SPOR

Mustafa Cengiz'den Nihat Özdemir-Ali Koç-Zekeriya Alp görüşmesine tepki

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, TFF Başkanı Nihat Özdemir ile Fenerbahçe Başkanı Ali Koç ve MHK Başkanı Zekeriya Alp'in görüşmesine tepki göstererek "Resmi olmayan bir makamda kulüp yöneticileriyle görüşebilirsiniz ama MHK Başkanı gelemez" dedi. Cengiz, VAR sistemiyle ilgili de konuştu ve ofsayt çizgilerinin yanlış çizildiğini belirtti.

Mustafa Cengiz'den Nihat Özdemir-Ali Koç-Zekeriya Alp görüşmesine tepki

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, gündemdeki konularla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

"YARIŞAN BİR TARAF OLARAK BUNDAN RAHATSIZ OLURUM"

TFF Başkanı Nihat Özdemir, MHK Başkanı Zekeriya Alp, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç ve Fenerbahçe Başkan Vekili Semih Özsoy arasındaki görüşmeye tepki gösteren Cengiz, "Hiç hoş karşılamadım. TFF Başkanı, yönetim kurulu üyeleri, futbol kulüpleri başkan ve yöneticileriyle görüşebilir, bir araya gelebilir. Gayet doğal. Aklımıza hiçbir şey gelmez. Biz Nihat Beyle oturduk, buraya geldi. Biz de kendisinin ziyaretine gittik ama resmi olmayan bir makamda... Yani TFF Başkanı ve veya MHK'nin olmayan bir odada, özel bir büroda, siz TFF Başkanı hem de mensubu olduğunuz ikinci bir başkan iken, bir kulüp başkanı ve ikinci başkanıyla görüşebilirsiniz. Tamam. Ama oraya MHK Başkanı da gelip katılırsa ki MHK Başkan yardımcısının geldiği de iddia ediliyor... 2-2,5 saat konuşma yaparlarsa ben yarışan bir taraf olarak bundan rahatsız olurum" ifadelerini kullandı.

"VAR SİSTEMİNİ BİZ BOZDUK"

VAR ve hakemlerin performansına ilişkin açıklamalar da yapan Cengiz, yayıncı kuruluşa da eleştiriler yönelterek şunları söyledi:

"Özellikle VAR sistemini biz bozduk. Son Alanya maçı, Alanya ve Trabzon'u da tebrik ederim. Biz bazı pozisyonları eleştirirken o kulübü hedef almıyoruz. Biz elle gol atılacağını öğrendik ve orada VAR'da oturan hakem, uluslararası alanda başarısıyla iftihar ettiğimiz bir hakem. Yerelde pek başarılı değil maalesef.

"TFF NE KENDİNİ NE DE HAKEMLERİ HAZIRLAYABİLDİ"

VAR odasına aynı anda 20 kamera varsa 20 görüntü akar. Bunlara VAR ve AVAR hakemler bakmaz, teknik sorumlular vardır. Kale arkası verilir, pilot kamera verilir... Ama siz bunları hazırlamayıp hızla yayına veremezseniz eksik görüntüler çıkar. Ben kasıt var, bir takımın fanatik taraftarı saklıyor demiyorum. Benim kanaatim TFF teknik açıdan, fiziki altyapı çok iyi olmasına rağmen kişisel olarak hazırlanamadı ve hakemleri de hazırlayamadı. Bir de hata ettiler, Kulüpler Birliği'ne geldiler Oğuz Sarvan'la ve dediler ki 'Hakemlerin VAR'a gitmesi sicillerini olumsuz etkiler' dedi. Bir insan yanlış konuşabilir ama düzeltmek insani bir şey, insanı yüceltir. VAR'a gitmekten neden korkuyorsunuz."

"VAR'A GİTMEKTEN BEN DE KORKUYORUM"

"Gerçi artık VAR'a gitmekten ben de korkuyorum artık diyagonal çizgiler çiziliyor! Elden çizilen çizgi... Tamam hakem görmeden elle gol atılıyor, Tanrı'nın eli... Futbolcunun topa vurduğu anı gösteren küçük kareyi gördünüz mü? Oradaki top, Amerikan futbolu oynanan top, elips top! Top, top değil! Yayıncı kuruluşa soruyorum: Senin eğer frame rate'lerin, eğer kameraların iddia ettiğin gibi kaliteli olsa orada top top görünür."

TFF'NİN HARCAMA LİMİTİNİ ARTTIRMA KARARINA TEPKİ

Mustafa Cengiz, TFF'nin harcama limitindeki sapma oranını yüzde 30'dan yüzde 40'a çıkarma kararına tepki gösterdi ve bu kararın bir gece bir telefon görüşmesinin ardından alındığını belirterek, kime fayda sağladığı için verildiğinin açıklanmasını istedi.

TFF'nin karar sürecinde yaşananları anlatan Cengiz, "Salı günü sabah 10'da TFF'nin bazı yönetim kurulu üyeleriyle görüştüm. Federasyon diyor ki, kulüplerden ve onların temsilcisi Kulüpler Birliği'nden alınacak yazı doğrultusunda, ben yoktum, ben katılmadım, orada bir görülmüş, karar alınmamış. Bunu arttıralım denmiş ama karar alınmamış. Bu nedenle tekrar Kulüpler Birliği'ne soruyor, Kulüpler Birliği o gece, yani Pazartesi günü, ayın 9'unda karar çıkarıyor. Karar gece çıkıyor. Yönetim kurulu toplanıyor, Kulüpler Birliği'nden resmi yazı beklenmiyor, bu sırada karar çıkıyor. Resmi yazının gelmiş olması gerekir. TFF ciddi bir kurum. Kulüpler Birliği'nden gelen yazı, Salı günü 09:00 sularında. Bu bizi çok şaşırttı. Yönetim kurulu ile karar alıyorsunuz ama gece kiminle, nasıl bir telefon görüşmesi yapıyorsanız, bütün takımları etkileyecek, bazı takımları zor durumda bırakacak bir karar alıyorsunuz. Cinayet romanlarındaki gibi soruyoruz, katil kim, bundan yararlanan kim?" dedi.

"KURBAN KİM, KATİL KİM? BUNDAN KİM YARARLANIYOR?"

TFF'nin verdiği kararın birçok kulübe fayda sağlamadığını belirten Galatasaray Başkanı, "Lisanslamaya iki türlü bakılıyor, biz UEFA'da varız. Beşiktaş, Trabzon, Başakşehir Avrupa Ligi'nde. Burada bizim UEFA'sız harcama limitimiz 368 milyon lira. Toplam limitimiz 474 milyon TL. Bizim takım limitimiz 498 milyon TL olmuş. Yüzde 30 koyduğunuzda, 616 milyon TL oluyor. Biz 616 milyon değil, 494 harcamışız, daha 116 milyon TL yetkimiz var Mayıs ayına kadar. Biz Ocak ayında 116 milyon daha harcama yapabiliriz, yapmayız, merak etmeyin, o anlamda söylemiyorum. Zaten paramız yok. Paranın sihirbazı olmaya çalışarak kullanıyoruz parayı. Yüzde 100 her şeyi kontrol etmemiz de mümkün değil. TFF'den gelen yazı meydanda. TFF bize, 2019-20 sezonunda kabul edilebilir sapma oranının yüzde 30 olduğu göze alındığında harcama limiti içinde kaldığını görünüyor diye yazı göndermiş. Yazı bu. 40, 50, 60 bizi ilgilendirmiyor, bizim ilgimiz yok. Trabzonspor da haklı bir tepki veriyor buna. Haziran ayında çıktı bu, kulüpler tamam dediler. Türk futbolunda yıllardır basiretsiz, kalitesiz, vizyonsuz, parayı doğru sarf etmeyen yönetimler söyleniyor, yönetimler için kötü sözler söyleniyor. O zaman bunları regüle, disipline etmek gerek. Otobandaki kurallar başka, toprak yoldaki kurallar başka. Oyun oynanırken bu kuralı birdenbire değiştirirseniz, biz burada dururuz. Kurban kim, katil kim? Kim yararlanıyor? Antalyaspor açıklama yaptı, ben değilim diyor. Beşiktaş açıklama yaptı, Kasımpaşa zaten öyle. Kim? Ben kimseyi suçlamıyorum" ifadelerini kullandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 28 yorum
Görenler de hakemler Fenerbahçeyi kolluyor sanar. :) Her türlü Fenerbahçeyi katlediyor hakemler. Neyin ağlaması bu.
ŞAMPİYONLUK İÇİN ANLAŞTILAR
yıllardır sizin anlaştığınız gibi dimi?????
terim'in mhk başkanılarıyla içki masasındaki fotoğraflarını unutmadık. demek ki sahada değil böyle şampiyon olunuyo bu ülkede. fener kollansa otobüsü kurşunlanmaz 3 temmuzda önü kesilmezdi...
mhk başkanı fatih terim ile aynı masada yemek yer
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler