O bir şifa kaynağı! Faydaları saymakla bitmeyen sarı karpuzla tanışmak ister misiniz?

Doğanın şifalısı sarı karpuzu şu saatten sonra bilmeyen kalmayacak! Özellikle Çin'de bolca tüketilen sarı karpuz şifasının yanı sıra lezzetiyle de damak çatlatıyor!

O bir şifa kaynağı! Faydaları saymakla bitmeyen sarı karpuzla tanışmak ister misiniz?

60 yıl öncesine kadar Anadolu'da yetiştirilen sarı karpuzun üretimi uzun bir süre durmuş, lezzeti unutulmaya yüz tutmuşken şimdilerde Burdur'da yetiştirilmeye başlandı.

iStock-184347611

Çinlilerin favori meyvesi olan sarı karpuz, bağırsak kanserini önleyici özelliğe sahip.

iStock-887269948

İyi bir lif kaynağı olan sarı karpuz bağırsak hareketlerini düzenler ve bu karpuzun çekirdekleri bağırsak kanserini önlemede önemli bir rol oynar. Aynı zamanda çekirdek içinde bulunan cucurbocitrin isimli madde, kan basıncını düşürür ve böbrek fonksiyonlarını düzenler.

Diyet listenize ekleyin

iStock-944422496

Düşük kalorili olan bu karpuz kalsiyum, potasyum, B ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir. Hem yağsız oluşu hem de vitamin ve mineraller açısından zengin olmasıyla diyetlerin vazgeçilmezi olmuştur.

İdrar söktürücü etkisi vardır

iStock-518590606

İdrar söktürücü özelliği sayesinde vücudunuzdaki atık maddeleri ve kanınızı temizler.

Rahat bir şekilde böbrek taşı dökülmesine yardımcı olur

iStock-491046110

Tüketildiğinde böbrekleri çalıştırır ve böbrek taşı veya kumunun sorunsuz, ağrısız bir şekilde dökülmesini sağlar. Bu özelliğinin yanı sıra kemik gelişimini de destekler.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 12 yorum
kilosu 100 tl.kolaysa al,şifa bul.
30sene öncesine kadar köyümde ekilirdi.Kış Karpuzu derdik.Samanın içinde saklar Ocak-Şubat ayında yerdik.Vaybe kalmadı artık.TAMAM..
Belki 40 yıl önce çocukken Köyde yemiştim. Ondan sonra hiç sarı karpuza rast gelmedim
MİLLET YEMEZ BENCE BİR DENER SONRA YİNE ALIŞIK TADA DÖNER
ben pazarda köylülerin sattığı,büyük ala çekirdekli karpuzlardan alırım.onlar hem daha lezzetli,hem daha ufak,hemi de doğal,üstelik ucuz da.tabi ağustos,eylül aylarında anca çıkar bu karpuzlar.
Diyarda dışı siyah ici beyaz karpuz hala yetiştiriliyor tanıdıklarınız vasıtasıyla tohum isteyin gercek kurdler sizlere tohumları seve seve paylaşırlar.
Ben 50 yaşındayım, çocukken çok yerdik...
yıllardır ekeriz kendi bahçemize aile içi yemelik gelen misafirlerimiz de alıştılar artık, lezzet olarak farklı değil sadece adana karpuzu gibi değil köy karpuzu diye bilinen büyük çekirdekli karpuzlara benzer lezzet olarak. bulması zor değil hobi olarak ektiğiniz bir toprağınız varsa bizim gibi tohum çekirdeğini birçok yerden bulabilmeniz mümkün.. eskişehirden selamlar
Eskiden ekilirdi yerli karpuz, ancak ithal tohumlar gelince bunların tohumu kayboldu, sanıyorum Adapazarı taraflarında hala bulunabilir...
böyle birşey varmış vay be benim haberim yok enterasan ama ben çocukkken havuçların ortası turuncu değildi sarıydı ve ben o havuçtan belki bir 30 senedir görmedim garip değilmi havuç şimdi komple turuncu ama bu karpuzu ilk defa duydum tohumları kaybolmasa bari saklayın arkadaşlar kavanozda dahi olsa saklayın çok önemli bu
ESKİDEN YERDİK AMA BİZ BUNA KELEK KARPUZ DERDİK
Bu karpuz Klonlamış Asıl Organik olan iri çekirdekli Eylül Ayında yetişir Şubatın 20 sine kadar dayanan organik iri çekirdekli sarı karpuzdur.Ana vatanı Gercüş Midyat ve Mardin Bölgesinde yetişir.
Diğer Haberler