Osmanlı'nın ilk raylarında yolculuk keyfi!

Aydın bölgesinde üretilen sanayi ve ticari malların İzmir limanına ulaştırılarak yurt dışına çıkması amacıyla 1866'da hizmete açılan 130 kilometre uzunluğundaki tarihi demir yolu hattında 153 yıldır tren sesi duyuluyor. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'ndan (TCDD) edinilen bilgiye göre, Osmanlı, Avrupa'da buhar gücünün demir yollarında kullanılmaya başlanmasından 26 yıl sonra 1856'da demir raylarla tanıştı.

GİDİŞ
İstanbul
2020-01-27 15:00:00
İzmir
2020-01-27 16:25:00
DÖNÜŞ
İzmir
2020-02-03 15:55:00
İstanbul Sabiha Gökçen
2020-02-03 17:00:00
309.98 TL
SATIN AL
GİDİŞ
İstanbul Sabiha Gökçen
2020-01-27 01:40:00
Daocheng Yading
2020-01-28 11:20:00
DÖNÜŞ
Daocheng Yading
2020-02-03 09:20:00
İstanbul
2020-02-04 05:35:00
14182.99 TL
SATIN AL

Türk demir yolu serüveni, bir İngiliz şirketine verilen imtiyazla 163 yıl önce ilk demir yolu hattı olan 130 kilometrelik İzmir-Aydın hattının temelinin atılmasıyla başladı.

Yapımı 7 Haziran 1866 tarihinde tamamlanarak hizmete giren İzmir-Aydın hattı 1935 yılında millileştirilerek Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'na devredildi.

Aydın yöresinde üretilen sanayi ve ticari malların İzmir limanına ulaştırılması için yaptırılan ve o dönem 130 kilometre uzunluğundaki hat günümüzde ise yolcu taşımacılığında önemli bir rol üstleniyor.

GÜNLÜK 10 BİNİN ÜZERİNDE YOLCU TAŞINIYOR

TCDD Taşımacılık AŞ tarafından işletilen trenler söz konusu hatta günlük ortalama 10 bin yolcu taşırken hatta hafta içi 46, hafta sonu ise 48 sefer yapılıyor.

Tarihi İzmir-Aydın demir yolu hattı güzergahında 15 durak bulunuyor. Yolcu treni Basmane-Torbalı kısmında ortalama 1 saat, Torbalı-Aydın kısmında ise ortalama 2 saatlik aralıklarla işletiliyor. İzmir Basmane'den başlayan tarihi demir yolu hattı, yolculara uygun maliyetle seyahat yapma imkanı sunuyor. Yolcular ayrıca sefer sırasında ören yerleri Ege'nin doğal güzelliklerini de görme imkanı buluyor.

YOLCULUK KEYİFLİ HALE GELİYOR

Trenle seyahat eden Yaşar Özyaman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İzmir'de oturduğunu ve ortalama her hafta Aydın'ın Söke ilçesine gittiğini söyledi.

Bu yolculuklarda daha çok demir yolunu tercih ettiğini anlatan Özyaman, "Çok rahat, huzurlu ve ekonomik olduğu için demir yolunu tercih ediyorum. Yolculuk boyunca doğayı huzurlu bir şekilde izliyorum, çok keyifli bir yolculuk oluyor. Bunun için yıllardır treni tercih ediyorum." dedi.

Abdullah Bilici de Aydın'da görev yaptığını ve her hafta yüksek lisans eğitimi için İzmir'e gidip geldiğini dile getirdi.

Yolculuklarında daha çok demir yolunu tercih ettiğini vurgulayan Bilici, şöyle konuştu:

"Tren hem rahat hem de ekonomik oluyor. Manzarası da güzel, rahatlığından dolayı yolculuk boyunca derslerime de çalışabiliyorum, kitap okuyabiliyorum. Gerçekten çok keyifli, aynı zamanda farklı insanlarla da tanışma imkanı buluyoruz, muhabbet ortamı oluşuyor yani her açıdan insana güzel şeyler katılıyor. Yolculuk 2 saat sürüyor. Yorucu olmuyor."

'DAHA EKONOMİK'

Zeynep Çalışkan ise demir yolunu daha güvenli ve rahat bulduğunu aktardı.

Öğrenci olduğunu ifade eden Çalışkan, "Ara sıra arkadaşlarımla böyle yolculuklar yapıyorum ve genelde de treni tercih ediyorum. Tren her açıdan daha iyi bence öncelikle güvenli, trenle yolculuk yapmayı seviyorum. Fiyatları çok uygun bu anlamda herkese öneriyorum." diye konuştu.

İnci Bozkurt seyahat etmeyi sevdiğini ve trenle yolculuk yapmanın ayrı bir güzelliği olduğunu söyledi.

Tarihi İzmir-Aydın demir yolu hattında seyahat etmenin kendisini geçmişe götürdüğünü belirten Bozkurt, sözlerini şöyle tamamladı:

"Otomobille de seyahat ediyoruz ama nostalji yaşamak için treni tercih ediyorum. Doğayı seyrederek birçok yerlerden geçiyoruz ve çok rahat. Hoşuma gidiyor, çok keyifli. Evime biraz geç olsa da huzurlu ve mutlu gidiyorum. Bu yüzden gidip gelirken sürekli treni tercih ediyorum." (AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
chp şarkı söylüyor ya demir ağlarla örmüşler yurdu caaart
@extrabilenadam iğrençsin biraz tarih öğren yalancılara yalakalık etme
@extrabilenadam Ya bir Aydınlı olarak bu haberden utanıyorum,çünkü bu yolu işgal zamanında İngilizler yaptı ve hala kullanıyoruz,tarihi fesliden dinlersniz böyle olur.
@ergunerkmener biraz sen tarih çalış 90 yıldır bu ülkeye ne yapıldı
bunuda biz yaptık tarih önemli değil hepsini biz yaptık der şimdi birileri
her zaman kalaba izmire kadar 3,5 saat ayakta git onun yerine otobüsle git hem aynı para hem oturusun hem de ikram alırsın hem de daha çabuk gidersin.numaralı bilete geçilmezse aslaaaa
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler