kan akışını artıran antioksidanlar açısından zengindir.

Haber 29-04-2022 17:17

En büyük sorunu anında çözüyor! Uyumadan önce bir çay bardağı yemeniz yeterli

Kabak çekirdeği, beyni ve hafızayı güçlendirmesiyle biliniyor. Ancak kabak çekirdeğinin tek faydası bunlar değil. Kabak çekirdeği alınıp kurutulduktan sonra tüketildiğinde içeriğindeki mineraller ve çeşitli maddeler sayesinde sağlığımıza çok faydalı bir besin haline dönüşüyor. Özellikle akşamları yatmadan önce bir çay bardağı kabak çekirdeği yerseniz, sabah uyandığınızda farkı göreceksiniz.

Haber 09-04-2022 10:44

Kayseri'de çerezlik kabak çekirdeğinde rekolte ve fiyat üreticiyi sevindirdi

Tomarza Kabak Çekirdeği Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Öztaş: - "Geçen seneki hava şartlarından dolayı kaybettiğimiz ürün kalitesini bu yıl yakaladık. Bu sene 20-22 bin ton bandını aşmış durumdayız" - "Çiftçinin bu yıl hem rekolte hem de fiyat olarak memnun olması gerekiyor. Geçen sene bölge olarak 12-13 bin ton rekolte, yüzde 65 ürün kaybımız vardı. Şu anda kalite ve ürün artışı olarak yüzde 90'lardayız" - "Bizim kabak çekirdeğimiz Orta Doğu'ya, hatta Güney Amerika'ya kadar gidiyor"

Yurthaber 09-10-2021 11:23

Geçmeyen nefes darlığı ve öksürük şikayeti yaşıyordu! Akciğerinden çıkan şoke etti

Karabük’te, geçmeyen nefes darlığı ve öksürük şikayeti ile hastaneye giden 57 yaşındaki Hatice U.’nun akciğerinde tespit edilen kabak çekirdeği yapılan operasyonla çıkarıldı.

Haber 30-09-2021 19:43

Kabak çekirdeğinin faydası nelerdir? Kabak çekirdiği çok yenirse ne olur? Kabak çekirdeği kilo aldırır mı?

Kuruyemişler ara öğünlerin en büyük dostudur. Kuruyemişlerin faydaları saymakla bitmez. Ancak aralarından bir tanesi yararları ile zirveyi kimseye kaptırmıyor. Protein ve yağ bakımından zengin olan kabak çekirdeği hem sağlıklı olması hem de damakta bıraktığı aromatik tat ile çiğ veya kavrulmuş olarak tüketilebiliyor.

Yemek 28-05-2021 14:33

Kabak çekirdeği: Faydaları nelerdir?

Kabak çekirdeği, bal kabağının içerisindeki çekirdeklerin temizlenip kurutulmasıyla elde edilen, ülkemizde çoğunlukla kuruyemiş olarak tüketilen bir besindir.

Haber 24-06-2020 10:54

Kabak çekirdeğinin faydaları ve zararları nelerdir? Erkeklere faydaları var mı?

Normalde çayla meşrubatla çitlediğiniz yani sadece vakit geçirmelik olarak yediğiniz kabak çekirdeğinin aslında ne kadar faydalı olduğunu biliyor musunuz? Kabak çekirdeğinin faydaları sizi şaşırtacak. İşte kabak çekirdeğinin gerek fiziksel sağlığınıza gerekse de depresyona olan geniş yelpazede faydaları...

Haber 22-10-2018 15:58

Çitlemeyi seviyorsanız aman dikkat! Kabak çekirdeğinin öyle bir zararı var ki...

Kabak çekirdeği, ay çekirdeği kadar olmasa da, tükettiğimiz kuruyemişler arasında en popüler olanlardandır.

Yemek 26-04-2018 21:50

Kabak Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Ders çalışırken, arkadaşlarınızla otururken ya da herhangi başka bir şey ile uğraşırken midenizden gelen sesler, sizi bir şeyler atıştırmaya yöneltir.

Yemek 03-04-2016 17:25

Kuruyemişler hastalıklara da iyi geliyor

Fındık, fıstık, ceviz, badem, kabak çekirdeği gibi kabuklu yemişlerin, başta kalp sağlığı olmak üzere birçok rahatsızlık için birebir olduğu belirlendi. ABD'li bilim adamları 10 yıl boyunca tam 86 bin kişi üzerinde gerçekleştirdikleri bir araştırma ile kuruyemişlerin birçok hastalığa iyi geldiğini kanıtladı.

Haber 04-01-2006 00:53