Kemik İliği Nakli İçin Şehir Şehir Donör Arayan Alex Ve Sam'in Hikayesi İçinizi Burkacak

Bir umudun peşine takılmak...

Kemik İliği Nakli İçin Şehir Şehir Donör Arayan Alex Ve Sam'in Hikayesi İçinizi Burkacak

Hikayemizin kahramanları Alex (25) ve Sam (23) ile tanışın!

Kızkardeşlerin küçüğü Sam'e maalesef ki aplastik anemi teşhisi konuyor. Yani kemik iliği yeteri kadar veya hiç yeni hücre üretemiyor.

Ölümcül sonuçları olan bu hastalık için kemik iliği nakli olması şart olan Sam Ulusal Kemik İliği Nakli Listesi'ne kaydoluyor. Ama maalesef yüzlerce insanın olduğu listeden sonuç alamıyorlar.

İş başa düştü deyip yola çıktılar

Uyumlu kemik iliği bulunamadığı için oturup beklemekten başka çareleri olmayan 2 kız kardeşin aklına çok başka bir fikir geliyor. Arabalarını satıp bir kamyonet alıyorlar ve 50 şehri kapsayan bir rota çizip yola çıkıyorlar. O eyalet senin bu eyalet benim...

Geçtiğimiz ocak ayından beri eyalet eyalet gezen kardeşler, Ulusal Kemik İliği Nakli Listesi'ne gönüllü kayıt olacak insanları arıyorlar. Özellikle kolejleri hedef almışlar...

Gönüllü olanların yaş aralığı 18-44 arası olduğu için gittikleri yerlerde ilk hedefleri kolejler olmuş 2 kardeşin. Tabi bu derece riskli bir hastalıkla bu kadar çok seyahat etmenin de sıkıntıları var.

Bu kanser türü bağışıklık sistemini zayıflattığı için Sam çok çabuk hasta olabiliyor. Bu yüzden kardeşi ve kendisi maske takmak zorundalar çoğu zaman. Ayrıca günde 20 kadar ilaç içmek zorunda Sam... İnsanlar bu konuda bilinçli değil.

Olayın karmaşıklığı ve kemik iliği nakli konusunda insanların bilinçsiz olması, çoğunlukla hayır cevabı almalarına sebep oluyor. Tabi bu kız kardeşlerimizin hevesini kırmıyor aksine daha çok yer gezmek için çalışıyorlar. Tam tamına 13.873 kişi kayıt oldu!

Donör olmak için 13.873 kişinin kaydını tutan kardeşler, bunların içinden 115 kişinin şu an Kemik İliği Nakli Listesi'nde sıra bekleyen hastalar ile uyuştuğunu yani 115 kişinin kemik iliği nakli olabilmesini sağlıyorlar!

Mesele yukarıdaki arkadaşımız Connor; Sam ve Alex'in kampanyasına katılıyor ve kanser hastalığı olan bir kişi ile ilik uyumu tutuyor. :)

İki kardeşin anlamlı dövmeleri...

Bilmeyenler için sayı ve harf dizisine benzeyen, 2 kardeşim kollarında olan dövmelerin aslında "hayati" bir anlamı var; bir lökosit antijen ve Sam'in hayatını kurtaracak olan proteinin kodu.Teksas'tan sevgiler!

Sam için hala bir donör bulunamadı ama gönüllü sayısı gün geçtikçe artıyor. Yani umutlar taze :)

Şu an Teksas'ta olan kardeşlere bol şans dileyelim ve belki donör olmak istersiniz diye internet sitelerini şuraya bırakalım...

becauiseisaidiwould.com

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler