SPOR

Osman Aşkın Bak: Yabancı sınırının düşmesinden yanayım

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, yabancı sayısı hakkında yaptığı açıklamada, "Yabancı sayısının düşmesini arzu ediyorum. 5 veya 6 olabilir" dedi.

Osman Aşkın Bak: Yabancı sınırının düşmesinden yanayım

TRT Spor'da programa katılan Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, yabancı sayısı sınırlaması hakkında konuştu. Altyapının önemine değinen Bakan Bak, "Futbolumuzun ekol olması için altyapıdan oyuncuların olması lazım. Altyapıdan yetişmiş futbolcuların Milli Takım'da olması lazım. Yabancı sayısının düşmesini arzu ediyorum. 5 veya 6 futbolcu olabilir. Önümüzde Galatasaray örneği var. Galatasaray, 4 yabancıyla Avrupa Şampiyonu oldu" şeklinde konuştu.

"KULÜPLER BİRLİĞİ İLE DE DÜŞÜNCELERİMİZİ PAYLAŞIYORUZ"
Kulüpler Birliği ile görüştüklerini aktaran Osman Aşkın Bak, "Türk futbolcu yetiştiren başarılı örneklerimiz de var. Altınordu mesela. Cengiz Ünder'i çıkardı, Roma'ya kadar gitti. Çağlar Söyüncü, Bundesliga'da oynuyor. Kulüpler Birliği ile de düşüncelerimizi paylaşıyoruz. Dursun Özbek çok iyi bir başkan gerçekten. Bu bizim ortak sorunumuz. Antrenör sorunumuz, eğitici sorunumuz var. Onları da eğitmemiz lazım. Alt yapıya yatırım yapmak isteyen takımlara federasyon gerekli yardımları sağlıyor. Yabancı oyuncuların da kaliteli olması gerekiyor. Milli Takım olarak başarılı olmamız için, ülke olarak ekol olabilmek için bunları yapmak zorundayız. Almanya'da da yapılan yatırımları görüyoruz. Bu yatırımları biz de yaparız. Kulüpler yeter ki alt yapılarına yatırım yapsın. Avrupa'da başarılı olan Türk takımlara saygı duyuyoruz da Milli Takımı da düşünmemiz gerekiyor" dedi.

"BİR YOL HARİTASI ÇİZMEMİZ GEREKİYOR"
Basketboldaki yabancı sayısına da değinen Bakan Aşkın Bak, "Fenerbahçe'nin basketboldaki şampiyonluğu ile gurur duyduk ama oyuncuları ligde oynayabilir. A Milli oyuncuların, kendi takımlarında aldığı süreler ortada. Basketbolda da geçmiş yıllarda başarı örneklerimiz var. Efes ve Galatasaray örnekleri var. Basketbol oyuncuları kendi takımında süre alamıyor. Futbolda da aynı sorun var. Yetenek konusunda eksikliklerimiz yok. Bir yol haritası çizmemiz gerekiyor. Basketbolda Avrupa ikincisi, dünya ikincisi olduk geçmişte. Slovenya şampiyon oldu mesela. Kendi ligleri var. Tüm oyuncuları Avrupa'da oynuyor. Litvanya yine öyle" şeklinde konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 15 yorum
Aletizimde yabancı koşar madalya alırız halterde yabancı koşar madalya alırız sırıkla atlamada, gülle atmada, futbolda devrişme oyuncularla mücadele edriz bakanın ( içi yanmaz ) kendi deyimiyle cumhurbaşkanı söyleyince içi yanar konuyla alakası olur nasıl bir iş ise
düşsün yine avrupada 5-6 yeme dönemleri açılır merak etmeyin.
yabancı sınırlaması serbest olduğu zaman aklınız neredeydi o zaman hükümette başka parti mi vardi
sizlerin yüzünden millet maça gitmiyor bırakın oraya da karışmayın bakan bey spordan uzak olun
yap boz ettiler koca ülke futbolunu eey bakan cebinden ödersin ozaman sözleşmeli yabancı futbolcuların giderken paralarını
beşiktaş baskette avrupa da kupa aldı sayın bakan onu da söyleyeydin
işine BAK..!
ya şöyle geçici bakanlar kendi kafasına göre görüş beyan edip sonra da kararını çıkarıyor ya gıcık oluyorum..arkadaş bu ülke hasan ali ozan sabri gibilerinin izlemek zorunda mı..sorun sizin alt yapıya teşvik edici icatlar yapmamanızdan kaynaklı..işiniz gücünüz gösteriş gezmek tozmak..
İşin kolayına kaçmayın yine altyapıya önem verin. Mesala ilk onbirde en az 3 altyapı oyunucusu ilk 20 de 5 altyapı oyuncusu oynatma zorunluluğu getirin. Bak Futbolumuz nasıl gelişiyor. Bu kadar sözleşme yapmış kulüp var nasıl olacak bu iş. Tarığa Çamdalı gibi bir futbolcu 10 milyon euroya mal oluyor sonra.
oyuncak gelen oynasıınn giden oynasın bir karar verin bırakın artık
Emir büyük yerden gelmiş.Uymak zorunda.
Çocuk oyuncağına çevirdiniz bırakın futbol izliyoruz işte. Kaliteyi gören Türk Futbolcu mecburen ayak uyduracak. Sonra avrupada neden başarısız düyoruz.
ya arkadaş ülkeyi iyice çıkmaza sürüklüyorlar. ulan cam filmi serbest dersin herkes masraf edip cam filmi yapar, çıkarsın 5 ay sonra cam filmi yasak dersin. çıkarsın yabancı kontenjanı serbest dersin BJK çıkar geçmişte olmamış bir başarı yakalar şampiyonlar liginde ondan sonra da çıkarsın yabancı sınırı 5 e düşürülsün dersin. Ülke oyuncak oldu elinizde vallahi billahi ya.....bu arada fanatik Fenerbahçeli olarak Beşiktaş kulübümüzü Avrupa da sonuna kadar destekliyorum.
SAYIN BAKAN FUTBOLDAN SOGUTTUNUZ BİZİ BIRAKIN YABANCI SINIRLAMASINI HERSEY OZGUR KALSIN SIZ PASOLIGI KALDIRIM YETER
eğer Herhangi Bir Ülkenin Spor Kanunu hep değiştiriliyorsa ve Yabancı kuralı bilmem ne Hakkında Her Sene Değişiklik öneriliyorsa, 14 oluyorsa, 7 oluyorsa, 7+2 oluyorsa, 5+2+2 oluyorsa, O işi Aptallar yönetiyor Demektir.,
Diğer Haberler