Kabak çekirdeği faydası herkesi şaşırtıyor! İşte kabak çekirdeği besin değerleri

Gündüzler kısalıp da geceler uzayınca akşam yemeğinden sonra televizyon karşısında bir atıştırmalık arayanların el oyalama ve keyif vermede en çok kabak çekirdeği tercih ettiklerini gözlemliyoruz. Son zamanlarda yaygınlaşması da dilden dile dolaşan çinkodan zengin olması, prostata iyi gelmesi gibi genellemeler yapılsa da içerikleri oldukça zengin kendi küçük yararları büyük bir yağlı tohumdur. Kabak çekirdeği faydalarını Diyetisyen Müge Bozok Mynet Yemek takipçileri için anlattı.

Kabak çekirdeğini küçül miktarda tüketmek bile önemli ölçüde sağlıklı yağlar, magnezyum ve çinko konusunda destek olur. Sadece bununla da kalmamakla birlikte bolca lif ve antioksidan bileşenler içerirler. Bu nedenle kabak çekirdeği oldukça tüketimi yüksek bir besin haline gelmiştir.

Kabak çekirdeği içi yani “pepita” (bir Meksika İspanyolcası terimi) balkabağının oyulmasından çıkan sert beyaz çekirdeklerinin aksine, çoğu kabak çekirdekleri kabuğu olmadan hazır bulunan ve satılan formudur.
Bu kabuksuz çekirdekler yeşil, yassı ve ovaldir. 28 gram (ortalama 1 küçük avuç) kabuksuz kabak çekirdeği yaklaşık 151 kaloridir ve kalorisi daha çok yağdan ve proteinden gelmektedir. Yaklaşık olarak 2 gr da lif içermektedir. İşte kabak çekirdeğinin faydaları...

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
HEE yeyin yeyim kabak çekirdeğinide kolosturolunuz tavan yapsın
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler