SPOR

Kasımpaşa-Beşiktaş maçı tekrar oynanacak

Kasımpaşa-Beşiktaş maçının yeniden oynanmasına karar verildi.

Kasımpaşa-Beşiktaş maçı tekrar oynanacak

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Basın Sözcüsü Mete Düren, TFF Yönetim Kurulu'nun Spor Toto Süper Lig'deki Kasımpaşa-Beşiktaş maçının tekrarlanmasına karar verdiğini açıkladı.

Karşılaşmanın, aynı kadrolar olmak şartıyla tekrarlanmasına karar verdi.

TFF'den yapılan açıklama şu şekilde;

İstinye'de bulunan Futbol Federasyonu Merkez Binası'nda saat 12:00'de başlayan ve yaklaşık 5 saat süren toplantıda 15 Aralık 2013 tarihinde oynanan ve Kasımpaşa A.Ş.'nin 2-1 üstünlüğüyle sona eren, Kasımpaşa A.Ş- Beşiktaş A.Ş. Spor Toto Süper Lig karşılaşması hakkında Beşiktaş A.Ş.'nin 18.12.2013 tarihli başvurusu görüşüldü.

TFF Yönetim Kurulu, Futbol Müsabaka Talimatı'nın 30. maddesi uyarınca müsabakanın daha sonra belirlenecek bir tarihte, başlangıcından itibaren tekrarına, yalnızca tekrarına karar verilen müsabakanın oynandığı tarihte kulüplerde tescilli olan futbolcuların oynatılmasına ve sarı kartla cezalandırılan disiplin uygulamalarının yapılmamış sayılmasına oy çokluğuyla karar verdi.

Mete Düren: Oy çokluğuyla bu kararı aldık

Türkiye Futbol Federasyonu Basın Sözcüsü Mete Düren, konuyla ilgili olarak NTVSpor'a şu açıklamayı yaptı: "Beşiktaş, Futbol Federasyonu'na başvuru yapmıştı. Bugünkü yönetim kurulu toplantısında bunu değerlendirdik. Maçta görev alan hakemlerimizi de toplantıya davet ettik. Aramızda tartıştıktan sonra oy çokluğuyla maçın yeniden tekrarlanmasına karar verdik. Bu çok teknik bir konu. Kural hatası ile maç tekrarı çok rastlanan bir durum değil. Kural hatalarına karar vermek de kolay bir şey değil. Kural hataları ile ilgili bir talimatname yok. Federasyon olarak MHK'nin ve tüm hakemlerin arkasındayız. Futbolcularımızın da hakemlere daha destek olmaları gerektiğinin altını çizmek gerekir. Maçın tarihi ile ilgili bir karar verilmedi. Kasımpaşa'nın itiraz hakkı var."

Ahmet Nur Çebi: Son derece isabetli bir karar

Beşiktaş Kulübü İkinci Başkanı Ahmet Nur Çebi, AA muhabirine yaptığı  açıklamada TFF'nin son derece isabetli bir karar aldığını söyledi.

Çebi, "TFF yapması gerekeni yapmış, çok doğru bir karar almıştır. Biz  Beşiktaş Kulübü olarak, büyük bir memnuniyet içerisindeyiz. Kendilerinin böyle  bir karar almasını zaten bekliyorduk. Adalet yerini bulmuş oldu. Temennimiz böyle  olayların bir daha yaşanmaması" diye konuştu.

MAÇTA NE OLMUŞTU?

Kasımpaşa ile Beşiktaş arasında yapılan lig mücadelesinde ev sahibi takımın futbolcusu Donk'un 30. dakikada saha içine giren ikinci topu eline alıp, ceza alanı içinde Beşiktaşlı futbolcu Almeida'nın kontrolündeki topa doğru atmış ve siyah-beyazlı ekibin atağını önlemişti. Karşılaşmanın ardından Beşiktaş Kulübü mücadelenin tekrar edilmesi için itirazda bulunmuştu.

İki ekip arasındaki mücadeleyi Kasımpaşa 2-1 kazanmıştı.

Motta ve Almeida sahada olacak!

TFF'nin verdiği Kasımpaşa-Beşiktaş maçının tekrarı kararı sonrası gözler tekrarlanacak maçta oynayacak oyuncular ve silinecek kartlara çevrildi.

TFF'nin verdiği Kasımpaşa-Beşiktaş maçının tekrarı kararı sonrası gözler tekrarlanacak maçta oynayacak oyuncular ve silinecek kartlara çevrildi. Her iki takımın maç gününe dek yapacağı yeni transferlere forma veremeyeceği erteleme maçında kırmızı kart cezaları sona eren Hugo Almeida ve Ramon Motta da forma giyebilecek.

İşte iki takımın 18 kişilik kadroları;

Kasımpaşa: Isaksson, Orhan Şam, Yalçın, Donk, Sancak, Kerem Şeras, Andre Castro, Viudez, Oscar Scarione, İbrahim Halil Çolak, Malki, İlker Avcıbay, Volkan Yaman, Barış Başdaş, Erhan Kartal, Kafoumba Coulibaly, Kubilay Aktaş, Metin Sevinç

Beşiktaş: Tolga Zengin, Serdar, Sivok, Ersan Gülüm, Motta, Oğuzhan, Necip, Fernandes, Atiba, Olcay, Hugo Almeida, Günay Güvenç, İsmail Köybaşı, Mehmet Akgün, Veli Kavlak, Muhammed Demirci, Mustafa Pektemek, Filip Holosko

İptal olan sarı kartlar: Ryan Donk, Andre Castro, Halil Çolak, Ersan Gülüm, Atiba Hutchinson, Oğuzhan Özyakup, Hugo Almeida.

Peki hakem kim olacak?

'TFF maç tekrar edilecek' dedi, akıllara ilk bu soru geldi. İşte eski hakem Bünyamin Gezer'in görüşü...

"Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu'nun aldığı tekrar kararı, bundan sonra olacak hadiselerin önüne geçmek için atılmış en doğru adımdır. Ancak kamuoyunun vicdanını rahatlatan bu kararın ardından yeni bir kriz patlak verecektir. Çünkü Merkez Hakem Kurulu Başkanı Zekeriya Alp ve müsabakanın hakemi Barış Şimşek, maçın hemen ardından 'Kural hatası yoktur' şeklinde açıklamalar yapmıştır.

Kasımpaşalı yöneticiler, tarafların yaptığı bu açıklamaları emsal gösterip, Tahkim Kurulu'na başvuruda bulunacaktır. Bu da yeni bir kaosu gündeme getirecektir. Bence MHK'nin istifa etmesi şarttır.

Tekrar maçında hakem Barış Şimşek'e görev verilme ihtimali imkansız.. Yeni bir hakem atanacaktır. Cüneyt Çakır gibi tecrübeli bir hakem bu maçı yönetebilir.

İşte karar hakkında ilk yorumlar!

Ünlü yorumcular, TFF'nin vermiş olduğu olaylı Kasımpaşa-Beşiktaş maçının kararını değerlendirdi...

SERHAT ULUEREN: Bu karar örnek gösterilecek

TFF'yi tebrik ederim. Son yılların en objektif ve en doğru kararını almıştır. MHK Başkanı'nın, Ulenberg'in ve hakem Barış Şimşek'in eyyam kokan, objektiflikten uzak görüşlerinin aksine vicdanları rahatlatan, uzun yıllar belki de bütün dünyada örnek gösterilecek bir karara imza atılmıştır.

Sayın Demirören ve arkadaşlarını kutluyorum. İnanıyorum ki bu karardan sadece Beşiktaşlılar değil, Kasımpaşa camiası da mutlu olmuştur. Ayrıca daha önce Hollanda'da olduğu gibi, Kasımpaşa-Beşiktaş maçında kırmızı kart gören Almeida ve Motta'nın da görmüş olduğu kart cezalarının iptali gerekir.

GÜNTEKİN ONAY: Çok doğru karar

Uzun yıllardır futbol kamuoyu ilk kez böylesine bir olayda hemfikir olmuştu. Bu maçın tekrar edilmesi kanımca doğru bir karar. Sanıyorum Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, hakem Barış Şimşek'in düdüğü Donk topu attıktan sonra çaldığını tespit etti. 

Her ne kadar tekrar kararı doğru olsa da hem Beşiktaş'ın hem de Kasımpaşa'nın yaşadıkları mağduriyet ortadan kalmış olmayacak. Şayet o gün Barış Şimşek düzgün bir yönetim gösterseydi Beşiktaş penaltıda maçı 2-0'a getirebilirdi. O iki oyuncu da atılmamış olurdu. Kasımpaşa da 2. yarıda oynadığı iyi futbol ve aldığı galibiyetin karşılığını alamamış oldu. 

Bu maçla ilgili tekrar kararı alınmasında 'Donk olayı' kadar, Fernandes'e yapılan fiziki saldırı da etken olmuştur.

ALİ ECE: OLMASI GEREKEN OLDU

Ünlü spor yorumcusu Ali Ece "Olması gereken oldu. En azından minimum adalet duygusu son anda devreye girdi" dedi. 

(vatan)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 117 yorum
İKSİR BULUNDU,maçlarda yenilen takım, bir top saklasın bir şekilde oyuna soksun.SONUÇ ;MAÇ TEKRARI
Hakemler düzgün maç yönetsin YETER!
burada kasımpaşayı haklı gören aciz insanlar niye biyerinizi yırtıyorsunuz haksız karar diye zaten futboldan anlamış olsaydınız ve tarafsız göznüzle baksaydınız kural hatasını görebilirdniz ama siz işinize geldigi gibi gördügünüz için normaldir kasımpaşanın hakknı yedıler dıye yazmanızı normal karşılıyorum futbol yoksunu acizler :D
Doğru karar. Donk aldın mı eline.
çok doğru karar olmuş
sırf bu türk futbolundaki adaletsizlikten dolayı dijitürkü iptal ettirdim
tff başkanı eski beşiktaş başkanı ve beşiktaşlı mete düren tff sözcüsü olursa karar az bile Beşiktaş lehine hükmen galibiyet, hakemin raporu bile dikkate alınmamış çok acık ...ayrıca almanyadaki dışarı çıkan topa gol denilmişti maç yeniden oynanmadı,burası türkiye
iki senedir tff nin başında bu adamlar ,ne oldu şimdi mi aklına geldi ,eyyamcı
dışarı çıkan topa gol demek kural hatası değil hakem hatasıdır. Kural hatası ve hakem hatası arasındaki farkı öğren öyle gel konuşalım ok bebişim ;)
BEN BİR FENERLİ OLARAK TARAFSIZ GÖZLE BU KARARI DESTEKLİYORUM O MAÇTA BEŞİKTAŞIN HAKKI YENMİŞTİ RENGİMİZ NE OLURSA OLSUN ADALET TERAZİMİZ EŞİT OLSUN TAKIM DEĞİL HAK ÖNEMLİ BEN FENERLİYİM AMA BEŞİKTAŞI HAKLI BULUYORUM BU KONUDA TEBRİKLER FEDARASYON DİYORUM..
Bravoo almanyada bilee gol olmadığını bitek hakemin görmemesine rağmen maç tekrar edilmedi..Tüpçü yaptı yine yapacağını.. ozaman gs nin 4 2 yenildiği eyyam kokan kırmızı kart dolu gaziantep maçı fenerde canerin boşuna atıldığı maçlarda tekrar edilsin..Bu kararı bugün verdiyse yarın bariz hakem hatalarında tekrar etmek zorunda.
BU KARARA SAYGI DUYMAYANLAR ÖNCE KENDİLERİNE BAKSINLAR
BURADAN OLUMSUZ VE YANLI YORUM YAPANLAR ÖNCE KENİDİNİ TEMİZLESİN SONRA CAVAP YAZSIN YAPILANLAR ORTADA OLAYI TFF BJKLİ OLAYINA ÇEVİRMEYİN AÇIN BAKIN BAKALIM EN ÇOK KİMİN CANI YANMIŞ SEVGİLİ CİNCONLULAR.
türk futbolunda adalet diye bir şey kalmadığının kanıtıdır bu kararı alanlara yazıklar olsun kı aldıkları karar tamamen güçlünün yanında olmadır.futbolun başındakı o kışıye baktıktan sonra alınan kararı yadırgamadım sanada yazıklar olsun
tff ilk kez doğru bir karar verebildi sonunda.. hayırlı olsun ..
kamuoyunu rahatlatan bir karar, türk futbolu adına hayırlı olsun
Maç bitmişdi be. Beşiktaşla fener kafasına göre kurallarla oynuyo. Bu karar kimsenin vicdanını rahatlatmaz. Bu karar hırsızlıktan başka bişey değil.
tüpçü yine işbaşında!!!!
Böyle bir karar beklemiyordum. Şaşırdım. Hayırlısı olsun.
yazık kasımpaşaya.beşiktaşa iyi olacaz diye hakkını yiyolar kasmpaşanın
aynen katılıyorum
saçmalık bu nasıl bir curcuna nasıl iş anlamak zor,fakat bu kurum zoru başarmıştır:)
İLK CEZALAR AÇIKLANDIĞINDA BURAYA YİNE YORUM YAZMIŞTIM KURAL HATASI NE OLACAK DİYE.ARKADAŞIN BİRİ BANA 1 BARDAK SU İÇİN DEMİŞTİ.ŞİMDİ BURADAN O ARKADAŞA SESLENİYORUM ''BU SANA KAPAK DEĞİL MANTAR OLSUN SEN KAPATACAĞIN YERİNİ BİLİYORSUN ELEMAN'' :))
çok doğru bir isabet.yoksa bütün defans oyuncuları gole giden rakibin önüne başka top atar golü engeller.aslına bakarsanız az bile.yenilen takım aynısını yapar ve sonra yeniden oynarız,ozaman kazanırız derler.
ben bir fenerbahçeli olarak o maçı izlerken yapılan o hareketin kırmızı kartla cezalandırılmamasına çok üzüldüm o şerefsiz topçuyu bu ligte görmek istemiyorum teşekkürler tff.......
federasyon full çekiyor beşiktaşlılarla
tff karsısındakı klube gore davranıyor.ısıne geldımı goruntuden ceza gelmedımı skının keyfıne.dagıtacakları adaletı skeyım yvsak yalakalar.bu kararla adeta sahaya gıren macı tekrar ettırır dedıler.bol bol sahaya dalan taraftar goruruz lıgın son haftalarında.
TEK KELİME İLE KARARI ALANLARA YAZIKLAR OLSUN
EŞŞEK GİBİ BU KARAR ÇIKACAKTI. BEŞİKTAŞ BİR TRABZON MU Kİ KUPASI VERİLMEZSİN . NASIL KARTAL PENÇESİNİ TÜPÇÜYE GÖSTERDİ. TÜPÇÜ GAZMAN YILDIRIM ANINDA U DÖNÜŞÜ MAÇI İPTAL EDİP TEKRARLANSIN DEDİ. ŞİKECİ FENERDE KARAR BELLİ BU FETTULLAH HOCANIN İŞİ DİYE DAVAYI HALININ ALTINA ATIP ŞİKENİN PİSLİĞİNİ KAPATACAKLAR. SONRA CÜNÜP CÜNÜP LİĞLİ MAÇLARI SEYRET PARA VER. YERSEN PİS ADI ÇIKMIŞ LİĞE PARA VER. DİĞİTÜRK AYAĞIMI ÖPÜYOR 8 AY LİĞ YARI FİYATINA DİYOR BEN SEYREDRİM AMA ÜZERİNE PARA VERİRSEN YANİ O ZAPA 90 DAKİKAYA ANCAK ÜSTÜNE PARA VERİRSEN İZLERİM DEDİM . ŞAKA MI DEDİ BEN YOK CİDDİYİM YAVRUM DEDİM
yine futbol üzerinde oyunlar dönüyor..yıldırım demirören çek elini türk futbolundan elini attığın yer kuruyor..
iddia ne olur arkadaşlar oran 1 mi olur
demiroren geldi geleli ilk kez dogru bir karar verdi o maç'in kattiyen tekrarlanmasi lazimdi taraftar sahaya giriyor futbolcuya salditriyor oda yetmiyor kasimpasali futbolcu topu eline alip besiktasli futbolcunun onundeki topa vuruyor ilk kez dogru bir karar
bu bir emsal olmalı, takımların ne günahı var. kendini bilmez kişilerin yaptığı densizliklerin cezasını hemde caydırıcı bir şekilde onlar çekmelidir. bu bütün takımlarımız için böyle olmalıdır.
Maç esnasında olması gereken şuydu. Donk kırmızı kart, Beşiktaş lehine penaltı.O olmadı bu oldu.Maçın tekrar oynanması iyi oldu şuan için.
Geçde olsa dogru Karar.Bravo.
bu sefer kasımpaşa inşallah 5 atar.
aç hötünü birde sana atsın
Yazıklar olsunnnnn...
o zenci bu haberi duyunca yine sırıtıyormu aceba pişmiş kelle gibi
tüpcü yaptı yapacagını kıyak gecmiş eski takımına
türkiye de haksızlığa en çok uğrayan takım bjk dir ve federasyon buna göz yummuştur van maçında vahap beyezın gözü önünde elle bjk gol yiyor fb bjk maçında bilika penaltı noktasını kazıyor hakem seyrediyor galatasaray maçında sahaya siyasi görüş yüzünden seyirci giriyor cezayı bjk yiyor öyleki sıradan anadolu takımlarının maskarası yapılıyor en son kasımpaşa maçı yani bjk türkiye liglerinin kobayımı yeter artık
tff ilk kez doğru bişey yaptı hayret....
tabii ki tekrarlanacaktı. 2 pozisyon var ikiside 100 de 100 gol pozisyonu birinde kasımpaşalı futbolcu ikinci topu atıyor gol olucak topa, diğerinde fernandes şut vururken seyirci tekme atıyor. ilk pozisyon olduğunda durum 1-1... 2-1 bjk öne geçecekti
geciken adelet
Tekrar yenilipte bizi rezil etmeyin.Çıkın canla başla mücadele edin , adam gibi oynayın ve şu takımı dağıtın.
Diğer Haberler