YURTHABER

Midyat Üretimi Odun Sobaları Süs Eşyası Oldu-Mardin'in Midyat Ilçesinde Bir Zamanlar30 Imalathanede Üretilen Odun Sobaları,bugün Sadece 2 Iş Yerinde Yapılıyor

Midyat ilçesinde yakın zamana kadar 30 iş yerinde üretilen bugün ise 2 imalathanede yapılan odun sobaları, ihtiyaçtan çok süs eşyası

Midyat ilçesinde yakın zamana kadar 30 iş yerinde üretilen bugün ise 2 imalathanede yapılan odun sobaları, ihtiyaçtan çok süs eşyası olarak rağbet görüyor.

Midyat ustalarına özgü elips biçimli odun sobalarını 33 yıldır mütevazı atölyesinde üreten Abdülkadir Arbağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, zanaatın kaybolmaya yüz tuttuğunu söyledi.

Geçmişte yurt dışına bile sattıkları odun sobalarının şimdilerde sadece bazı köylerde kullanıldığını, çoğunlukla süs eşyası olarak satın alındığını ifade eden Arbağ, şöyle dedi:

"Bizim meslek yavaş yavaş ölüyor. Çocuklarımıza bile öğretemiyoruz. Geleceği olmadığından dolayı diye düşünüyoruz. Yalnız bu bir tarihtir, kaybolmaması daha güzeldir. Babamın yanında öğrendim bu mesleği. Küçüklüğümden beri onun yanında yetiştim. Bu sobaların özelliği Midyat'a has olmasıdır. Elips şeklinde olduğundan odunlar daha güzel yerleştiriliyor ve yakılması daha kolay oluyor. İçeriyi hemen ısıtıyor. İlçemizde 2-3 asırdır bu sobalar yapılıyor ve halen satılıyor. Ancak ister istemez teknolojiden dolayı sobalara olan rağbet azaldı. Midyat'ta yapılan odun sobalarını başka illere ve Avrupa'ya da gönderiyorduk."

Ürettikleri sobaları, şimdilerde sadece Avrupa ülkelerine süs amaçlı götürenlerin olduğunu aktaran Arbağ, "Şimdilik sadece Midyat ve bazı köylerine satıyoruz. Çok şükür geçimimiz oluyor fakat meslek yavaş yavaş ölüyor" dedi.

Bu mesleğe sahip çıkılmasını ve gelecek kuşaklara aktarılmasını isteyen Arbağ, "Bu sobalar sac levha olarak bize geliyor. Biz üstüdür, borusudur, kapağıdır, kapısıdır, ayaklarıdır hepsini komple safha safha kesip biçip son şeklini ve desenlerini yapıyoruz. Elips şeklini vererek Midyat odun sobasını yapıyoruz" diye konuştu.

Yılda yaklaşık 500 soba yaptıkları bilgisini de veren soba ustası Abdülkadir Arbağ, yaz mevsiminde imal ettikleri sobaları, kış bastırmadan satışa sunduklarını ve fiyatlarının 50-150 lira arasında değiştiğini sözlerine ekledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
evet onlar tarihi eser oldu bedava elektrik sobaları varken odun sobasını kim kullanır ??
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın