SPOR

İrlanda ekibi Drogheda United, Türkiye'ye Osmanlı'yı hatırlatarak teşekkür etti

Koronavirüs sürecinde İrlanda'ya yardım elini uzatan Türkiye'ye İrlanda ekibi Drogheda United, sosyal medyasından Osmanlı dönemindeki yardımı hatırlatarak teşekkür paylaşımında bulundu.

İrlanda ekibi Drogheda United, Türkiye'ye Osmanlı'yı hatırlatarak teşekkür etti

İrlanda ekibi Drogheda United, Türkiye'ye koronavirüs yardımı için Osmanlı'yı hatırlatarak teşekkür ettiKoronavirüs salgını ile mücadelede Türkiye'den koruyucu ekipman yardımı alan İrlanda'nın futbol takımı Drogheda United, bu yardımlar karşısında Türkiye'ye teşekkür etti.

Armasında ay yıldız taşıyan ve Trabzonspor'un kardeş takımı olarak bilinen Drogheda United teşekkür mesajını iletirken, 173 yıl öncesindeki büyük kıtlıkta Osmanlı Devleti'nin İrlanda'ya yaptığı yardımları da hatırlattı.

1845 yılında İngiliz sömürgesi olan İrlanda, 6 yıl süren büyük bir kıtlık yaşadı. 1 milyona yakın İrlandalı hayatını kaybetti. Açlık ve salgın hastalıklar nedeniyle 2 milyon kişi ise göç etmek zorunda kaldı. İrlanda halkının yaşadığı felaketi İrlanda asıllı doktoru Joseph'ten öğrenen Sultan Abdülmecid, 1847 yılında İngiliz Kraliçesi Victoria'dan gizli olarak erzak yüklü gemileri İrlanda'ya gönderdi.

Sultan Abdülmecid'in gönderdiği yardım 31 Mart 1847'de Dublin'e ulaştı. 10-14 Mart 1847 tarihleri arasında ise 3 gemi dolusu tahıl yardımı Dublin ve Cork limanları yerine sefaletin en yoğun yaşandığı Drogheda'ya gönderildi.

asdflkjasdlfsdaf

ARMASINDA AY YILDIZ VAR

Osmanlı Devleti'nden gelen yardımlar sayesinde hayatta kalan Droghedalılar, yardım gemilerinin taşıdığı ay yıldızlı sancağı o günden beri hiç unutmadı. Şehirlerini temsil eden Droghedalılar, Drogheda United takımının armasında ay yıldızı kullandı. 1923 yılındaki Lozan görüşmeleri sırasında Avrupalı tüm delege ve temsilciler Türkiye aleyhine oy verirken, sadece İrlandalı temsilci her oylamada Türkiye lehine oy vermişti.

TRABZONSPOR'UN KARDEŞ TAKIMI

Drogheda United takımı 2012 yılında kendisiyle aynı renkleri taşıyan Trabzonspor'u kardeş takım ilan etti.

Takımın resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, "1847'de, kıtlık zamanında Türk devleti İrlanda'ya 3 gemiyle yiyecek gönderdi ve bu gemiler Drogheda'ya gelmişti. Aynı devlet bu hafta da kişisel koruyucu ekipman gönderdi" denildi. "Teşekkürler Türkiye" ifadesiyle bitirilen paylaşım binlerce beğeni aldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 31 yorum
Türküm gururluyum elhamdülillah Müslümanım merhametliyim,neden yabancı ülkelere yardım ediyoruz diyenler daha kendilerini idrak edemeyenlerdir.
ulkende maske yokken amerikaya avrupaya milyonlarca maske gonderen basit yonetim sekli yoktu ozaman anladin
@cihat_sarsilmaz_1986 Sen genlerine bir baktır koçum...senin kanında bir bozukluk var.
Neden mi idrak edemiyorum iki kez e devletten başvurduğum onaylanan. Ve hala gelmeyen maske yüzünden bu yardımları idrak edemiyorum. Maske gelmesi için İrlanda'lı mı olmamız lazım.
Türkiye sadece Türkiye'den ibaret değildir.
bir yardım yaparsın binlerce sene unutulmaz. o cinsten olmuş. yardımlara devam
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler