Nvidia yapar da AMD durur mu? AMD Navi 23, Ray Tracing’i destekleyecek!

Nvidia’nın kullanıcılarına sunduğu ışın izleme teknolojisi (Ray Tracing/RTX) AMD ekran kartlarına da geliyor. AMD, yeni nesil Navi 23 ekran kartı ile ışın izleme teknolojisini bambaşka bir boyuta taşıyacak. Böylece Nvidia ile AMD arasındaki rekabet hayli kızışacak.

Nvidia yapar da AMD durur mu? AMD Navi 23, Ray Tracing’i destekleyecek!

Nvidia RTX/Ray Tracing yani ışın izleme teknolojisi, Nvidia’nın 2080 ve RTX 2080 Ti ekran kartlarıyla birlikte sunduğu en önemli özelliklerden biri. Bu özellik sayesinde oyunların ve grafiklerin gerçekçiliği arttırılırken, kullanıcılara gelişmiş bir oyun deneyimi sunuluyor. Nvidia’nın bu özelliği ekran kartlarına entegre etmesiyle beraber AMD’nin de ışın izleme teknolojisine sahip bir ekran kartı ile atak yapması bekleniyordu. Nitekim öyle de oldu.

AMD’DEN RAY TRACİNG’Lİ EKRAN KARTI GELİYOR

AMD, bugün çıkan raporlara göre Nvidia’nın 2080 ve RTX 2080 Ti gibi üst düzey ekran kartlarına rakip olarak Radeon DNA2 mimarisine dayanan, ray tracing teknolojisine sahip bir ekran kartı tanıtacak. Bu ekran kartı raporlara göre Navi 23 olarak isimlendirilecek ve çipleri 7nm’lik işlem mimarisiyle üretilecek. Navi 23’ün yanında Navi 21 ve Navi 22 olmak üzere iki ekran kartı daha üretilecek ancak Navi 23 muhtemelen aralarındaki en uygun fiyatlı ekran kartı olacak.

Picture1

AMD NAVİ 23’ÜN ÇIKIŞ TARİHİ

AMD’nin Navi 23 ekran kartlarını tanıtacağı tarihin ise pek yakın olduğu söylenemez. Zira raporlarda yeni nesil ekran kartlarının tanıtım tarihi için Haziran 2020 işaret ediliyor. Ancak raporlarda çıkan söylentiler bile bizi heyecanlandırmaya yetti. Ya sizi?

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler