YURTHABER

Müftü Coşkun, Metroplit Özmen’e Kutlu Doğum anısına gül takdim etti

Mardin’de binlerce yıldan beri birlikte hoşgörü, barış ve kardeşlik içinde yaşayan Süryaniler ve Müslümanlar Paskalya...

Müftü Coşkun, Metroplit Özmen’e Kutlu Doğum anısına gül takdim etti

Mardin’de binlerce yıldan beri birlikte hoşgörü, barış ve kardeşlik içinde yaşayan Süryaniler ve Müslümanlar Paskalya Bayramı ve Kutlu Doğum Haftası'nı birlikte kutluyor.

Mardin Müftüsü Dursun Ali Coşkun, Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında Süryanilerin dini lideri Mardin-Diyarbakır Metropoliti Salibe Özmen’i Deyrul Zafaran Manastırı'nda ziyaret ederek kendisine gül ve çeşitli hediyeler verdi.
3 bin yıllık tarihi manastırda Müftü Dursun Ali Coşkun ve beraberindeki imamları kapıda karşılayan Metropolit Özmen, kendilerine ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti.

Müftü Coşkun, Kutlu doğum Haftası etkinlikleri kapsamında Mardin’deki hoşgörü ortamına yakışır bir şekilde bütün kilise ve manastırları ziyaret ederek Süryani cemaatini de ziyaret ettiklerini söyledi. Müftü Coşkun, Metropolit Özmen’e bir demet gül ve çeşitli kitaplar hediye ederken, Özmen ise kendisine paskalya yumurtası ve çöreği ikram etti. Paskalya yumurtası tokuşturan Coşkun ve Özmen daha sonra birlikte hoşgörü ve barış mesajları verdi. Suriye’deki kanın durması ve oraya demokrasinin yerleşmesi için birlikte dua eden ruhani liderler Mardin’deki hoşgörü ortamının bütün dünyaya örnek olması temennisinde bulundu.

"UMARIZ BU GÜZELLİK BÜTÜN DÜNYAYA ÖRNEK OLUR"

Metropolit Özmen burada yaptığı açıklamada, "Mardin’in güzelliği budur. Mardin hakikaten dinleri, dilleri ile büyük bir şerefimizdir şanımızdır. Umarız bu güzellik bütün dünyaya örnek olur. Bu güzellik özellikle Ortadoğu’daki hoşgörüsüzlüklere savaşlara dur mesajı olsun. Mardin’in kadim bir tarihi var. Bu tarihe sahiplenmek bizim için büyük bir gurur, büyük bir şereftir. Bugünler bizim için çok büyük önem taşıyor. Hem enteresan hem de farklı günler yaşıyoruz. Hem Paskalya bayramımızın hem de kutlu doğum haftasının tesadüfte olsa hakikaten büyük bir olaydır. Tesadüfte olsa ki hayatta tesadüf diye bir şeyin olduğuna inanmıyoruz, Allah her zaman hepimizi bir araya getirmek için imkanlar sağlıyor, yollar hazırlıyor. Bu günler de o imkanlardan biridir. Bu insanlık yoludur. Allah’ın suretinde yaratılmış biz insanlar bu yolları buluyoruz bu yollarda bir araya gelip burada olmanızla çok müşerref oldum." dedi.

"HEPİMİZ ADEM’İN ÇOCUKLARIYIZ"

Müftü Dursun Ali Coşkun da "Hepimiz Adem’in çocuklarıyız ve Adem’in de topraktan olduğunu biliyoruz. Dolayısı ile yaratılışta hem tıbben hem de evrensel ilahi dinlerde insanın hakikaten insanların kardeş olduğu burada da o uygulama inşallah hem Ortadoğu’da özellikle hemen pencereden baktığımız anda karşı topraklarda bulunan komşu kardeş ülkelerde Suriye’deki topraklarda o kavgaların, ölümlerin inşallah buradan bir güzellik kardeşlik rüzgârı hemen 15-20 kilometre ileriye eserde belki bir ibret alınır." diye konuştu.

İstanbul’dan eşi ile birlikte Deyrulzafaran Manastırını ziyaret eden Meral Tokgöz de Mardin’deki b hoşgörü ortamından çok etkilendiğini belirterek, "Dünyanın başka hiçbir yerinde olmayan kardeşliği ben burada gördüm. Müslüman’ı da Yezidi’si de Süryani’si de herkes kardeşçesine yaşıyor. Burayı ziyaret ettiğimizde Müftümüz buradaki Hıristiyanların ruhani lideri metropoliti ziyaret ederek birlikte Süryanilerin ve Müslümanların dini günlerini kutluyorlar. Burada kavga yok, husumet yok, savaş yok aksine burada barış, kardeşlik ve hoşgörü var. Buraya gelmeden önce bazı önyargılara sahiptim ama buralara gelip buradaki bu güzellikleri görünce Mardin’i hakkı ile tanımadığımızı ve tanıtamadığımızı anladım. Yetkililerden istediğim buranın daha iyi tanıtılarak dünyaya örnek olması." şeklinde konuştu.