Patron çıldırdı! 300 bin lira maaş, sınırsız tatil

Aylık 300 bin lira maaş, sınırsız tatil ve sorunsuz hastalık izinleri... Böyle bir e kim hayır diyebilir ki? İşte bu işin detayları...

Ayda 300 bin lira maaş alacağınız, sınırsız tatil hakkınızın olduğu ve sorunsuz şekilde hastalık izni alabileceğiniz bir iş var desek ne cevap verirsiniz? Dean Hall kendi işini kurmanın hayallerini kuran ve bunun peşinden giden biri, 2015 yılında kurduğu Rocketwerkz isimli oyun geliştirme şirketinin CEO’su kendisi. Büyük firmalarla rekabet edebilmek için yetenekli elemanlar bulması gerektiğini bilen Dean, bunun için sadece iyi maaş vermenin yetmeyeceğini anlamış. Peki yetenekli bir çalışanı cezbetmek için maaş yanında ne verebilirsiniz? Tabi ki tatil...

35 yaşındaki Dean Hall, Dunedin, Aucklan, Yeni Zelanda’da faaliyet gösteren Rocketwerkz oyun stüdyosunun CEO’su. Uzun yıllar oyun sektöründe çeşitli firmalarda programcı olarak çalışan Dean, 2015 yılında kendi şirketini kurmuş. Büyük başarılara imza atan Dean, zaman içerisinde pek çok deneyimli programcısını başka oyun firmalarına kaptırmış. Şimdilerde 30 kadar çalışanı olan Dean, 20-30 milyon dolarlık projeleri bu kadar insanla yürütmek zorundasınız diyor. Elbette bunun için bu insanlara güvenmek, sizi yarı yolda bırakmayacağından emin olmak zorundasınız diye ekliyor.

KAFANIZI DAĞITMAK İSTİYORSANIZ BUNU EKİPLE KONUŞABİLMELİSİNİZ

Bu durumu yaşadığı ilginç bir anısıyla destekliyor Dean, “Noel tatiline birkaç gün kala bir çalışanımın hala ofiste olduğunu gördüm. Neden Noel’de ailenle birlikte değilsin de ofiste oturmuş çalışıyorsun? Diye sorduğumda bana, ‘ara tatilde çocukları Fiji’ye götürme sözü verdim. İznimi o dönemde kullanmak istiyorum’ dedi. Bu durum o an bana çok saçma geldi.” Benim açımdan, insanların zamanlarını nasıl değerlendirecekleri konusunda endişeleri olmamalı. Eğer kafanızı dağıtmak istiyorsanız, enerji depolamak için bir kaçışa ihtiyacınız varsa bunu ekibinizle konuşarak yapabilmelisiniz.

Kimi çalışanlar bu izinden hiç istifade etmezken, kimisi ise zamanı kullanmayı başaramayıp suistimale varan boyuta getirmiş. Oysa diyor Dean, bizim istediğimiz zamanlarını kendilerinin planlaması. Ellerindeki işleri yetiştirebilmek için ne kadar çalışmaları gerektiğine kendilerinin karar vermesi. 9-5 memur gibi ofise gelip gitmektense iş için gerekli zamanı istedikleri şekilde bölebilmeleri.

İZİN TÜRLERİNİ 3 KADEMEYE AYIRMIŞ

İzin türlerini 3 kademeye ayırmış Dean, en üst segmette bulunan çalışanların sınırsız izin hakları var. Orta segmenttekiler sınırsız hastalık izni kullanabiliyor. Alt segmentteki yeni çalışanlar ise normal izin prosedürüne sahip oluyorlar. Elindeki deneyimli çalışanları, yüksek maaşın yanı sıra sınırsız izin vererek şirkette tutmaya çalışıyor Dean.

Milyonlarca dolar cirosu olan ve Hong Kong merkezli Tencent firmasının %25 hisse karşılığında büyük bir yatırım yaptığı bir şirketin sahibi olan Dean için para hiç önemli değil. Dean’in herhangi bir mülkü ya da arazisi yok ve hala 2005 model Toyota Celica marka araç kullanıyor. Ancak daha güvenli bulduğu için bir Tesla almayı düşünüyor. Parayı mala mülke değil, deneyime harcamak istediğini söyleyen Dean’in planları arasında Everest’e tırmanmak, Güney Kutbunda kayak yapmak ve uzay atlayışı yapmak var.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
cozutmuş denir bizde
nereden başvuru yapabiliriz ?
kafam iyi oldu galiba ne diyor bu patron
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler