Otizmli öğrencilerin yuhalanmasıyla ilgili Mucize Doktor'dan efsane paylaşım

Otizmli ve savant sendromlu bir gencin doktor olma hikayesini anlatan Mucize Doktor; Otizmli öğrencilerin yuhalanmasıyla ilgili sosyal medyada paylaşım yaptı. Mucize Doktor kurumsal hesabından yapılan paylaşıma beğeni yağdı.

Aksaray'da Merkez Mehmetçik İlkokulu'nda otizm sınıflarının kapatılmasını talep ettiği ileri sürülen velilerin, okul çıkışında otizmli öğrencileri yuhaladığı ortaya çıkmıştı. Bu olayın ardından sosyal medyada tepkiler yağarken bir tepki de son dönemlerde izlenme rekoru kıran Mucize Doktor'dan geldi.

Yönetmenliğini Yusuf Pirhasan’ın üstlendiği dizi otizmli ve savant sendromlu bir gencin doktor olma hikayesini ekranlara taşıyor. Taner Ölmez'in başrolünde olduğu dizinin sosyal medya hesabından gündemde yer alan olayla ilgili şu paylaşım yapıldı:

"Tüm çocukların eğitim ortamlarına ayrıştırılmadan dahil olabilmesi için sesimiz ol ve videoyu #OkuldaBirlikteHayattaBirlikte etiketiyle paylaş! Kaliteli eğitime erişim her çocuğun anayasal hakkıdır. Otizmde ise eğitim haktan da öte otizmin tek çaresidir.

Aksaray’da yaşanan üzücü olayların bir daha tekrar etmemesi için; otizmli çocukların toplumda kabul görmelerini sağlamak, okullarda ve hayatın içinde maruz kaldıkları ayrımcılığa, ötekileştirmeye hep birlikte dur dememiz gerekir. Akranlarının ve ebeveynlerinin, engelli çocukların farklılıklarını bir değer olarak görmelerini sağlamak ve onlara merhamet ya da korku ile yaklaşmamalarını öğretmek hepimizin görevidir.
Her çocuğun eğitim hakkından eşit şekilde yararlanması için hak temelli yaklaşımı ve kapsayıcı eğitimi destekliyoruz! Sizi de sesimiz olmaya çağırıyoruz.

NOT: Paylaştığımız bu videoda görme engelliler için sesli betimleme yapılmış ve işitme engelliler için yazı kullanımı tercih edilerek erişilebilirliği sağlanmıştır.

EğitimdeEngelliHakları

OkuldaBirlikteHayattaBirlikte

OtizminFarkındayımOnlarınYanındayım "

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler