İstanbul Atatürk Havalimanı Avrupa'nın En Fazla Yolcu Ağırlayan Üçüncü Limanı mı?

Başbakan Davutoğlu'nun iddiasında doğruluk payı var mı?

İstanbul Atatürk Havalimanı Avrupa'nın En Fazla Yolcu Ağırlayan Üçüncü Limanı mı?

“İstanbul Atatürk Havalimanı, Frankfurt Havalimanı'nı da geçerek Avrupa'da en fazla yolcu ağırlayan üçüncü liman haline geldi.”

- Ahmet Davutoğlu (T.C. Başbakanı)

1924 yılında kurulan ve Türkiye’nin en fazla yolcu trafiğine sahip İstanbul Atatürk Havalimanı 2011 yılından sonra yolcu trafiği bakımından dünyanın en yoğun 30 havalimanı arasına girdi.

2014 yıl sonu rakamlarına göre ise ağırladığı yolcu sayısını %51,6 oranında arttıran İstanbul Atatürk Havalimanı dünyanın en yoğun 13. havalimanı oldu. Bu listede, Atatürk Havalimanı, Londra Heathrow, Paris Charles de Gaulle ve Frankfurt’tan sonra Avrupa’da 4. sıradaydı.

Uluslararası Havayolları Konseyi’nin Nisan 2015 itibariyle yayınladığı yıllık rakamlar ve Bloomberg News’in farklı kaynaklardan derlenen verileri kullanarak hazırladığı haberine göre Lufthansa’da süregelen grevler nedeniyle trafiği azalan Frankfurt Havalimanı’nı geçen Atatürk Havalimanı, Avrupa’da en yoğun trafiğe sahip 3 havalimanı arasına girdi. Kesin olmayan rakamlara göre 2015 yılında Atatürk Havalimanı 61,3 milyon ziyaretçi ağırladı

Genel değerlendirmede, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun iddiasında doğruluk payı vardır. Sitenizde Yayınlayın.

-----

Türkiye'de siyasetin doğruluğunu takip etmek istiyorsanız Doğruluk Payı'nı takibe alın.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler