Halifax'lı Öğrenci Dövme Yok Eden Krem Geliştirdi

Artık o pişmanlık dövmelerine güle güle deyin!

Halifax'lı Öğrenci Dövme Yok Eden Krem Geliştirdi

İlk dövmesini yaptırırken sildirmeyi düşünen adam

Alec Falkenham ilk dövmesini yaptırırken sildirmeyi düşünüyordu. Dalhousie University mezununun dövmesi ile ilgili bir sorunu yok fakat kendi çalışmasıyla bunu başarabilen tek kişi.

"Bilim insanı olduğum için dövmelerin nasıl çalıştığını baya merak ediyordum." diyen Falkenham, aynı konsepti dövme pigmenlerini taşıyan hücrelerle ilgili çalışarak geri mühendislikle bozabileceğini fark eden ilk bilim insanı.

Falkenham'ın dediğine göre şimdilerde kendisi dövmeleri deriden silen bir krem geliştirmiş. Tabii bu krem hala test aşamasında ve henüz insanlı denemelere geçilmemiş. Tabii kendisi bunun gelecekte dövme yok etmek için tek yöntem olacağına emin.

"Diğer gördüğüm bütün örneklerde deriyi temizlerken aynı zamanda yok ediyorlar. Biz ise deriyi yok etmekten kaçınıp sadece dövmeyi kaldırmaya odaklandık."

Falkenham'ın kremi deriyi aşarak dövme pigmentine sahip hücreleri yok ediyor ve çevredeki hücrelere zarar vermiyor.

Genç bilim insanının dediğine göre lazerli temizleme pigmenti ısıtarak yara izi bırakıyor ve bu sebeple çok zararlı.

Fakat yaralanmalar her lazer operasyonunda olacak diye bir şey yok. Doktor Marina Munroe'ya göre doğru yapıldığında zarar minimuma indirilebiliyor.

Tabii Munroe'nun kliniği seans başına 75 dolar alıyor. öte yandan Falkenham'ın kremi tüp başına 4.5 sent kadar edecek.

Her beş Kanada vatandaşından birinde dövme olduğunu düşünürsek, 2012'de yapılan istatistik çalışmasında bu dövme yaptıranların yüzde on kadarının pişman olduğunu da eklemek gerekir.

Falkenham icadına çok istek olduğunu belirtiyor. Hatta insanlar denek bile olmak istiyorlarmış. Fakat şimdilik hayvanlar üzerinde deneyler devam edecek. Falkenham günün birinde başarılı olacağından emin.

Kaynak:

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler