Ovit Yaylası’nda en iyi mıhlamayı yapmak için yarıştılar

Rize’nin İkizdere ilçesinde deniz seviyesinden 2 bin 640 metre yükseklikteki Ovit Yaylası’nda bu yıl 21’incisi düzenlenen Ekşioğlu Vakfı Uluslararası Ovit Yayla Festivali’nin son gününde Karadeniz mutfağının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan mıhlamanın en lezzetlisini yapma yarışması düzenlendi.

Ovit Yaylası’nda en iyi mıhlamayı yapmak için yarıştılar

Festivalde Karadeniz'in vazgeçilmez lezzetlerinden mıhlama yapma yarışması düzenlendi. 7 yarışmacı yaylada kendilerine verilen mısır unu, peynir ve yağdan mıhlama yaptı. İkizdere Belediye Başkanı Hakan Karagöz'ün de katıldığı yarışmada mıhlamaları tadan jüri, Bayram Bektaş'ın yaptığı mıhlamayı en lezzetli seçti. Yarışmada birinciye cep telefonu hediye edildi.

EN UZUN SÜRELİ HORON REKORU DENENDİ

ovit-yaylasinda-en-iyi-mihlama-yapmak-icin-yaristilar_3135_dhaphoto1

Festivalde en uzun süreli horon oynama rekoru denendi. Kemençe eşliğinde yaylada çimlerin üzerinde 7'den 77'ye on binler horon el ele oynadı. Protokolünde eşlik ettiği horon halkasını yöneten sunucu organizatör Necati Selvitop, horonun 1 saat 45 dakika aralıksız sürdüğünü belirtti. Yaylada geçen yıl 1 saat 16 dakika aralıksız horon oynanmıştı.

Festivalde Volkan Arslan, Gizem Kara, Osman Akbulut, Resul Dindar ve Altay sahne aldı. Festivale katılanlar sanatçıların türkülerine eşlik ederek horon oynadı.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
Mıhlama değil MUHLAMA arkadaşlar bu biiir guymak la muhlama aynı şey değildir bu ikiii muhlama da mısır unu asla olmaz bu üüüüç
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler