Mynet Trend

         

Nemrut dağı nerede hangi ilde? Rakımı kaç, özellikleri ve heykellerinin hikayesi nedir?

Nemrut dağı nerede hangi ilde? Rakımı kaç, özellikleri ve heykellerinin hikayesi nedir?

Nemrut Dağı bağrında koca bir tarihi miras barındıran, Anadolu'nun en ilgi çekici yerlerinden biri. Nemrut Dağı özellikleri listesinin en başında yer alan Kommagene Krallığı'na ait heykeller ve yazıtlar, ziyaretçileri tarihin en mistik zamanlarına yolculuğa çıkaran ögelerden. Sene içinde hem yurt içinden hem de yurt dışından turist akınına uğrayan bu kültürel mirası keşfetmek istiyorsanız, işte Nemrut Dağı hakkında bilmeniz gereken her şey!

Nemrut Dağı... Ünü ülkemizi aşan ve ziyaretçilere tarihi bir şölen yaşatan büyülü bir yer. Kommagene Kralı 1. Antiochus'un atalarına ve tanrılarına olan minnettarlığını göstermek amacı ile şehrin en yüksek dağına yaptırdığı anıtsal heykeller ile tüm dünyanın ilgisini çeken Nemrut Dağı UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesinde de yer alıyor. Eğer siz de bu tarihi ve görkemli alanı görmek ve sevdikleriniz ile keyifli bir gezi planlamak istiyorsanız; Nemrut Dağı'nın özelliği nedir, Nemrut Dağı hangi ilimizdedir, Nemrut kaç metre gibi merak edilen soruların yanıtlarını verdiğimiz bu yazıyı inceleyebilirsiniz.

Nemrut Dağı Nerede?

  • Nemrut Dağı hangi şehirdedir sorusu, bu tarihi yeri keşfetmek isteyenlerin en merak ettiği konu. Nemrut Dağı aslında Adıyaman ilinin Kahta ilçesinde bulunur. Ancak Malatya iline de oldukça yakındır ve dileyenler Malatya ilinden de Nemrut Dağı'nın bulunduğu bölgeye giriş yapabilir.
  • Nemrut Milli Park alanı, Adıyaman şehir merkezine ise 80 km uzaklıkta bulunur. Türkiye'nin en önemli kültürel miraslarından biri olan Nemrut Dağı'na ulaşım çok kolaydır. Birçok otobüs firması Adıyaman'a seferler düzenler. Adıyaman'a kadar otobüs ile gelip oradan Nemrut Dağına kolaylıkla geçebilirsiniz.
  • Eğer uçak yolculuğunu seviyorsanız Adıyaman Havalimanı'na uçuş yapabilirsiniz. Adıyaman Havalimanı Nemrut Dağı'na yalnızca 68 km uzaklıkta bulunur. Havalimanına indikten sonra araba kiralayarak Nemrut Dağı'na ulaşabilirsiniz.

Nemrut Dağı'nın Hikayesi Nedir?

Nemrut Dağı hikayesi ile günümüze hala gizemini koruyan bir yapı. Bir dönem uzaylıların gizli üssü olarak bile anılan bu büyüleyici yer hakkında hala keşfedilmeyi bekleyen sırlar var. Dünya üzerindeki birçok araştırmacının ilgilisini çeken Nemrut Dağı hakkındaki iddialardan biri de Hristiyanlık dininin aslında burada başladığı. Nemrut Dağı, geçmişten gelen ama hala kayıp "Sarmoung Kardeşliği" olarak anılan gizli bir örgütün okulunun bulunduğu yer olarak düşünülüyor. 1920'lerde bu "Kardeşlik Okulu" gizemini keşfetmeye çalışan bir araştırmacı, örgütün kurucusunun 1. Antiochus olduğu ve Nemrut Dağı'da bu örgütün yeri olduğunu iddia etti. Araştırmacıya göre Hz. İsa'nın doğum tarihi ve Noel'in kutlandığı tarih yanlış. Hristiyanlık dini hakkında pek çok sırrı barındıran bu iddianın doğruluğu ve Nemrut Dağı'nın gizemleri hala çözülebilmiş değil.

Nemrut Dağı'nın Yüksekliği Ve Coğrafi Özellikleri

  • Ziyaretçileri zamanda yolculuğa çıkartarak Anadolu'nun en eski zamanlarını keşfetmelerini sağlayan Nemrut dağı, Doğu Anadolu'da bulunan sönmüş bir yanardağdır. Nemrut Dağı rakımı 2150 metre, yüz ölçümü ise 13.827 hektar olan oldukça büyük bir dağ.
  • Fırat Nehri geçitlerine de hakim olan Nemrut Dağı yüksekliği ile ünlüdür bu sebeple dağa tırmanması oldukça zordur. Dağın zirvesinde ise krater gölü bulunur. Nemrut Dağı krater gölü Türkiye'nin en büyük krater gölü. Ziyaretçilere adeta görsel şölen sunan gölün zirvesinden Van Gölü'nü izleyebilir, mistik havayı soluyarak şehrin tüm yorgunluğunu ardınızda bırakabilirsiniz.

Nemrut Dağı'nın Özellikleri Nedir?

Nemrut Dağı özelliği ve güzelliği ile ön plana çıkan bir doğa harikası. Bu bölgeyle ilgili farklı bilgileri ise şöyle sıralayabiliriz:

  • Nemrut Dağı'nın tepesinde bulunan tarihi alanda 1. Antiochus'un kendisi için yaptırdığı mezarın olduğu düşünülmekte. Aynı zamanda bu alanda tanrılara ve krallığın atalarına adanmış olan görkemli Nemrut Dağı heykelleri bulunur. Hem Yunan kültüründen hem de Pers İmparatorluğu'ndan izler taşıyan heykellerin boyutu 10 metreye kadar ulaşır.
  • Dağda toplam 3 adet teras bulunur. Nemrut'un adeta simgesi haline gelmiş Zeus, Apollon, Herakles tanrı heykelleri ve aslan, kartal, Antiochus, Kommagene heykelleri doğu ve batı teraslarında yer alır.
  • Nemrut Dağı'na gelen ziyaretçileri büyüleyen bir diğer şey ise gökyüzüne değebilecek kadar yakın hissettiğiniz dağın zirvesinde gün batımını izlemek. İnanılmaz atmosferi ile size unutamayacağınız bir deneyim sunacak olan Nemrut Dağı gün batımı ile gezinizi sonlandırabilir, doğanın ve tarihin kalbinin attığı bu yerden yenilenmiş bir şekilde şehre geri dönebilirsiniz.
YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön