Mutfağınızdaki bu yağlara dikkat! Karaciğer yağlanması yapıyor

Mutfağımızda çok çeşitli yağlar kullanırız. Yağlar, hem yemeklere lezzet katmak hem de insan vücudunun sağlık açısından ihtiyacı olan vazgeçilmezler arasındadır.

Mutfağınızdaki bu yağlara dikkat! Karaciğer yağlanması yapıyor

Ancak doğru kullanım olmadığında yararı olan yağların zararları da ortaya çıkmaya başlar.

Yanlış tüketildiğinde vücuda zararı olan yağların başında ayçiçek yağı ve balık yağı gelir. Yapılan son araştırmalarda bu iki yağın da ülkemizde her 4 yetişkinden birinde görülen ve gittikçe yayılan karaciğer yağlanmasına neden olduğu belirlendi. Yağlanma, karaciğerde yapısal ve fonksiyonel bozukluklara yol açıyor, siroz ve karaciğer kanseri gibi çok tehlikeli hastalıklara neden olabiliyor.

Karaciğer yağlanması nedir?

Yağlı karaciğer aynı zamanda hepatik steatoz olarak bilinir ve obezite, hipertansiyon, yüksek kolesterol ve diyabet ile ilişkilendirilen bir problemdir. Bu hastalıklara sahip olanların neredeyse %80’i yağlı karaciğere sahiptir.

Bu yağlara dikkat

İspanyol bilim insanlarının yaptığı son araştırmalarda evlerimizde en sık kullandığımız yağlardan olan ayçiçek ve balık yağıyla ilgili bir gerçek ortaya çıktı.

Araştırmada ayçiçek ve balık bağlarının karaciğer iltihabını tetiklediği ortaya çıktı. Araştırmacılar bu yağların her gün tüketilmesinin karaciğerde büyük hasara neden olduğunu ve alkol dışı karaciğer yağlanmasını tetiklediğini keşfetti.

Ayçiçek yağı kullanımı karaciğer dokusunda kalınlaşma ve yaraya neden olarak sirozu tetikliyor ve siroz kanserle sonuçlanıyor. Balık yağı ise karaciğerin telomer uzunluğunu değiştiriyor. İki yağ da farklı şekilde alkol dışı karaciğer yağlanmasına yol açıyor.

En sağlıklısı zeytinyağı

Ayçiçek yağı ve balık yağının zararını ortaya koyan araştırmanın sonucunda, zeytinyağının hayat boyunca karaciğeri koruduğu belirtildi.

Ayçiçek yağının bileşimi

Ayçiçek yağının içerisinde yüksek miktarda doymamış yağ asitleri bulunur. Bunlar; palmitik asit %4-9, steraik asit %1-7, oleik asit %14-40, linoleik asit %48-74 oranında bulunur.

İçerisinde bulunan doymamış yağ oranının fazlalığı nedeniyle insan sağlığı için faydalı değildir. Çünkü doymamış yağ asitleri yüksek sıcaklıklarda bozulur bu durumda bir besinden daha çok hidrojenleştirme sonucu ortaya çıkan bir toksin durumundadır. Bu durum diyabet, obezite, yüksek kolestrol, bağışıklık sistemi hastalıkları ve daha pek çok sağlık problemine sebebiyet verir.

Ayçiçek yağının zararları arasında; Meme kanseri riskini artırması, kilo problemi oluşturması, cilt sağlığı problemleri de sayılabilir.

**Karaciğer yağlanmasına karşı 9 etkili önlem:

Şekerli yiyecek ve içeceklerden kaçının

Her gün en az 45 dakika tempolu yürüyün

Diyabet ve hipertansiyonunuzun tedavisini aksatmayın

Şok diyetler karaciğeri yağlandırıyor, uzak durun

Masadan doymadan kalkın

Mevsim sebzeleri tüketin

Alkolden kaçının

1 fincan şekersiz kahve için

Bilinçsizce bitkisel karışımlar tüketmemeye özen gösterin

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler