MAGAZİN

Halit Akçatepe'ye son veda

Bu haber tüm Türkiye'yi yasa boğdu. Milyonların gönlünde taht kuran Hababam Sınıfı'nın 'Güdük Necmi'si, hep güler yüzüyle anacağımız oyuncu Halit Akçatepe cuma günü aramızdan ayrıldı. Geçirdiği kalp krizi sonucu 79 yaşında hayatını kaybeden Halit Akçatepe için Caddebostan Kültür Merkezi'nde tören düzenlendi.

Halit Akçatepe'ye son veda

Sanat yaşamına tiyatro ile ilk adımı atan Halit Akçatepe, Refik Halit Karay Mektebi'ni bitirdikten sonra Konservatuvar eğitimi ile profesyonel olarak oyunculuk yapmaya başladı. Rıfat Ilgaz imzalı 'Hababam Sınıfı' ile efsaneleşen usta sanatçı, yer yer güldüren, yer yer hüzünlendiren karakterlerle, hepimizin gönlünde taht kurdu. Tıpkı Sen Tıpkı Ben, Töre ve Rosenbergler Ölmemeli gibi edebi eserleri, usta bir oyunculukla tiyatro sahnesinde izleyiciye ulaştıran Halit Akçatepe, rol aldığı sayısız filmle, Türk sinemasının en büyük sanat emektarlarından biri olarak 70 yılını sanata adadı.

Halit Akçatepe için Caddebostan Kültür Merkezi'nde tören düzenlendi. 79 yaşında hayatını kaybeden sanatçının dostları ve yakınları törende hazır bulundu.

Ünlü sanatçının Türk bayrağına sarılı naaşı, kültür merkezinin sahnesine getirildi. Duygusal anların yaşandığı tören, Halit Akçatepe'ye alkışlarla başladı, konuşmalarla sürdü.

Halit Akçatepe'nin 'Hababam Sınıfı'ndaki rol arkadaşları, tören öncesi, Akçatepe'nin "Benim ne kadar sevildiğimi cenazemde görürsünüz" sözünü hatırlattı.

Törende, Genco Erkal, Erol Evgin, Berhan Şimşek, Emel Sayın gibi sanatçı dostları konuşma yaptı.

Törende konuşma yapan kızı Ebru Akçatepe, şunları söyledi:

"Babamla bugün ilk kez aynı sahnedeyiz. Daha önce yapamadık. Ben de tiyatrocu oldum. Yakın zamanda babam için gece düzenleyecektik. Bu sahnede bir Halit Akçatepe gecesi olacaktı. Sevenleri ve dostları bir kez da babam için bu sahnede buluşacaklardı. Babamın birçok filmde canlandırdığı talihsiz karakterlerin geleneksel şanssızlığı onu gerçek hayatta da buldu. İyi bir insan, iyi bir sanatçı, iyi bir dost, iyi bir baba. Bir evlat olarak diyorum ki bu miras da bize yeter."

Akçatepe, Caddebostan Kültür Merkezi'nde düzenlenen törenin ardından Üsküdar Şakirin Camisi'nde öğle vakti kılınacak cenaze namazı sonrasında Karacaahmet Mezarlığı'nda defnedilecek.

DOLU SAHNE NE KADAR SEVİLDİĞİNİ GÖSTERDİ

Anma töreninde CKM'nin büyük salonu tamamen doldu. "Benim ne kadar sevildiğimi cenazemde görürsünüz" diyen Akçatepe son kez sahneye çıktığında yalnız değildi. CKM'nin 600 kişilik salonunda boş yer kalmadı. Törende Akçatepe'nin ailesi, oyuncu arkadaşları ve sevenleri katıldı. Eski eşi Tülin Alpman ile çocukları Itır Akçatepe, Ebru Akçatepe ve torunları Alara ve Cem taziyeleri kabul etti. Akçatepe'nin Türk Bayrağına sarılı tabutu son kez sahneye çıkarıldı. "Unutmayacağız" yazısıyla bir fotoğrafı perdeye yansıtıldı. Rol aldığı filmlerden kesitler sahneye yansıtıldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun çelenk gönderdiği anma töreninde Akçatepe'ye veda için konuşmalar yapıldı.

"TARIK AKANLA GÖZ GÖZE KONUŞTULAR"

Törenin sunuculuğunu Hababam Sınıfı oyuncularından Ercan Gezmiş yaptı. Halit Akçatepe'nin GATA'da tedavisi sürerken Tarık Akan'ın ziyarete geldiğini anlatan Gezmiş, " Tarık ağabeyiyle karşılaştıklarında inanılmaz sevindi. Gözleriyle 45 dakika karşılıklı konuştular"dedi.

"GELECEĞE UMUTLA BAKMAMIZI SAĞLAYAN SANATÇILARDAN BİRİYDİ"

Törende ilk olarak evsahabi sıfatıyta Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu konuştu. Nuhoğlu," Bizim için gelişmemizde, eğitim yaşamımızda ve şuanda yaşamımızda etkileri oldu. Bu bir ekol. Türkiyenin aydınlık yüzünü gösteren, geleceğe umutla bakmamızı sağlayan sanatçılardan biriydi" diye konuştu.

GENCO ERKAL: İNSAN KUCAKLAMAK İSTERDİ

Ünlü Tiyatro oyuncusu Genco Erkal da Akçatepe'nin az bilinen tiyatro geçmişine vurgu yaparak, "Onu gören insan kucaklaşmak isterdi. Gözleri pırıl pırıl her zaman çok doğaldı. Oyunculuğun er meydanı tiyatrodur. Onu Güdük Necmi olarak tanıyanlar o tarafını bilmeyecekler. Tiyatromuzun temel direklerinden biriydi. Asıl onun oyunculuk gücünün orda görüldüğüne şahit oldum. Sadece güldürüde değil, her türde çok başarılıydı. Çok ciddi politik oyunlarda oynadık. Çok biliçli, çok açıktı. Her zaman onun mesleğine olan tutkusunu, disiplinine hayran olmuşumdur. Hiçbir gün provaya geç kalmadı, işini hep güzel yaptı.Mutlu bir hayat yaşadı. Çok güzel ailesi oldu. Pırıl pırıl kızları var. Güzel bir iz bıraktı dünyada. En önemlisi de bu arkanızdan güzel anılar bırakmak çok önemli. Ben ona bu son yolcuğunda iyi yolculuklar diliyorum. Işıklar içinde uyusun" şeklinde konuştu.

EROL EVGİN: SAKLADIK BİZ ONU...

Halit Akçatepe'nin aile dostu ünlü Sanatçı Erol Evgin de törendeydi. Duygu dolu bir konuşma yapan Evgin şunları söyledi: "Halit Akçetepe benim yarım asırlık dostumdu. 'Renkli Dünya' adlı bir filmde birlikte oynadık. Çocuklarımız küçüktü, ailece görüşürdük. Güzel günlerdi. Halitçiğim büyük bir sanatçıydı. İnsan olarak da çok değerli bir insandı. İçi dışı birdi. Tertemiz bir insandı. Hayata karşı mizahla durabilmiş, mizahı bir kalkan olarak kullanmış ömrünü sanatına adamış bütün sıkıntıları mizahla aşmış bir insandı.Karadeniz'de bir söz vardır; 'Yıldızlar yağsın üzerine' denir. Işıklar içinde uyusun. Yine Karadeniz'de 'Sakladık onu' derler. Sakladık biz onu. Halitçiğimizi sakladık. O filmleriyle yaşayacak. Kalbimizde sakladık onu."

EMEL SAYIN: BENİM GERÇEK DOSTUMDU

Yine Akçatepe'nin yakın arkadaşı Emel Sayın da törende bir konuşma yaptı. Sayın, " 'Sanat boyutundaki insanlar, Allah'ın görevlendirilmiş kadrosundandır' der bilge, Halit de o görevli sanatçılardan biriydi. O çok önemli bir aktördü. Çok güzel bir insandı. Benim de can dostumdu. Hep yanımda oldu. Ailesiyle birlikte ben onları çok sevdim. Benim gerçek dostumdu. Çok üzgünüm. Nurlar içinde uyusun canım arkadaşım" diye konuştu.

ALKIŞLARLA UĞURLANDI

Törenin ardından Halit Akçatepe alkışlarla sahneden uğurlandı. Ercan Gezmiş cenaze götürülürken " Adile Naşite'e selam söyle, Tarık Akan'a selam söyle, giden bütün çınarlara selam söyle. Gözün arkada kalmasın, biz Türk sinemasına sahip çıkacağız" diye konuştu.

EROL EVGİN: SON ZİYARETİMDE YARIM SAAT GÜLMÜŞTÜK

CNN Türk canlı yayınında Fulya Öztürk'e konuşan Erol Evgin Halit Akçatepe için şunları söyledi:

Birlikte renkli dünya adlı bir film çekmiştik. Turnelerde sahneleri kulisleri paylaşmıştık. Adam gibi adamdı Halit. Çok iyi usta bir sanatçıydı. İnsan olarak da çok değerli bir insandı. Hayata mizahla karşı durmuş hayatın zorluklarına mizahla göğüs germiş bir insandı.

En son ziyaretimde zor konuşuyordu ama yarım saat gülmüştük. Gülüp eğlendik birbirimize sarıldık.

Karadeniz'de yıldızlar yağsın diye bir söz vardır. Işıklar yağsın üzerine nurlar içinde yatsın. Halit'i kalbimize sakladık. Dostlarımız arkadaşlarımız bir bir gidiyor.

Halit Akçatepe için öğle vakti Şakirin Camii'nde tören düzenlendi. Cenaze törenine Akçatepe'nin Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, TBMM Başkan Vekili ve CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, yakınları, sanatçılar ve sevenleri katıldı.Halit Akçatepe'nin cenazesi Karacaahmet Mezarlığı'nda toprağa verildi.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler